سخنگوی وزارت خارجه روسیه با ردّ ادعای معارضانِ خارج نشینِ سوریِ مورد حمایت عربستان مبنی بر تلاش مسکو برای به شکست کشاندن مذاکرات ژنو ۳ درباره سوریه، تاکید کرد که طرف‌های سوری باید بدون پیش شرط در این مذاکرات شرکت کنند.

به گزارش پرس شیعه ، ماریا زاخارووا امروز (جمعه) در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو، ادعای معارضان خارج نشین سوری مورد حمایت عربستان مبنی بر تلاش مسکو برای به شکست کشاندن مذاکرات ژنو ۳ درباره سوریه را کاملا پوچ و مزخرف خواند.

زاخارووا با اشاره به اینکه روسیه از همان آغاز خواهان گفت‌وگو بین دمشق و نمایندگان معارضان سوریه و حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک اوضاع این کشور بوده است، از همه طرف های سوری خواست تا بدون پیش شرط در مذاکرات ژنو-۳ به منظور یافتن راه های موثر جهت حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه شرکت کنند.

وی در اشاره ضمنی به اینکه گروه معارضان مورد حمایت عربستان تنها گروه معارضان سوری به شمار نمی روند و نماینده همه گروههای معارض نیستند، خاطرنشان کرد: گروه های معارض سوری که در نتیجه نشست های مسکو و قاهره تشکیل شدند نیز آماده همکاری سازنده بدون پیش شرط هستند.

به گزارش شبکه العالم، زاخارووا ابراز امیدواری کرد که گروه معارضان سوری تشکیل شده در ریاض نیز که مورد حمایت سعودی است، آمادگی خود برای مذاکره را اعلام کند.

وی بار دیگر بر مخالفت مسکو با مشارکت گروههای احرار الشام و جیش الاسلام و سایر گروه های تروریستی مشابه آن در مذاکرات ژنو تاکید کرد و گفت که مسکو از این موضع دست برنخواهد داشت.

درحالی که گروه معارضان خارج نشین سوریه هنوز درخصوص شرکت در مذاکرات ژنو۳ سردرگم است، این مذاکرات عصر امروز با دیدار نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با هیئت اعزامی دولت سوریه در ژنو آغاز شد.

در نخستین مرحله از مذاکرات ژنو، دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با هیئت اعزامی دولت سوریه به ریاست بشار الجعفری نماینده دائم این کشور در سازمان ملل در ژنو دیدار کرد.

دی میستورا با سایر شرکت کنندگان در مذاکرات ژنو نیز به طور جداگانه دیدار خواهد کرد.

“خوله مطر” سخنگوی دی میستورا در این زمینه گفت: دی میستورا سپس نشست هایی با سایر شرکت کنندگان در مذاکرات و نمایندگان جامعه مدنی خواهد داشت.

خوله افزود: پیش بینی می کنیم که نمایندگان هیئت معارضان (سوری مورد حمایت ریاض) پیش از پایان امروز یا زودتر تصمیم خود درباره مشارکت در این مذاکرات را به اطلاع ما برسانند.

در همین حال، ریاض حجاب رئیس گروه موسوم به هیئت عالی معارضان سوری که از حمایت عربستان برخوردار است، گفت: این هیئت هنوز تصمیمی برای شرکت در نشست ژنو نگرفته است و در صورت مشارک هرگونه گروه دیگری از مخالفان سوری در آن، از مذاکرات کنار خواهد کشید.

ریاض حجاب همچنین در گفت‌وگو با شبکه «سی.ان.ان» تصریح کرد: ما به دنبال مذاکرات هستیم اما تمایلی نداریم در گفت‌وگوهایی که محکوم به شکست است، حضور پیدا کنیم و جامعه جهانی باید متناسب با تعهدات خود عمل کند.

در همین حال، منذر ماخوس سخنگوی گروه هیئت عالی مخالفان سوریِ مورد حمایتِ عربستان پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفته بود: بله نشست ژنو امروز جمعه آغاز خواهد شد و ما آنجا نخواهیم بود زیرا که هنوز تصمیمی در ارتباط با مشارکت نگرفته ایم.

وی افزود: به نشست های خود فردا در ریاض ادامه خواهیم داد.

این درحالی است که برخی منابع دیگر گفتند که این گروه به طور نمادین در نشست ژنو شرکت خواهد کرد.

گروه هیئت عالی مخالفان سوری که از سه روز پیش در حال نشست در یکی از هتل های ریاض در عربستان است، اعلام کرد که همچنان منتظر پاسخ سازمان ملل به خواسته هایش است.

سالم مسلط سخنگوی دیگر این گروه روز پنجشنبه گفته بود که دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پاسخ مثبتی به شرکت کنندگان در نشست ریاض درمورد خواسته های انسانی آنها فرستاده است اما آنها همچنان منتظر پاسخ بان کی مون دبیرکل سازمان ملل درخصوص پایبندی طرف های ذیربط به اجرای این خواسته ها هستند.

وی افزود: این گروه با ارسال نامه ای به بان کی مون از اعضای شورای امنیت بویژه پنج عضو دائم خواسته است تا مسئولیت ها و تعهدات خودشان را برای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ایفا کنند وما منتظر پاسخ به آن هستیم.