پلیس آفریقای جنوبی برای ممانعت از خروج «گریس موگابه» همسر رابرت موگابه رئیس‌جمهوری زیمبابوه از آن کشور حکم “هشدار قرمز” صادر کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، همسر رئیس جمهور زیمبابوه متهم شده که در جریان سفرش به آفریقای جنوبی یک دختر را در اتاق هتلی در ژوهانسبورگ کتک زده و زخمی کرده است.

گریس موگابه، ۵۲ ساله، سه شنبه این هفته در دادگاه حاضر نشد تا به اتهامات پاسخ بدهد. دولت زیمباوه خواهان اعمال مصونیت دیپلماتیک برای بانوی اول این کشور شده است تا مانع از پیگرد قانونی وی شود.

با این حال، پلیس آفریقای جنوبی می‌‎گوید که تا زمانی که این پرونده حل و فصل نشود متهم اجازه ترک کشور را ندارد.

رئیس‌جمهوری زیمبابوه هم اکنون به آفریقای جنوبی سفر کرده است. سفر موگابه در آستانه نشست رهبران کشورهای منطقه جنوب آفریقا انجام شده است که قرار است امروز جمعه برگزار شود.

از گریس موگابه به عنوان یکی از جانشینان احتمالی همسر ۹۳ ساله اش یاد می‌شود که از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا به حال قدرت را در دست دارد.

گریس موگابه متهم است که روز یکشنبه گذشته در اتاق یک هتل گابریلا انجلز، ۲۰ ساله، را با سیم یک ابزار برقی کتک زده است. حمله منتسب به خانم موگابه ظاهرا پس از آن رخ داد که او به رابطه این دختر با پسرانش شک کرده بود.

دبی انجلز، مادر شاکی، می گوید که پیشانی دخترش ۱۴ بخیه خورده است. گابریلا انجلز روز پنجشنبه گفت که گریس موگابه باید به زندان برود.

گری نل، یکی از معروف ترین وکلای مدافع آفریقای جنوبی، پیشنهاد کرده است که وکلات شاکی را برعهده بگیرد. او در عین حال گفته است که احتمال مداخله سیاسی در این پرونده وجود دارد.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با رابرت موگابه رابطه نزدیکی دارد. حزب زوما روز پنجشنبه در شبکه توییتر نوشت که گریس موگابه مورد حمله قرار گرفته بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دولتی ناشناس در زیمبابوه گزارش داده است که خانم موگابه با پاسپورت دیپلماتیک به آفریقای جنوبی سفر نکرده بود.

جنبش برای تغییرات دموکراتیک، مهم ترین حزب مخالف دولت زیمباوه، با صدور بیانیه ای علیه همسر موگابه گفته است که در این سفر «آبرو ریزی کامل» برای کشورش به بار آورد.