دادگاه ممنطقه اورال دادخواست مسلمانان یکتاترینبورگ روسیه را برای ساخت مسجد جامع در این منطقه رد کرد.

به گزارش پرس شیعه، یک سازمان مذهبی تصمیم داشت که در خیابان ستپان رازین در شهر یکاترینبورگ مسجد جامعی را بنا کند که به موجب آن تقریبا ده سال پیش سنگ اول شروع ساخت این بنا نهاده شد. برای ساخت این مسجد حدود ۲۶ میلیون روبل هزینه شده بود، اما در سال ۲۰۱۰ تامین مالی ساخت این بنا متوقف شد. در گزارشی که رایزنی فرهنگی ایران در روسیه در اختیار ما قرار داده آمده است:

پس از آن، پنج سال پیش این قطعه زمین جز اموال دولت درآمد و مدیریت وزارت حفاظت از اموال و دارایی‌های منطقه سوردلوفسک تصمیم بر فروش این قطعه زمین گرفت و از سازمان مذهبی «نور- عثمان» خواست که این زمین را آزاد کنند.

دادگاه منطقه اورال ابتدا حکم به سود مسلمانان صادر کرد، سپس مدیریت وزارت حفاظت از اموال و دارایی‌های منطقه سوردلوفسک در دادگاه موفق به کسب حکم تخلیه این زمین توسط مسلمانان و توقف ساخت مسجد شد.

در این حکم آمده است: «سازمان مذهبی «نور- عثمان» موظف است که در عرض مدت زمان یک ماه قطعه زمین را تخلیه نماید.»

به گزارش «Znak.com» «آرتور محی‌الدین» رئیس سازمان اسلامی نور-عثمان با اشاره به اینکه در منطقه سوردلوفسک حدود هفتصد هزار مسلمان زندگی می‌کنند و داشتن یک مسجد بزرگ و شایسته از جمله حقوق آنان می‌باشد، اظهار کرد: این تصمیم دادگاه می‌تواند واکنش‌های جدی به همراه داشته باشد. ما تابع قانون هستیم و امیدواریم که با تعامل و گفتگو با مدیریت منطقه به نتیجه مطلوب برسیم.

این زمین برای ساخت یک مجموعه ورزشی اختصاص یافته است و مسلمانان این منطقه می‌بایست به مسجد کوچکی که دارند اکتفا نمایند و از داشتن مسجد جامع بی بهره بمانند.