رئیس جمهوری عراق به مناسبت سالگرد جنایت هولناک رژیم صدام معدوم در بمباران شیمیایی شهر حلبچه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد فاجعه بمباران شیمیایی شهر حلبچه به دست رژیم بعثی سابق عراق تصریح کرد داعشی‌ها، نوادگان و بازماندگان جنایتکارانی هستند که جنایت بمباران شیمیایی حلبچه را مرتکب شدند.

وی بر ضرورت تلاش ملی و منطقه‌ای و بین المللی جدی و با هماهنگی سازمان منع جنایات کشتار جمعی در سازمان ملل برای نامیدن روز بمباران شیمیایی حلبچه به عنوان روز جهانی مبارزه با جنایات کشتار جمعی تاکید کرد.

رئیس جمهوری عراق درباره متوسل شدن گروه تروریستی داعش به استفاده از سلاح‌های ممنوعه بین المللی در واکنش به شکست‌ حتمی‌اش هشدار داد.

فواد معصوم با گرامیداشت یاد قربانیان فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه به سبب سرکردگان رژیم بعثی متلاشی شده بار دیگر خواستار محکومیت این جنایت وحشیانه و شناساندن قربانیان این جنایت شد.

رئیس جمهوری عراق همچنین بر ضرورت تلاش‌های پیشدستانه برای جلوگیری از تکرار جنایات استفاده از سلاح‌های ممنوعه بین المللی از سوی تروریست‌های داعشی در پاسخ به شکست حتمی‌شان در برابر ملت و نیروهای مسلح عراق تاکید کرد.

بر اساس گزارش الصباح، فواد معصوم در این بیانیه آورده است باندهای تروریستی داعشی،‌نوادگان و بازماندگان عاملان جنایت بمباران شیمیایی شهر حلبچه هستند.

خاطر نشان می‌شود بمباران شیمیایی حلبچه کردستان عراق یکی از فاجعه‌بارترین رویدادهای دوران جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم بعثی صدام معدوم علیه جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود که در نتیجه دست‌کم پنج هزار شهروند کُرد عراقی قربانی سیاست‌های ویرانگر رژیم صدام معدوم شدند، بین هفت تا ۱۰ هزار نفر هم در این جنایت زخمی شدند و صدها نفر دیگر دچار عوارض نقص عضو و انواع بیماری‌ها شدند.

این شهر حداقل ۱۵ کیلومتر با مرز ایران و ۲۲۵ کیلومتر با بغداد فاصله دارد، جنایت هولناک صدام معدوم در بمباران شیمیایی حلبچه در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ هجری شمسی صورت گرفت.

این فاجعه در حالی رخ داد که پیروزی رزمندگان غیور و دلاور ایرانی در عملیات غرورآفرین والفجر ۱۰،‌به آزادسازی بسیاری از مناطق کردنشین از جمله شهر حلبچه منجر شد به طوری که پس از ورود رزمندگان اسلام به این شهر، مردم شهرها و روستاهای اطراف به استقبال گرم از آنها پرداختند، این استقبال مردمی از رزمندگان ایرانی چنان برای رژیم جنایتکار صدام غیر قابل هضم بود که در یک جنایت هولناک و ضد بشری به قصد گرفتن انتقام از شکست فاحش خود، شهر حلبچه و اطراف آن را بمباران شیمیایی کرد.