رئیس پارلمان عراق تصریح کرد که گزینه همه پرسی اقلیم کردستان این کشور باید در چارچوب قانون اساسی بگنجد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سومریه نیوز، سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در دیدار امروز(چهارشنبه) خود با اعضای هیات اقلیم کردستان این کشور به ریاست روز نوری شاویس تاکید کرد: باید جو اعتماد به میان مردم عراق بازگردانده شود تا بتوان چالشهای پیشرو را حل کند.

در جریان این دیدار در خصوص اوضاع سیاسی و امنیتی در عراق رایزنی شد.

جبوری در این نشست تاکید کرد: ما به گرایشات تمام طرفها که بر اساس قانون اساسی باشد و وحدت ملی را تقویت کند احترام می گذاریم. گزینه همه پرسی باید در چارچوب قانون اساسی که تضمین کننده منافع کشور در سایه شرایط کنونی آن است باشد.

وی بر اهمیت ادامه یافتن گفتگوها برای عبور از اختلافات سیاسی و امنیتی میان تمام طرفها تاکید کرده و گفت: باید از سخنان تنش آمیز از سوی همگان دوری کرده و در اتخاذ مواضع سرنوشت ساز که ممکن است تاثیر منفی بر مناطق دارای بافت اجتماعی گوناگون بگذارد تامل کرد.

به گزارش سایت العراق نت الجبوری در عین حال در این دیدار عنوان داشت: ما به اراده کردها احترام می گذاریم و پارلمان اقدامی علیه اقلیم کردستان اتخاذ نخواهد کرد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز پیشتر در دیدار با این هیات کرد نسبت به مطرح شدن بحث همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق بعد از همکاری بغداد و اربیل و موفقیت آنها در مبارزه علیه داعش ابراز تاسف کرد.