سخنگوی گردان حزب ‎الله عراق در واکنش به فشارهای بین‎المللی و محلی برای عدم مشارکت نیروهای مقاومت در عملیات آزاد سازی «تلعفر» اعلام کرد که مواضع دولت عراق با دولت آمریکا درباره تلعفر هماهنگ است.

به گزارش پرس شیعه؛ «محمد محیی» سخنگوی گردان حزب الله عراق شب گذشته طی سخنانی در واکنش به فشارهای بین‎المللی و محلی برای عدم شرکت نیروهای آن و نیروهای الحشد الشعبی در عملیات آزادسازی «تلعفر» اعلام کرد که «ما از ۹ ماه گذشته تاکنون در جبهه‌های منطقه تلعفر حضور داریم.»

وی افزود: «اصول و ارزش‌های این است که در جنگی که در آن آمریکایی‎ها شرکت داشته باشند، حضور نداشته باشیم و هدف آمریکا از حضور در محورهای تلعفر، عدم مشارکت گروه های مقاومت در عملیات آزادسازی است.»

محمد محیی گفت: «به نظر می رسد که مواضع دولت عراق با مواضع آمریکا درباره تلعفر هماهنگ است و بین دو طرف هماهنگی وجود دارد.»

سخنگوی گردان حزب الله عراق تاکید کرد که «ما در امور هیچ دستگاهی که در نبرد تلعفر شرکت خواهد کرد، دخالت نمی کنیم و تصمیات نهایی را باید (حیدر العبادی) فرمانده کل نیروهای مسلح بگیرد.

به گزارش المیادین، محمد محیی تاکید کرد که «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا برای ابقای نیروهای آمریکایی در عراق تلاش می‌کند.

از سوی دیگر، «جواد الطلیباوی» از فرماندهان الحشد الشعبی عراق روز گذشته اعلام کرد که برای شرکت الحشد در عملیات آزادسازی تلعفر قرمز تعیین شده است.

وی افزود: آمریکا، ترکیه و مسعود بارزانی رییس منطقه کردستان عراق برای کنار زدن و ممانعت الحشد الشعبی از شرکت در عملیات آزادسازی تلعفر فشار می‌آورند.

الطلیباوی تاکید کرد که گروهک های اصلی وابسته به الحشد الشعبی عراق دستوراتی را برای عدم شرکت در عملیات آزادسازی موصل دریافت کردند.

این در حالی است که سخنگوی الحشد الشعبی اعلام کرد که نیروهای الحشد هم در کنار پلیس و ارتش و دیگر نیروهای عراقی در عملیات بازپس‌گیری «تلعفر» استان نینوی شرکت خواهند کرد.

منبع: فارس