مرکز جهانی مستبصرین یا موسسه مستبصرین در پاییز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی فعالیت خود را در جهت خدمت به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) آغاز نمود.

به گزارش پرس شیعه ،فعالیت این موسسه تخصصی بوده و در زمینه مستبصرین یا همان شیعه شدگان جهان می باشد. در واقع مستبصرین کسانی هستند که پس از گذراندن فضای غبار آلود و تاریک انحرافات، به نور اهل بیت (علیهم السلام) هدایت گردیده اند و در زمره ی محبین اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) و پیروان راستینشان قرار گرفته اند.

اهداف اولیه این موسسه عبارتند از:

الف) معرفی مذهب اهل بیت (علیهم السلام) تشیع به جهان از نظر عقاید و تاریخ و …. .

ب) تهیه و تنظیم دایره المعارفی بسیار بزرگ به زبان عربی) در زمینه مستبصرین از ابتدای قرن اول هجری. (شامل: ذکر اسامی تمام هدایت یافتگان با شرح حال و مطالب مربوطه به هر کدام، مانند زراره، زهیر بن قین، حر بن یزید ریاحی و…)

ج) چاپ و نشر کتب و مقالات عزیزان هدایت یافته توسط مرکز و نشر آن در عالم اسلامی و شبکه مجازی اینترنت.

د) رسیدگی و اهتمام به امور بعضی از برادران و خانواده های مستبصرین از نظر مادی و معنوی.

س)چاپ و نشر کتب مربوط به موضوع مستبصرین.

ف) ایجاد سایت اینترنتی و حساب های مختلف در شبکات مجازی اینترنتی جهت نشر حداکثری مطالب مربوط به مستبصرین و منشورات مرکز.

 1. فعالیت های صورت گرفته تا به امروز:

الف) چاپ ۶ تالیف از مستبصرین متعدد به شرح ذیل:

کتاب منتشره اول:

 • التحقیق فی رزیه الخمیس والرد علی المخالفین _ تالیف مستبصر ارجمند آقای مروان خلیفات.
کتاب التحقیق فی رزیه الخمیس والرد علی المخالفین

کتاب التحقیق فی رزیه الخمیس والرد علی المخالفین

توضیح مختصر در مورد مولف این کتاب:

این کتاب در سال ۱۳۹۵در مرکز مستبصرین منتشر شد، نویسنده این کتاب جناب آقای مروان خلیفات اهل اردن می باشد که در سال ۱۹۹۲ میلادی در کشور خود اردن از مذهب شافعی به مذهب حقه تشیع گروید و در سال ۱۹۹۵ موفق به اخذ مدرک کارشناسی علوم شریعت اسلامی از دانشگاه همین کشور گردید. سپس به ایران مهاجرت کرد و تا به امروز در حوزه خدمت به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) ، (اعم از تالیف کتب اعتقادی و مقالات و…) فعالیت مستمر دارد.

توضیح مختصر در مورد مطالب موجود در کتاب:

مولف این کتاب را  با هدف دفاع از کتاب قبلی خود که در زمینه داستان هدایت یافتنش بوده است، مطالبی نوشته.

کتاب قبلی او ” نحو الإسلام الصحیح” نام داشت که ملخص کتاب اصلی مصنف در مورد چگونگی گرایش او به مذهب اهلبیت علیهم السلام می باشد. نام آن کتاب اصلی: ورکب السفینه، به معنای : وسپس سوار بر کشتی (نجات) شدم می باشد. کتاب دوم که ملخص آن است : نحو الإسلام الصحیح یعنی: به سوی اسلام صحیح، نام دارد. سپس گروهی از مخالفین و علمای اهل سنت بر آن شدند تا ایراداتی بر همین کتاب دوم مصنف وارد کنند . مصنف معتقد است که این ردیه عاری از هرگونه نکته علمی و سرتاسر جدل است.

مبحث مهمی که بیشتر در این کتاب مورد بحث قرار گرفته در مورد اثبات قضیه حدیث قرطاس و اثبات بطلان طرفداران این تفکر می باشد.

به دوستانی که با زبان عربی نوشتاری آشنایی دارند خصوصا برادران دانشجو توصیه می شود این کتاب را مطالعه بفرمایند.

به زودی موسسه در نظر دارد این کتاب را به زبان فارسی نیز ترجمه نماید.

کتاب منتشره دوم:

 • تأملات تالیف مستبصر ارجمند جناب آقای دکتر عبدالباقی الجزائری.
کتاب تأملات

کتاب تأملات

توضیح مختصر در مورد مؤلف این کتاب:

دانشمند و اسلام شناس بزرگ جناب آقای دکتر عبدالباقی الجزائری، در سال ۱۳۳۵ هجری شمسی در کشور الجزایر به دنیا آمد. وی در کشور خود موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته علوم تربیتی گردید. در سال ۱۴۰۷ هجری قمری مطابق با ۱۳۶۵ هجری شمسی به مکتب حقه تشیع گروید. وی پس از هدایت به کشور ایران مهاجرت نمود و ضمن اخذ مدرک دکتری، مشغول به تالیف کتب ارزشمند شد و همچنین با حضور در شبکات ماهواره ای به دفاع از مبانی ناب اسلام محمدی و تشیع پرداخت و این فعالیت ها را تا به امروز ادامه داده است.

توضیح مختصر در مورد محتوای کتاب:

این کتاب همانطور که از اسمش مشخص است، دعوت مخالفین و وهابیت به تفکر بدون تعصب در مورد معتقدات خودشان می باشد، مصنف در این کتاب ضمن نقد صریح از تفکرات نادرست مخالفین، نسبت به بعضی از شبهات اعتقادی پاسخ هایی را بیان کرده. نویسنده اذعان کرده که این کتاب چکیده ای از سوالاتی بوده که قبل از هدایت یافتنش به ذهنش خطور می کرده و با گرفتن جواب آنها مذهب حقه تشیع را اختیار نموده است.

موسسه در نظر دارد این کتاب را نیز به فارسی ترجمه و چاپ کند.

کتاب منتشره سوم:

 • بحث فی أدله الغیبه تالیف مستبصر ارجمند جناب آقای مروان خلیفات.
کتاب بحث فی أدله الغیبه

کتاب بحث فی أدله الغیبه

توضیح مختصر در مورد محتوای کتاب:

مصنف در این کتاب که با قطع جیبی منتشرگشته، به دفاع از یکی از مبانی اصلی تشیع بدون هرگونه تعصب پرداخته. این مبنای فکری، بحث غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد. نویسنده این بحث را به این صورت طرح کرده که ابتدائا آن را از نظر علمی و عقلی با بیان ساده مورد بررسی قرار داده و سپس برای مسئله غیبت و طول عمر حضرت حجت علیه السلام مثالهای قرآنی مثل حضرت خضر را ذکر کرده و بعد از آن روایات شیعه و سنی را در این زمینه مورد تحقیق و بررسی مختصر قرار داده است. در پایان نیز به بیان فلسفه غیبت از نظر علمای مکتب تشیع پرداخته است.

کتاب منتشره چهارم:

 • حب علی (علیه السلام) بین المیول والأهواء سلسله سخنرانی های مستبصر ارجمند استاد عبدالباقی الجزائری.
کتاب حب علی (علیه السلام) بین المیول والأهواء

کتاب حب علی (علیه السلام) بین المیول والأهواء

توضیح مختصر در مورد محتوای کتاب:

استاد عبد الباقی الجزائری سخنرانی های متعددی با موضوعات مختلف در زمینه اعتقادات شیعی تا به امروز ایراد نموده است، از جمله سخنرانی های ایشان می توان به موضوع: “اثبات ولایت و وصایت بلافصل امیرالمومنین علی (علیه السلام) بعد از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه وآله)  و محبت او اشاره کرد. موسسه مستبصرین برای استفاده و نشر هر چه بیشتر این سری از سخنرانی ها اقدام به چاپ آن ها با بیانی شیوا نموده است.

این کتاب برگرفته از ۴ سخنرانی در موضوع مذکور می باشد.

موسسه مستبصرین تصمیم دارد این کتاب را نیز به فارسی ترجمه کند.

کتاب منتشره پنجم:

 • حوارات فی ملفات شائکه تالیف مستبصر ارجمند جناب آقای سید باسل خضراء الحسنی.
کتاب حوارات فی ملفات شائکه

کتاب حوارات فی ملفات شائکه

چکیده ای از سرگذشت مصنف:

آقای سید باسل الحسنی در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی در شهر حلب سوریه متولد شد. او اصالتا اهل کشور مغرب است. وی در خانواده ای سنی و حنفی مسلک رشد و نمو نمود. باسل در کشور خود موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی برق شد. وی در سال ۱۳۶۵ ش در حرم حضرت زینب (سلام الله علیها) اعلام کرد که مذهب حقه تشیع را برای خود برگزیده است. وی از جمله مستبصرینی است که صاحب قلم بوده و تالیفات فراوانی دارد.

توضیح مختصری در مورد محتوای کتاب:

سید باسل بعد از اعلان تشیعش، با بسیاری از دوستان و بستگان سنی و سلفی مسلک خود و همچنین با بعضی از علمای اهل سنت به گفتوگوی خالی از جنجال و تشنج می پرداخته و آنان را به مذهب حقه تشیع دعوت می نموده. وی این مناظرات و گفتوگو های اعتقادی- تاریخی را به صورت مکتوب تجمیع کرده و آن را به صورت یک کتاب جالب برای استفاده عموم به زبان عربی در آورده است.

کتاب منتشره ششم:

 • الخوارج بین الأمس والیوم تالیف مستبصر ارجمند سید باسل خضراء الحسنی.
کتاب الخوارج بین الأمس والیوم

کتاب الخوارج بین الأمس والیوم

توضیح مختصری در مورد محتوای کتاب:

مصنف در این کتاب با بیانی به دور از جنجال آفرینی و تعصب به مقایسه ی دشمنان اسلام از ابتدای تاریخ اسلام تا به امروز پرداخته است. وی تکفیری ها و سلفی های امروز را هم مسیر با خوارج در زمان حکومت حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) دانسته و این ادعا را به صورت علمی به اثبات رسانده است.

موسسه مستبصرین در نظر دارد این کتاب را نیز به زبان فارسی ترجمه نماید.

ب) از سری فعالیت های دیگر مرکز همانطور که ذکر شد گردآوری دایره المعارف بزرگ مستبصرین به زبان عربی می باشد. جلد اول این کتاب در آستانه چاپ بوده و شامل توضیح پروسه کاری موسوعه، بیان مختصر اعتقادات مکتب حقه تشیع و امور مربوطه به این مجموعه می باشد.

الموسوعه الکبری للمستبصرین

در این دایره المعارف به بررسی تمامی افرادی که بعد از شهادت پیامبر اسلام ( صلی الله علیه وآله) از اسلام و تشیع روی گرداندند و سپس دوباره ایمان آوردند و یا افرادی که ابتدائا شیعه و یا حتی مسلمان نبوده اند و سپس به تشیع گرویده اند پرداخته شده است. برای مثال می توان به افراد بزرگی همچون: حر بن یزید ریاحی، زهیر بن قین، زراره و دیگر بزرگان از مستبصرین اشاره نمود.

نکته: ذکر نام تمامی شیعه شدگان به ترتیب قرونی که آنها در آن زیسته اند می باشد.

(خلاصه فرایند تألیف دایره المعارف بزرگ مستبصرین)

ترتیب (این مراحل) عبارت است از:

 1. ذکر نام و کنیه و لقب مستبصر.
 2. ذکر تاریخ ولادت و وفات مستبصر.
 3. ذکر محل تولد و مکان رشد و زندگانی ( و همچنین ذکر جهاد و جنگ هایی که شرکت کرده در صورت حضور، صحبت های مختلف در مورد مستبصر از همنشینان و افرادی که در عصر او زیسته اند، جایگاه اجتماعی و علمی و سیاسی و… مستبصر، خدمات مستبصر و دیگر امور.)
 4. داستانهای مراحل تحول و استبصار.
 5. اقوال دیگران درباره مستبصر.
 6. ذکر تالیفات وآثار مستبصر در زمینه های مختلف همچون: علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… .

۷.ذکر کتب و مقالاتی که در خصوص مستبصر تألیف شده است.

 1. ذکر نام کتبی که زندگینامه مستبصر در آن ذکر شده و یا نام او را با توضیحات مختصری ذکر نموده است. مخفی نماند که ذکر این منابع از کتب فرقین ( شیعه و سنی) خواهد بود.

۹.ذکر روایاتی که در آن از مقام مستبصر تجلیل شده و یا مذمت و نکوهش گردیده است. (مستبصرینی که در زمان اهل بیت علیهم السلام می زیستند یعنی تا قبل از غیبت کبرى که اصطلاحا به متقدمین مشهور هستند، مانند: زراره ب أعین، هشام بن الحکم و… .)

ج) سایت مرکز جهانی مستبصرین:

از سری فعالیت های صورت گرفته در موسسه مستبصرین ایجاد سایتی به نام این موسسه به آدرس زیر می باشد:

www.al-mostabserin.com

در این سایت کتب منتشره مرکز به صورتی رایگان برای عموم قابل بارگیری بوده و علاوه بر آن کتب مستبصرینی که در موسسه مستبصرین نیز چاپ نشده اند هم به دو زبان فارسی و عربی قابل بارگیری و استفاده  می باشد.

به علاوه این دو دسته سعی شده تا مستبصرین معاصر معرفی گردند و زندگانی و نحوه تشیع آنان نیز قرار داده شود. همچنین برای جویندگان حق کتب اعتقادی شیعی به دو زبان فارسی و عربی قرار داده شده و قابل بارگیری می باشد.

موسسه با همکاری بعضی شبکه ها و موسسات دیگر سخنرانی ها و کلیپ هایی از مستبصرین را نیز در سایت برای عموم به نمایش گذاشته است.

همچنین قسمتی به اسم مجله مستبصرین قرار داده شده که شامل اخبار موسسه، اخبار مستبصرین سرشناس و مصاحبه با آنها، ذکر مناسبات اسلامی و دیگر امور مربوطه می باشد. موسسه در نظر دارد این مجله الکترونیکی را به صورت حقیقی و چاپی در آینده ای نه چندان دور به صورت ماهنامه و یا سالنامه منتشر نماید.

همچنین برای تمامی مراجعین نظرخواهی و کامنت به طور کامل آزاد بوده و پس از تایید مدیریت علمی به نمایش عموم گذاشته می شود. خاطر نشان می شود به دلیل اینکه اکثر مستبصرین سرشناس جهان تشیع مانند دکتر عصام العماد با این موسسه ارتباط مستقیم دارند، این امکان برای تمامی عزیزان مراجعه کننده به سایت فراهم است که بتوانند سوالات خود را که از مستبصر مورد نظر دارند مطرح نمایند و جواب آن را از همان مستبصر دریافت نمایند. علاوه بر این به دلیل پشتوانه قوی علمی در این موسسه، به هرگونه سوال اعتقادی و تاریخی و اسلامی پاسخ داده می شود.

موسسه مستبصرین در شبکات اجتماعی دیگر همچون اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و فیس بوک حضور فعال دارد. آدرس این شبکات در قسمت فوقانی سایت مستبصرین موجود است.