مفتی مصر با اشاره به لزوم آگاهی از موقعیت و شرایط مسلمانان در کشورهای غربی خواستار بازنگری در فتواهای صادر شده پیرامون احکام مسلمانان در غرب شد.

به گزارش پرس شیعه؛ شوقی علام مفتی مصر بر ضرورت همکاری میان رهبران دینی و اسلامی در غرب برای کمک به مسلمانان و تقویت راهکارها برای حل مشکلات موجود در خارج از سرزمین‌های اسلامی تاکید کرد.

علام در برنامه هفتگی خود در شبکه اول تلویزیون مصر گفت: اجتهاد در غرب با اجتهاد در کشورهای اسلامی متفاوت است بنابراین مفتیان باید قبل از صدور فتوا نسبت به شرایط و محیطی که مسلمانان در آن زندگی می‌کنند اشراف کامل داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری کنفرانس جهانی دارالافتا در سال گذشته افزود که این کنفرانس با مشکلات مسلمانان در کشورهای غیر اسلامی آشنا شده و راهکارهای بسیار مناسبی را نیز برای حل آنها ارائه کرده است.

مفتی مصر خاطر نشان کرد: با رصد افرادی که به داعش و سایر گروهک‌های تروریستی پیوستند، مشخص شد که بیشتر این افراد از کشورهای غربی با میانگین سنی ۱۷ـ۳۰ سال هستند از این رو لازم دانستیم تا آموزش ائمه جماعات و سخنرانان کشورهای غربی را در اولویت قرار دهیم.

علام ادامه داد: مبلّغان گفتمان دینی و مفتیان حاضر در کشورهای غربی نیازمند آموزش و آمادگی لازم برای پاسخ به سوالات و مسائل مستحدثه مسلمانان غربی هستند؛ مسائلی که تا به امروز تفسیر و توضیح مناسبی نسبت به آن ارائه نشده است.

عالم اهل سنت مصر با بیان اهمیت ارتباط با کشورهای غربی در جهت آشنایی و درک مشکلات مسلمانان و موانع تبلیغ دین اظهار داشت: باید در فتواهایی که نسبت به مسائل روز مسلمانان غربی صادر شده تجدید نظر جدی کرد زیرا برخی از این فتواها منجر به افراط‌گرایی و خشونت در جوانان می شود.

وی در پایان با اشاره به خطر اسلام هراسی در کشورهای غربی تصریح کرد: رسانه‌های غربی اسلام را به صورت صحیح به جهانیان عرضه نمی‌کنند از این رو باید تعامل با دانشگاه‌ها و رسانه‌های غربی برای تبادل افکار و کاهش تروریسم در منطقه را افزایش داد.