نماینده حضرت آیت الله سیستانی در اروپا خاطرنشان کرد که اگر فتوای مرجعیت عراق نبود، منطقه با غده سرطانی داعش دست و پنجه نرم می‎کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید مرتضی کشمیری نماینده حضرت آیت الله سیستانی در اروپا در دیدار با جمعی از شیعیان عراقی مقیم سوئیس، آزادی شهر موصل را به حضرت آیت الله سیستانی، مردم عراق و نیروهای مسلح تبریک و تهنیت گفت. و افزود: این پیروزی قدمی بزرگ برای پاکسازی همه اراضی اشغالی عراق از لوث تروریسم است.

وی در این دیدار که به دعوت موسسه خیریه امام مهدی (عج) صورت گرفت، گفت: پیروزی حقیقی در غلبه بر هوای نفس رخ می‎دهد. رسول اکرم (ص) مبارزه با نفس را جهاد اکبر نامیده است.

مشکلات اخلاقی یکی از عوامل نفوذ داعش به عراق است

نماینده حضرت آیت الله سیستانی در اروپا با بیان اینکه مشکلات اخلاقی در عراق از مشکلات اقتصادی بیشتر است، تصریح کرد: خودپسندی و عشق به پست و مقام سبب می‎شود که برخی مسؤولان به مصالح ملی توجه نکنند و متوجه خطرهای موجود در اطراف خود نشوند.

وی تاکید کرد که اگر آیت الله سیستانی فتوای جهاد کفایی مبارزه با داعش را صادر نمی‎کرد همه کشورهای اسلامی و عربی به ویژه همسایه‎های عراق اکنون با غده سرطانی داعش دست و پنجه نرم می کردند.

حجت الاسلام کشمیری در ادامه به نقشه راه حضرت آیت الله سیستانی برای دوران پساداعش در عراق اشاره کرد و اظهار داشت: استفاده از خشونت و اقدامات طائفه گرایی نتیجه‎ای جز کشتار انسان‎های بی‎گناه و تخریب کشور درپی ندارد و زمینه مداخله کشورهای بی‎گناه در عراق می‎شود و همه اطراف سیاسی ضرر خواهند کرد بنابراین باید از چنین فعالیت‎های دست برداشت.

همه در برابر قانون باهم برابر هستند

وی توجه به قوانین را رمز حل بسیاری از مشکلات عراق دانست و ادامه داد: مردم عراق در برابر قانون برابر هستند و هیچ کدام از قومیت، مذاهب و ادیان نسبت به یکدیگر برتری ندارند و معیار قانون است.

نماینده حضرت آیت الله سیستانی مبارزه با فساد مالی و اداری و غلبه بر وابستگی‎های فرقه‎‎ای، جناحی و حزبی در عراق را بسیار مهم توصیف کرد.

وی خواستار توجه به خانواد شهدا و مجروحان شد و عنوان کرد: حمایت از مجروحان، از کار افتادگان، خانواده شهدا، فراهم کردن بستر یک زندگی مناسب، اعطای حقوق ماهانه از کمترین حقوق آنان بر گردن دولت، پارلمان و مردم است.

حجت الاسلام کشمیری در پایان به بررسی برخی از مشکلات شیعیان مقیم سوئیس نظیر کمبود مکان و دوری جوانان از هویت فرهنگی و دینی پرداخت و گفت: به علت عدم وجود امکان مناسب و در حد لازم برای تجمع شیعیان، برگزاری مراسم‎های دینی در این کشور با مشکلات مختلفی روبه رو است.