نماینده شیعی پارلمان کویت که تحت فشارهای رژیم آل سعود مصونیتش لغو شده است، بر تغییرناپذیر بودن موضع خود در برابر حاکمان عربستان تاکید کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ رژیم آل سعود که هرگونه انتقاد و اعتراضی به سیاست‌های ویرانگر و جنگ افروزانه خود در منطقه را چه در داخل و چه خارج عربستان بر نمی‌تابد، با اعمال فشارهای شدید بر مقامات کویت، پارلمان این کشور را وادار به لغو مصونیت «عبدالحمید الدشتی» از نمایندگان شیعی پارلمان به سبب انتقاد از ریاض کرد.

با این حال لغو مصونیت هم باعث نشد تا الدشتی از مواضع اصولی خود در قبال آل سعود عقب نشینی کند، وی با تاکید مجدد بر حمایت آل سعود از تروریسم، این رژیم را به چالش کشید.

عبدالحمید الدشتی طی ساعات اخیر در واکنش به تصمیم پارلمان کویت موسوم به مجلس الامه در لغو مصونیت وی در چندین توئیت، به این تصمیم واکنش نشان داد.

الدشتی همچنین از روسیه به سبب مواضع خود در قبال سوریه تمجید کرد و نوشت : سبسیبا(تشکر به زبان روسی)، احترام و تقدیر از برادران روس، رئیس جمهور، دولت و ملت روسیه به خاطر کمک‌هایشان به سوریه، تاریخ موضع شما را ثبت خواهد کرد، ما چندین دهه است که شما را دوست داریم.

پارلمان کویت روز سه شنبه بیست و پنجم اسفند ۹۴ تحت فشارهای گسترده آل سعود با درخواست دادستانی کویت برای لغو مصونیت الدشتی موافقت کرد. دادستان کل کویت، نامه‌ای از معاون وزیر خارجه این کشور دریافت کرد مبنی بر این‌که وزارت خارجه کویت یادداشت رسمی از سفارت سعودی در کویت دریافت کرده مبنی بر این‌که الدشتی در یک برنامه تلویزیونی در ۲۴ فوریه به پادشاهی سعودی توهین کرده و علیه این کشور اظهارات تحریک‌آمیز بیان کرده است، با فشار آل سعود، ۳۹ نماینده از ۴۴ نماینده حاضر در نشست پارلمان کویت با لغو مصونیت الدشتی موافقت کردند.

الدشتی در توئیتی نوشت : سئوالاتی به ذهنم خطور کرده که نیاز به پاسخ دارد، موضع ما درباره قطعنامه‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل در قبال اوضاع داخل عربستان سعودی چیست؟(در اشاره به دست داشتن آل سعود در حوادث یازده سپتامبر) موضع ما در قبال کمیته تحقیق حوادث یازده سپتامبر ۲۰۰۱ و نتایج به دست آمده چیست؟ چه موضعی در برابر اظهارات صریح اوباما درباره اوضاع داخل عربستان داریم؟ موضع ما در برابر گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری درباره حمایت سعودی‌ها از تروریسم چیست؟

خاطر نشان می‌شود رژیم سعودی نفوذ گسترده‌ای در پارلمان کویت دارد،‌چراکه شمار زیادی از نمایندگان پارلمان کویت، تابعیت دوگانه دارند به طوری که علاوه بر گذرنامه کویتی،‌گذرنامه سعودی هم دارند، مقامات کویتی در دوران ناصر المحمد نخست وزیر سابق تلاش کردند پرونده تابعیت‌های دوگانه را در کویت باز کنند که تعدادشان به بیش از یکصد هزار نفر می‌رسد که همه تابعیت کویتی دارند هم تابعیت سعودی، اما نایف بن عبدالعزیز ولیعهد سابق سعودی که مُرد، تهدید کرده بود در صورت باز شدن این پرونده دست به اقدامات سختی علیه کویت خواهد زد. رژیم سعودی همچنین نفوذ زیادی بر دولت کویت و شخص مبارک العبدالله نخست وزیر دارد که بسیاری از کویتی‌ها بر این باورند وی نمی‌تواند درخواست سفیر سعودی را رد کند، حتی اگر این درخواست به زیان وحدت ملی و بافت اجتماعی کویت و وحدت شیعه و سنی باشد به طوری که رژیم سعودی برای ایجاد تنش طایفه‌ای در کویت تلاش می‌کند. کویتی‌ها همچنین از اقدام رژیم سعودی در قاچاق سلاح برای عناصر تروریستی سخن می‌گویند که این سلاح‌ها را در مخفیگاه‌های سری در صحرا ذخیره می‌کنند تا در هر عملیات تروریستی علیه شهروندان شیعه کویت به کار ببرند.