موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی با حضور محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز افتتاح شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از وزارت علوم، محمد فرهادی وزیر علوم در آیین افتتاح موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران (هرباریوم) گفت: تاکنون بیش از ۳ هزار نوع گلسنگ در ایران موجود است که ۹۱۰ نوع آن به صورت علمی نامگذاری شده است.

وی افزود: درحال حاضر ۳۰۰ نوع گلسنگ در این موزه در معرض دید و استفاده محققان قرار دارد.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: گلسنگ ها عموما با قارچ ها و جلبک ها همزیستی دارند و در تهیه گیاهان دارویی و تحقیقات علوم کشاورزی و زراعی اهمیت زیادی دارند و امروزه از آنها برای تهیه برخی از داروهای آنتی بیوتیک، ضد قارچ و تحریک سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

فرهادی با اشاره به اینکه تنها آسیب گلسنگ ها به مجموعه های باستانی و آثار تاریخی است، گفت: محققان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران روشی را برای مبارزه نرم با گلسنگ‌ها ابداع کرده اند که هیچ‌گونه تخریب، تغییر رنگ و یا ضرر دیگری برای نقش برجسته و سایر نقوش ندارد.

در جریان بازدید وزیر علوم از موزه تخصصی و گنجینه ذخایر ژنتیکی گلسنگ های ایران مقرر شد فهرست مشخصات گونه های گلسنگ های ایران در قالب یک پروژه علمی تعریف و پس از انتشار در مجامع علمی داخلی و بین المللی ارائه شود.