رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه جنگ این کشور در افغانستان طولانی ترین جنگ ایالات متحده بوده است، گفت که طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان را بررسی می کند.

‌به گزارش پرس شیعه به نقل از جمهور، پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر خصوصی سازی بخش بزرگ جنگ افغانستان، اکنون زمزمه های مبنی بر اینکه گویا «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا این طرح را مورد بررسی قرار می‌دهد، به گوش می رسد.

ترامپ، تصمیم بررسی طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان را در حالی مورد بررسی قرار می‌دهد که کاخ سفید در حال بررسی سیاست جدید خود در قبال افغانستان است.

بر اساس جزئیات ترامپ طی اظهاراتی جنگ افغانستان را طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده آمریکا دانست و گفت که تصمیم نهایی اش در مورد جنگ در افغانستان و استراتژی واشنگتن در قبال افغانستان در شرف نهایی شدن است.

وی افزود: طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان را مورد بررسی قرار می دهد.

طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان از سوی بنیانگذار شرکت خصوصی نظامی به نام «بلک واتر» تهیه شده است.

«اریک پرینس» بنیانگذار شرکت بلک واتر به رسانه‌ها گفت که هزینه آمریکا در جنگ افغانستان برابر با کل هزینه دفاعی بریتانیاست.

وی همچنین تاکید کرد که در چنین شرایطی ادامه این وضعیت دشوار است.

پرینس گفت که طرح وی می‌تواند مشکل جنگ را به قیمت نصف آنچه اکنون هزنیه می برد، آن حل کند.

وی همچنین پیش بینی کرد که با فرستادن ۵ هزار نیروی قراردادی خصوصی که جانشین نیروهای آمریکایی برای مشورت دهی به نیروهای افغانستان می‌شوند، می توان ۳۰ میلیارد دلار طی یک سال صرفه جویی کرد.

بنیانگذار شرکت بلک واتر در ادامه گفت که طبق طرح خصوصی سازی جنگ افغانستان؛ نیروهای قراردادی‌ یونیفورم نظامی افغانستان را به تن خواهند داشت و براساس قوانین افغانستان، ایفای وظیفه خواهند کرد.

وی همچنین گفت که نیرو های هوایی مجهز به ۹۰ جنگنده نیز در همکاری با نظامیان افغانستان وارد عمل خواهند شد.

در همین حال سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که این موضوع یک ابراز نظر شخصی است و تاکنون از سوی دولت ترامپ چنین طرحی با دولت افغانستان مطرح نشده است و از این رو کابل در زمینه دیدگاه‌های فردی موضعی ندارد.

«حامد کرزای» رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز ضمن انتقاد از طرح خصوصی سازی ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان گفت که که این طرح تخطی آشکار در برابر حاکمیت ملی افغانستان است.