محققان موفق به تولید پلیمری خاص از روغن پخت و پز شده اند که می تواند جیوه را جذب خود کند و محیط زیست را از این آلاینده خطرناک پاک کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از نیواطلس، فعالیت های صنعتی مانند سوزاندن زغال سنگ و حفر معدن باعث افزایش شدید جیوه در محیط زیست شده است.

این امر میزان آلودگی دریاچه ها، رودخانه ها و آب هایی را که وارد قطب شمال می شود، به شدت افزایش داده است. جیوه نه تنها محیط زیست را به خطر می اندازد، بلکه حیات وحش را تهدید می کند. انسان ها هم از تماس با جیوه آسیب می بینند.

دانشمندان می گویند موفق به تولید پلیمر ارزان قیمتی شده اند که خطرناک ترین اشکال جیوه ها را جذب خود می کند و استفاده از آن روشی ارزان قیمت و پایدار برای پاکسازی محیط زیست از این ماده به شدت خطرناک است.

پژوهشگران دانشگاه آدلاید استرالیا که پلمیر یاد شده را ابداع کرده اند می گویند از این طریق می توان جان ۱۵ میلیون معدنچی در سراسر جهان را هم که هر روز در خطر تماس با جیوه برای استخراج طلا از معادن هستند را حفظ کرد.

پلیمر یاد شده از روغن پخت و پز دست دوم و سولفور تهیه می شود که یکی از محصولات جانبی صنعت پتروشیمی است. این پلیمر توسط محققانی در نقاط مختلف استرالیا برای پاکسازی جیوه از آب، خاک و حتی هوا با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.