وزیر پیشنهادی دفاع با بیان اینکه قدرت موشکی را در همه عرصه ها به ویژه بالستیک و کروز ارتقا خواهیم داد، گفت: همچنین به سمت قدرت هوایی راهبردی پیش خواهیم رفت.

به گزارش پرس شیعه؛ امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نطق دفاعیه خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی و شهید محسن حججی گفت: امیدوارم به زودی جنایتکارانی که این جنایت را مرتکب شدند پاسخ قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را دریافت کنند.

وی در ادامه با گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی و با قدردانی از نمایندگان مجلس به دلیل حمایت از بخش دفاعی کشور اظهار داشت: از مجلس شورای اسلامی برای تصویب قانون نقض حقوق بشر و مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا علیه ملت ایران به ویژه تقویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر می کنم. این اقدام همت، قاطعیت و یگانگی ملت ایران برای مقابله با زیاده خواهی های دشمن است.

وزیر پیشنهادی دفاع تصریح کرد: امروز کشور از شرایط ویژه ای برخوردار است، از یک سو شاهد حضور ده ها میلیونی مردم پای صندوق های رای بودیم و از آنجایی که ما یک نظام مردم سالاری دینی داریم و دفاع کشور بر پایه حضور مردم است فرماندهان نیروی مسلح بیش از پیش از دفاع مردم از عزت کشور مطمئن تر شدند.

وی افزود: در سطح منطقه ای سیاست های جمهوری اسلامی ایران در بازگرداندن امنیت و ثبات منطقه و پیروزی های مهمی که جبهه مقاومت به دست آورده با اذعان دشمنان به جایگاه رفیع کشورمان در هندسه قدرت جهان رو به رو بوده است و همه اینها نویدبخش تحقق چشم اندازهای پیشرفت جمهوری اسلامی است.

حاتمی با بیان اینکه ترفندهای دشمنان برای منزوی کردن ایران با وجود هزینه های بسیار نتیجه بخش نبوده است ادامه داد: بسیاری از دولت ها که در تحریم ملت ایران حضور داشتند امروز برای گسترش روابط با ایران تلاش می کنند.

وی همچنین با اشاره به افزایش قدرت دفاعی و علمی کشور، گفت: این قدرت به رغم سال ها تحریم پیشرفت های چشمگیری داشته است و به یمن تلاش همه فرماندهان ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و به پشتوانه بسیج مردمی به یک قدرت بازدارندگی دست یافته ایم و توانسته ایم آن را حفظ کنیم. البته این فرصت ها با چالش هایی نیز رو به رو است که از جمله آنها می توان به تلاش دشمنان برای تضعیف قدرت دفاعی کشور و انعقاد قراردادهای پرهزینه تسلیحاتی با کشورهای منطقه و تبدیل این کشورها به انبارهای بزرگ تسلیحاتی اشاره کرد.

حاتمی با اشاره به پایین بودن بودجه دفاعی کشور در قیاس با همسایگان ادامه داد: درست است که بودجه دفاعی کشور نسبت به کشورهای همسایه در سطح پایین تری است اما بر پایه اقتصاد مقاومتی تلاش وزارت دفاع برای تامین دفاع و امنیت کشور با کمترین هزینه بوده است و بحمدالله توانسته ایم قدرت دفاعی بالایی داشته باشیم. این شرایط ایجاب می کند تلاش های وزارت دفاع و پشتیبانی از نیروهای مسلح در همه حوزه های صنایع، دیپلماسی، حقوق و مهندسی دفاعی ادامه پیدا کند.

وی افزود: دستیابی به اهداف دفاعی و قدرت بازدارندگی بیشتر را در برنامه ارائه شده به نمایندگان محترم پیش بینی کردیم. در این برنامه به مقدورات وزرات دفاع در داخل و خارج کشور توجه کردیم. وزارت دفاع بعد از انقلاب اسلامی همواره با اتکا به نیروها و کارکنان خود موفقیت های روزافزونی داشته و امیداریم این راه همچنان ادامه داشته باشد.

وزیر پیشنهادی وزارت دفاع با گرامیداشت و تشکر از وزرای اسبق وزارت دفاع گفت: یقینا برای موفقیت در این راه نیازمند تجربیات وزرای پیشین هستم. در دوران وزارت دکتر دهقان در دولت یازدهم یک دوره بی نظیر را شاهد بودیم که جا دارد در این جا از ایشان تشکر کنم. در این دوران وزارت دفاع توانست با استفاده از ظرفیت های کشور از قبیل دانشگاه ها و شرکت های خصوصی موفقیت های بسیاری به دست بیاورد که یقینا این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و تلاش داریم از همه ظرفیت های داخلی بهترین استفاده را داشته باشیم.

حاتمی در ادامه سخنانش به بیان اولویت های برنامه خود برای تصدی وزارت دفاع پرداخت و گفت: در حوزه ارتقا و وزن دفاعی وزارت دفاع در سال های آینده تلاش خواهد کرد تا ضمن حفظ توانمندی های موجود به اهداف عملیاتی برنامه توسعه در همه زمینه ها دست پیدا کند. ما در این دوره قدرت موشکی را در همه عرصه ها به ویژه بالستیک و کروز ارتقا خواهیم داد. همچنین قدرت پدافند هوایی ارتقا خواهد یافت و به سمت قدرت هوایی راهبردی پیش خواهیم رفت. نوسازی و ارتقا قدرت بازدارندگی دریایی پیگیری خواهد شد و در نیروی زمینی افزایش قابلیت های نیروهای واکنش سریع با توجه به تهدیدات دشمنان و وجود گروه های ترویستی و تکفیری و جنگ های نیابتی مورد توجه خواهد بود.

وی افزود: در حوزه دیپلماسی دفاعی بر آن هستیم که به عنوان مکمل و هماهنگ با دستگاه سیاست خارجی بتوانیم فعالانه در ایجاد و برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه و جهان نقش آفرینی کنیم. هدف اصلی در این حوزه تحقق اهداف سیاست دفاعی کشور و نیل به دفاع همه جانبه با رویکرد بازدارندگی فعال خواهد بود. حمایت از متحدین و همکاری های راهبردی با کشورهای دوست پیگیری خواهد شد و در برابر توطئه ها و تهدیدهای دشمنان و در راس آنها آمریکای جنایتکار که هر روزه علیه ملت ایران دسیسه می کنند و اخیرا نیز با وقاحت در امور داخلی ایران دخالت کرده و رویای تعبیرنشدنی تغییر نظام جمهوری اسلامی را دنبال کردند، با قدرت پیگیری خواهد شد.

حاتمی با اشاره به قانون مصوب شده در مجلس شورای اسلامی برای مقابله با اقدامات آمریکا گفت: حمایت از محور مقاومت با تقویت نیروی قدس سپاه و برادر عزیزم سرلشگر قاسم سلیمانی که افتخار همه ما در این عرصه است با قدرت پیگیری خواهد شد.

وزیر پیشنهادی وزارت دفاع درباره برنامه هایش برای حوزه رفاه کارکنان این وزارتخانه و نیروهای مسلح گفت: رسیدگی به معیشت کارکنان نیروهای مسلح که دغدغه رئیس جمهور همه نمایندگان است و در تدابیر مقام معظم رهبری دیده شده پیگیری خواهد شد و در حوزه اقتصاد مقاومتی که بحمدالله وزارت دفاع پیشگام بوده ساماندهی بیشتری خواهیم داشت. سامان بخشی به صندوق های بازنشستگی و فعالیت های اقتصادی و افزایش بهره وری و صیانت از منابع تامین کننده معیشت کارکنان در دستور کار ما خواهد بود.

وی نوسازی و جابجایی پادگان ها را هماهنگ با آمایش نیروهای مسلح یکی دیگر از برنامه های خود دانست و تصریح کرد: پاکسازی میادین مین تقویت خواهد شد و مناسبات سازنده با نیروهای مسلح پیگیری خواهد شد. در صورت صلاحدید نمایندگان محترم مجلس و واگذاری مسئولیت به این خدمتگزار نظام که تمام سوابق و تحصیلاتم در حوزه دفاع بوده و در دوره چهار ساله اخیر به عنوان جانشین وزیر دفاع تجربیات و شناخت عظیم تری پیدا کرده ام امانت گران سنگی است که حاصل مجاهدت هزاران شهید صنعت دفاعی و تلاش بی وقفه دانشمندان، متخصصین و کارکنان وزارت دفاع است که موجب افزایش وحدت و همدلی میان تمامی نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه خواهد شد و فرصت دیگر برای اقتدار و سربلندی ملت شجاع ایران اسلامی است.

وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم در پرتو عنایات پروردگار و توجهات فرماندهی معظم کل قوا و همه همکارانم در دولت دوازدهم و شما نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و همه فرماندهان، رزمندگان و ایثارگران نیروهای مسلح بتوانند در ادای این تکلیف الهی در پیشگاه الهی روسفید باشم و در تراز خدمتگزار ایران اسلامی باشیم.

امیر حاتمی در پایان در پاسخ به سؤالات نمایندگان مجلس عنوان کرد: موضوع ارشدیت‌های تحصیلی در نیروهای مسلح که از سوی ستادکل نیروهای مسلح ابلاغ و طبق دستورالعمل مقدمات اجرای آن فراهم شده و در مورد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز این موضوع تکلیف اعتقادی ماست و همان‌طور که در برنامه ششم آمده است در این رابطه عمل خواهیم کرد.