رییس شورای علمای غرب افغانستان ضمن تاکید بر لزوم تحکیم اخوت اسلامی اعلام کرد که علمای دین باید از ترویج عقاید باطل از سوی مبلغان تکفیری و وهابیت در افغانستان جلوگیری کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ «مولوی خداداد صالح» رییس شورای علمای غرب افغانستان از علمای این کشور خواست تا در برابر ترویج عقاید باطل از سوی مبلغان تکفیری مقابله کنند.

وی ضمن تاکید بر لزوم تحکیم اخوت اسلامی گفت: علما نباید به مبلغان تکفیری و گروه‌های وابسته اجازه ترویج عقاید نادرست شان را بدهند.

مولوی صالح همچنین خاطرنشان کرد که مبلغان تکفیری احادیثی را به حضرت پیامبر (ص) نسبت می‌دهند که واقعیت ندارد و با این کار مرتکب بدعت می‌شوند.

رییس شورای علمای غرب افغانستان اظهار داشت: « آنها احادیثی را بیان می‌کنند که نه ما دیده‌ایم و نه پدران ما، این یعنی چه؟ این نشان می‌دهد که این افراد دروغگو هستند و به پیامبر اسلام(ص) دروغ می‌بندند.»

این عالم دین تصریح کرد که بنا بر احادیث صریح و متواتر در آخرالزمان کسانی که به جعل احادیث می‌پردازند از پیروان دجال هستند.

وی با انتقاد از تکفیری‌ها در افغانستان و منطقه گفت: این عده مخالف دعا کردن هستند و این کار را بدعت می‌دانند در حالیکه در اعتقادات ما دعا از اصول عبادات است.

به گفته مولوی صالح، تکفیری‌ها معتقدند کسانی که به زیارت می‌روند کافر هستند اما در اعتقادات اسلامی زیارت بزرگان دین، عرفا و اولیای خدا ارزش دارد.

رییس شورای علمای غرب افغانستان خاطرنشان کرد که تکفیری‌ها در این کشور متاسفانه خود را «حنفی‌مذهب» می‌خوانند در حالیکه دستورات این دسته در مذهب حنفی وجود ندارند.

وی اظهار داشت این افراد باید مذهب، فرقه، سمت و سوی خود را مشخص کنند زیرا رشد بدعت‌های این گروه تحت عنوان مذهب حنفی در افغانستان غیر قابل قبول است.

مولوی صالح به علما هشدار داد که از نفوذ این گروه در بین مردم جلوگیری کنند و اجازه ندهند که اعتقادات نادرست این گروه‌ها باعث از بین رفتن اعتقادات ناب اسلامی در جامعه شود.

به گفته این عالم دینی، گروه‌های تکفیری در این کشور در نتیجه مداخلات و طرح‌های کشورهای خارجی در کشورهای اسلامی و افغانستان به وجود آمده‌اند.

وی از چهره‌های سرشناس و از علمای بزرگ اهل تسنن در افغانستان تسنن است که پیشتر درباره نفوذ عقاید وهابیت و سلفیت در بین علما هشدار داده بود.

طی سال اخیر بیش از پنج بار مساجد اهل تشیع در ولایت هرات هدف حملات انتحاری تکفیری‌ها قرار گرفته است.