رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوازدهم با تاکید بر اینکه تحریم های دشمن چشممان را به امکانات خودمان باز کرد گفتند: مسئولان همراه با رئیس جمهور وارد میدان عمل شوند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، خلاصه بیانات رهبر معظم انقلاب به شرح ذیل است:

جلسه‌ی بسیار مهمی است و روزهای مهم و تعیین‌کننده‌ای است؛ تصادف و تقارن این مراسم و این جلسه با ولادت باسعادت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه) برای دلهای مشتاق ملت ایران و جمع حاضر مایه‌ی تفأل و تبرک است.
امیدواریم بتوانیم همچنانی که آن بزرگوار در شهرهای نزدیک به توس و نشابور آن حدیث معروف سلسله الذهب را بیان فرمود و کلمه‌ی توحید را پایه و اساس دین معرفی فرمود، «کلمه لااله‌الاالله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی» بتوانیم ما هم حقیقت توحید را در زندگی خود -چه زندگی شخصی چه زندگی اجتماعی و چه در پایه‌های حکومت جمهوری اسلامی- ان‌شاءالله استقرار ببخشیم.

اهمیت این جلسه از دو نظر است: یکی اینکه آغاز یک دوره‌ی مدیریت جدید کشور است که این امیدواری وجود دارد که ان‌شاءالله مسئولانی که همراه با رئیس‌جمهور محترم و منتخب وارد میدان عمل خواهند شد، با ابتکارات و توانمندی‌های بیش از گذشته ملت را خرسند کنند و همین خواسته‌ها و مطالبی که رئیس‌جمهور محترم بیان کردند، این‌ها را برآورده کنند.
جهت دوم این است که این جلسه نماد مردم‌سالاری است. این دوازدهمین جلسه از این قبیل -از اول انقلاب تا امروز- است؛ یعنی ملت ایران دوازده مرتبه از آغاز انقلاب در انتخاب مدیران طراز اول کشور نقش‌آفرینی کرده‌اند؛ این خیلی مسئله‌ی مهمی است.
یکی از نکاتی که تأکید دارم از ذهن کسی بیرون نرود حضور دشمن و ترفندهای دشمن است. امیرالمؤمنین فرمود: «اگر شما در سنگر خوابتان برد، در سنگر مقابل شما که دشمن شماست ممکن است کسی بیدار باشد.» مراقبت را در همه‌ی امور نباید فراموش کنید؛ مسئولان مخاطبان اول این سخن هستند. دشمن مشغول دشمنی است، منتها به فضل الهی، ملت ایران آبدیده شده‌اند.
ما را تحریم کردند؛ تحریم البته مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد، اما چشممان بر روی امکانات خودمان باز شد؛ وقتی تحریم شدیم به خود آمدیم.
امروز علی‌رغم میل و خواست دشمن، ما قوی هستیم. جمهوری اسلامی امروز به مراتب قوی‌تر و مقتدر تر از سال‌های اول است با وجود این همه تحریم و دشمنی.
این نشان‌دهنده‌ی این است که ما استفاده کردیم از این دشمنی‌ها و خودمان را قوی کردیم.
هم دشمنی‌های صریح دشمن ما را مقاوم‌تر کرد هم دشمنی‌ها غیر صریح؛ بعضی ها دشمنی‌شان در دستکش مخملی اما با دست چدنی است که قبلاً هم عرض کردیم. به برکت این دشمنی‌ها مقاومت ما افزایش پیدا کرد.