یک عضو سابق طالبان اتهام مطرح شده از سوی عربستان علیه قطر در خصوص حمایت از طالبان به دلیل دایر بودن دفتر سیاسی این گروه در دوحه را تعجب آور خواند.

به گزارش پرس شیعه؛ «عبدالله اَنس» از اعضای سابق طالبان که اکنون نقش میانجیگر میان این گروه و دولت افغانستان را ایفا می کند در مصاحبه با «میدل ایست آی» گفت: طرح اتهام از سوی عربستان علیه قطر و متهم کردن این کشور به حمایت از تروریسم به دلیل دایر بودن دفتر طالبان در دوحه مرا شگفت زده کرده زیرا پیش از آنکه دفتر طالبان در قطر دایر شود عربستان سعودی و امارات برای میزبانی از این گروه با یکدیگر رقابت می کردند.

این عضو سابق طالبان در ادامه گفت: اگر حمایت از طالبان جرم است باید بگویم که کشوری مدت ها قبل از قطر از طالبان حمایت می کرد. این ایده (میزبانی از طالبان) اولین بار از سوی عربستان مطرح شد.

عبدالله انس در این باره گفت: اگر قطر از طالبان برای گفتگوهای صلح میزبانی می‌کند، طرح ایجاد دفتر سیاسی طالبان پیش از این توسط عربستان مطرح شده بود.

وی تصریح کرد: برخی از مذاکرات نیز در امارات برگزار شد بنابراین اگر قطر از تروریست ها میزبانی کرده، پس در نتیجه پیشتر نیز امارات از این «تروریست‌ها» میزبانی کرده است.

ایجاد «روند صلح» بین حکومت افغانستان و طالبان در واقع پیشنهاد انس بوده و در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ وی برای ایجاد آن چندین بار به عربستان سفر کرد.

«میدل ایست آی» در ادامه نوشت که به گفته یکی از منابع، قطر در ژوئن سال ۲۰۱۳ در حالی دفتر سیاسی طالبان را افتتاح کرد که پیش از آن عربستان در ایجاد مکانیسم موثر برای میزبانی از طالبان شکست خورده بود.