منابع خبری از انتقال ۱۰ فعال سیاسی و معارض شرق عربستان از زندان «الدمام» به «ریاض» برای تائید و صدور حکم نهایی اعدام علیه آنها خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه؛ ۱۰ نفر از مخالفان و فعالان سیاسی شیعه ساکن شرق عربستان از زندان «الدمام» به ریاض منتقل شدند تا حکم نهایی اعدام علیه آنها صادر شود.

مناطق شرقی عربستان به ویژه قطیف به دلیل حملات نظامیان آل‎سعود بویژه طی ماه‌های اخیر همواره شاهد درگیری‌ها مسلحانه است و تاکنون ده‌ها نفر از اهالی این منطقه شیعه‎نشین کشته و صدها نفر از شهروندان و فعالان مدنی و سیاسی دستگیر شدند.

مناطق شیعه نشین شرق عربستان از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون صحنه اعتراضات مردمی برای پایان دادن به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم سعودی است، اما دولت عربستان هر بار برای ساکت کردن صدای حق و عدالت دست به اقدامات سرکوبگرانه می‎زند و مخالفان خود را به اتهامات مختلف از جمله اتهامات تروریستی بازداشت و اعدام می‎کند.

اقدامات خشونت‌آمیز دولت عربستان علیه ساکنان شرق این کشور و صدور احکام قضایی ظالمانه به اتهام شرکت در تظاهرات و اغتشاش بویژه طی ماه‌‌های اخیر همزمان با تشدید حملات نظامیان سعودی به محله «المسوره» زادگاه شهید شیخ نمر روحانی برجسته شیعی این کشور که در ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد، افزایش یافت.

حملات گاه و بیگاه نظامیان سعودی به محله شیعه نشین المسوره بیش از دو ماه است که ادامه دارد تا جایی که به کانون درگیری‎ها و ناامنی در مناطق شرقی عربستان از جمله قطیف و العوامیه و الدمام تبدیل شده است.

حمله نظامیان سعودی به شهر «سیهات» در قطیف آخرین حمله‎ای بوده است که در شرق عربستان صورت گرفت و در آن سه نفر از اهالی آن به شهادت رسیدند و چندین نفر را نیز بازداشت کردند. فعالان قطیفی در صفحات توئیتر خود خبر دادند که در پی این حمله «غافلگیرکننده»، سه نفر از ساکنان سیهات به نام‌های «صادق درویش»، «حسن العبدالله» و «جعفر المبیریک» به شهادت رسیدند و ده‎ها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

منبع: فارس