یک روزنامه ترکیه نوشت: حدود ۹۰ هزار نفر از ساکنان استان‌های ماردین و حکاری در جنوب شرق ترکیه به خاطر وضع مقررات منع آمد و رفت، سرگردان شده‌اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه حریت، در سه روز گذشته که مقام های امنیتی ترکیه مقررات منع آمد و رفت را در جنوب شرق این کشور برقرار کرده اند، حدود ۹۰ هزار نفر از ساکنان استان های حکاری و ماردین از این مناطق گریخته و سرگردان شده اند.

روز یکشنبه مقام های دولت ترکیه در استان های جنوب شرقی ماردین و حکاری مقررات منع آمد و رفت را برقرار کرده اند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شده است که افکان علا وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که عملیات جدید مقابله با تروریسم علیه شبه نظامیان پ ک ک در مناطق جنوب شرقی آغاز شده است.

به نوشته روزنامه حریت، بیش از ۴۰ هزار نفر از ۷۰ هزار سکنه منطقه یوکسکوا به سایر شهرها نقل مکان کرده اند. حدود ۵۰ هزار نفر از اهالی منطقه نصیبین نیز این شهر را ترک کرده اند.

منطقه “یوکسکوا” در نزدیکی مرز ایران و منطقه ” نصیبین” در نزدیکی مرز سوریه تحت تدابیر جدید امنیتی قرار گرفته اند. منتقدان دولت ترکیه بر این باورند که عملیات نظامی ارتش خسارات زیادی را به بار آورده است.

ادامه مقررات منع رفت و آمد در جنوب شرق ترکیه، در شرایطی است که هشدارهای زیادی نسبت به تاثیرات منفی وضع مقررات منع آمد و شد در جنوب شرق ترکیه مطرح شده و نهادهای حقوق بشری خواستار متوقف شدن این حملات شده اند.

این خونین ترین درگیری ها بین ارتش ترکیه و شبه نظامیان کرد از دهه ۱۹۹۰ میلادی به شمار می رود.

با شکسته شدن آتش بس بین شبه نظامیان کرد پ ک ک و دولت ترکیه در ماه جولای، جنوب شرق ترکیه شاهد تشدید درگیری های خونین و خشونت ها بوده است.