مشاور سابق آژانس آمریکایی برای توسعه بین المللی گفت: باراک اوباما می خواهد دوره ریاست جمهوری اش را با پایان دادن تحریمهای اقتصادی علیه کوبا به پایان برساند ولی ضعف وی در کنگره مانع از انجام این کار خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه؛ پائولو وون شیراک مشاور سابق آژانس آمریکایی برای توسعه بین المللی و اتحادیه اروپا و استاد روابط بین الملل دانشگاه بی ای یو واشنگتن در مصاحبه با اسپوتنیک تاکید کرد: چیزی که اوباما قادر به انجام آن نخواهد بود این است که سفرش به کوبا را با اعلام پایان تحریمهای اقتصادی ۵۵ ساله علیه هاوانا، انجام دهد. این طولانی ترین تحریمهای اعمال شده در تاریخ معاصر است. اوباما نمی تواند به طور یکجانبه این ناهنجاری را پایان دهد.

شیراک در ادامه تصریح کرد: پایان دادن تحریمها نیاز به اقدام کنگره دارد ولی هر دو مجلس آمریکا توسط جمهوریخواهان کنترل می شود که دشمنان سیاسی اوباما به شمار می روند.

وی گفت: این بعید است که با توجه به ابعاد سیاسی داخلی در آمریکا، اوباما بتواند به آراء مورد نیاز برای لغو تحریمهای کوبا از طریق کنگره دست یابد.

اوباما فردا یکشنبه برای سفری دو روزه وارد کوبا می شود. شیراک افزود: اجازه بدهید شفاف باشیم. تحریمهایی که در دوران جنگ سرد اعمال شده، زمانی که کوبا متحد شوروی سابق بوده، امروز دیگر مطلقا معنا و مفهومی ندارد. این یک ژست سیاسی توخالی است. سایر کشورهای جهان در اعمال این تحریمها شرکت نمی کنند و به صورت آزادانه به کوبا تجارت می کنند.

اوباما نخستین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که از سال ۱۹۲۸ میلادی تاکنون به کوبا سفر می کند. انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ میلادی به پیروزی رسیده است.

اوباما گفته است که در این سفر مساله حقوق بشر یکی از حساس ترین موضوعات در مذاکرات دو کشور خواهد بود.

اوباما و رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا در دسامبر ۲۰۱۴ میلادی از سرگیری روابط دو کشور را اعلام کردند. جمهوریخواهان کنگره آمریکا به شدت از اقدام اوباما در برقراری روابط با کوبا انتقاد کرده و با درخواست اوباما برای لغو تحریمها علیه هاوانا مخالفت نموده اند.