سخنان اخیر رییس‌جمهور آمریکا درباره قرارداد نظامی این کشور با عربستان حائز نکات اساسی است که دقت در این سخنان، ماهیت و عمق روابط این کشور با رژیم‌های عربی را نشان می‌دهد.

به گزارش پرس شیعه؛ دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در کارزارهای انتخاباتی خود درباره روابط این کشور با عربستان و کشورهای عربی گفته بود که این کشورها باید خود هزینه حضور نظامی این کشور در خاکشان را پرداخت کنند و پس از رسیدن به قدرت نیز سعی کرد که این گفته را عملی کند. البته از ابتدا هم معلوم بود که سفر رییس جمهور آمریکا به عربستان با چه اهدافی دنبال می شود.

«عبدالفتاح السیسی» رییس جمهور مصر اولین رییس جمهور جهان عرب بود که پیروزی ترامپ را به او تبریک گفت و اگر از نظر سیاسی قرار بود، ترامپ به یک کشور عربی سفر کند باید به جای ریاض قاهره را انتخاب می‌کرد.

ترامپ در سفر به ریاض توانست با عقد قرار دادهای نظامی صدها میلیارد دلار عاید این کشور کند و صنایع نظامی این کشور را از ورشکستگی نجات دهد و برای کارگران بی کار این کشور شغل ایجاد کند.

مصاحبه دونالد ترامپ با شبکه آمریکایی “سی بی إن” دارای چند نکته اساسی است که دقت در آن ماهیت وی در نوع برخورد با کشورهای عربی را نشان می دهد.

شاید یکی از تفاوتهای ترامپ با دیگر روسای جمهور آمریکا در صراحت لهجه او باشد که خیلی صریح مواضع خود را بیان می کند و این به شخصیت بزنس و تجارت وی باز می گردد.

«دونالد ترامپ»، در مصاحبه با «سی‌بی‌ان» که روز چهارشنبه انجام شده و مشروح آن روز شنبه منتشر شده گفته به عربستانی‌ها گوشزد کرده در صورتی که صدها میلیارد دلار پول برای خرید سلاح‌های آمریکایی صرف نکنند، با آنها کنار نخواهد آمد.

وی گفت: «عربستان سعودی، صدها میلیارد دلار پول برای خرید هواپیماها و تجهیزات نظامی ما صرف کرده و در کشور ما سرمایه‌گذاری کرد. و من به آنها گفتم: ‘شما باید این کار را انجام بدهید، وگرنه من با شما راه نخواهم آمد.»

ترامپ در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع روابط با قطر اشاره کرد و گفت: «ما روابط خوبی با قطر داریم و مشکلی با آن پایگاه نظامی نداریم. اگر زمانی مجبور باشیم از آن خارج شویم، ده کشور هستند که تمایل دارند برای ما پایگاهی دیگر بسازند و خودشان هم پولش را پرداخت خواهند کرد. روزهایی که ما خودمان برای این کارها پول بدهیم، تا حد زیادی تمام شده‌اند.»

این سخنان حائز چند نکته اساسی است:

نکته اول اینکه صراحتا اعلام می کند که تنها به دلیل قرارداد نظامی و فروش تسلحیات این کشور به ریاض سفر کرده است نه به دلیل جایگاه منطقه ای و سیاسی و مذهبی عربستان.

نکته دومی که ترامپ در این مصاحبه بدان اشاره کرده به طورغیر مستقیم به عربستان اعلام می کند که روابطش با قطر خوب است و چاره ای نداره که به تنش های سیاسی با این کشور پایان دهد و با این سخنان پشت ریاض را خالی کرده است و عربستان در بحران جاری نباید روی آمریکا چندان حساب باز کند.

نکته سوم اینکه در مقابل به نوعی به قطر هم گوشزد می کند که حضور نظامی این کشور و استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک قطر دائمی نیست و برای اینکه بهای آن را بالا ببرد از ۱۰ کشور عربی نام می برد که برای استقبال از حضور نظامی این کشور اعلام آمادگی کرده اند در حالی که شاید نهایت سه کشور عربی باشند که آمادگی این کار را در شرایط فعلی داشته باشند. ترامپ قصد دارد که قطر را به نوعی مدیون خود کند و از سوی دیگر به این کشور اعلام کند که کشورهای دیگر برای حضور ما در خاکشان صف کشیده اند.

ترامپ با طرح این سخنان چند هدف را دنبال می کند اولا هزینه نظامیان خود را به دوش این کشورها خواهد انداخت.

و ثانیا اینکه با فروش سلاح به این کشورها به رقابت تسلیحاتی در بین کشورهای عربی دامن خواهد زد. نتیجه اینکه ترامپ می تواند تسلیحات نظامی خود را به کشورهای عربی به فروش برساند و کشورهای دیگر برای بقا چاره ای جز خرید تسلیحات از آمریکا ندارند.

آمریکایی‌ها در بحران بین قطر با چهار کشور عربی نیزهمین سیاست «سیاست دو سویه» را در پیش گرفتند از یک طرف حمایت از عربستان و متحدینش را در پیش گرفتند و در مقابل ضمن انتقاد ظاهری از عملکرد قطر در منطقه و انعقاد قرار دادهای جدید با این کشور پشت عربستان را در این ماجرا خالی کردند و عملا باعث شکست طرح های ریاض علیه دوحه شدند. رییس جمهور آمریکا ابتدا قطر را به حمایت مالی از تروریسم متهم کرد و در مصاحبه اخیر بر روابط خوب این کشور با قطر تاکید دارد.

حسن رستمی