نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بابیان اینکه پیوند مردم ایران اسلامی و روحانیت پیوندی ناگسستنی است گفت: انقلابی بودن مهمترین اصل فعالیت‌ های حوزه‌های علمیه به‌شمار می‌رود.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله قربانعلی دری نجف‌آبادی دقایقی پیش در آخرین نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی در سال۱۳۹۴ که در بیت امام جمعه اراک برگزار شد٬ بااشاره به اهمیت فعالیت حوزه‌های علمیه اظهار داشت: در زمان غیبت کبری علمای بزرگ اسلام وظیفه و رسالت مهمی را عهده‌دار هستند که باید منابع اسلامی نظیر قرآن و حدیث را تبیین کرده و حوزه‌های علمیه را اداره کنند.

وی افزود: تعلیم و تربیت شاگردان برجسته عالم یکی از مهم‌ترین وظایف علمای دین است که متاسفانه با توجه به سلیقه‌های متفاوتی که در جامعه وجود داشته این موضوع عملی نشده است.

آیت‌ الله دری نجف‌آبادی تصریح کرد: دشمنان باانواع توطئه قصد دارند بین مردم و روحانیت جدایی بیندازند، اما ملت موحد و مومن ایران اسلامی هر روز بیشتر از دیروز با قشر روحانیت ارتباط برقرار می‌کنند و پیوند عمیق مردم و جامعه روحانیت ناگسستنی است.

نماینده ولی فقیه استان مرکزی بااشاره به لزوم تبیین ارزش و جایگاه ولایت فقیه توسط علما و طلاب حوزه علمیه گفت: اسلام در تمام ابعاد زندگی سخن گفته و راهبرد دارد و هیچ بعد زندگی نیست که اسلام از آن غافل شده باشد و بحث ولایت و ولایت پذیری به‌منظور رسیدن به جامعه ولایی و مترقی و به‌عنوان اصل هدایتگر جامعه اسلامی امری مهم و مورد توجه اسلام است.

وی افزود: ولایت فقیه یکی از مهم‌ترین ارکان انقلاب است که باید مورد توجه حوزه‌های علمیه باشد به‌طوریکه حوزه‌های علمیه باید مبانی و اصول موجود پیرامون اصل مهم و مترقی ولایت فقیه را تبیین و به مردم معرفی کنند.

آیت‌الله‌دری نجف آبادی بیان کرد: باید در حوزه‌های علمیه تحول مناسبی ایجاد شود و این تحول به جامعه منتقل شود تا از این طریق با سرعت بیشتری به شیوه‌های بدیع و سهل مباحث مربوط به قرآن و دین و معارف الهی در جامعه تبیین و منتشر شود.

وی خاطرنشان کرد: همه مسائل اعم از مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی برای ما مهم بوده و جایگاه خود را دارند و باید با جدیت دنبال شوند، دانشگاه‌ها باید پژهش‌ها را دنبال کنند و حوزه‌های علمیه و مراکز پژوهشی نیز باید این دغدغه را داشته باشند.

نماینده ولی فقیه دراستان مرکزی افزود: مردم همواره از روحانیت درس می‌گیرند بنابراین نظم در امور و رعایت اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهند و اگر کسی درس بخواند اما اخلاق را رعایت نکند دچار مشکل می‌شود و به همین سبب امام خمینی(ره) همواره بر رعایت اخلاق تاکید داشتند.

وی ادامه داد: حوزه های علمیه موتور انقلاب اسلامی هستند، آن‌ها از سال ۴۲ به پیام امام خمینی(ره) لبیک گفتند و در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسیار مهمی داشتند و ما اگر می خواهیم این انقلاب حفظ شود حوزه های علمیه باید هویت خود را به مانند قبل حفظ کنند و انقلابی بمانند، این وظیفه تنها بر عهده خبرگان و حوزه های علمیه نیست بلکه تمامی نخبگان در این ارتباط دارای نقش مهمی هستند.

آیت الله دری‌نجف‌آبادی افزود: بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت انقلاب بزرگترین گناه است و نخبگان نباید نسبت به انقلاب و آینده آن بی‌تفاوت باشند و یا در مورد آن نقد تخریبی داشته باشند چراکه انفعالی عمل کردن در برابر غرب و ادعاهای غرب نیز مسأله خطرناکی است که باید به آن توجه جدی داشت.