مفتی مصر با دعوت از حجاج به مغتنم شمردن فریضه حج ابراهیمی تاکید کرد که مخالفت با دستورات مسؤولان سعودی در ایام حج از نظر شرعی جایز نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ شوقی علام مفتی مصر همزمان با فرا رسیدن موسم حج و حضور حجاج در عربستان، از حاجیان بیت الله الحرام درخواست کرد که ضمن مغتنم شمردن فریضه حج، برای برون رفت جهان اسلام از مشکلات بسیار دعا کنند.

وی ظهر امروز با صدور بیانیه‌ای حاجیان مصری را به رعایت قواعد و ضوابطی که مسؤولان سعودی برای برگزاری هرچه بهتر حج تعیین کرده‌اند، دعوت کرد.

مفتی مصر تاکید کرد که از نظر شرعی جایز نیست که حاجیان به خود و یا به دیگران آسیب برسانند از این رو شرعا جایز نیست که با لایحه، ابلاغیه، دستورات و یا قوانین تعیین شده از سوی مسؤولان سعودی برای برگزاری حج مخالفت کنند.

وی افزود: محدود ساختن تعداد حجاج برخی کشورها با هدف رعایت مصلحت و منافع عمومی، صیانت از سلامت حجاج و سهولت در اداره مراسم حج و انجام مناسک حج به شکلی آسان و صحیح بوده است از این رو نباید با دستورات سعودی‌ها مخالفت ورزید.

این عالم اهل سنت مصر با بیان اهمیت خلوص نیت، مبارزه با نفس و دعا خواندن فراوان در ایام حج اظهار داشت: عرفه بهترین روز در ایام حج است که در آن مومنان و صالحان با دعا به پیشگاه الهی برآورده شدن حاجات شرعی خود را طلب می‌کنند.

علام با اشاره به اهمیت توبه و استغفار در روز عرفه تصریح کرد: ایام حج، ایام رحمت و مغفرت است و نباید به سادگی تضییع شود. خداوند بنده‌ای را که رضای پروردگار را به رضای خلق ترجیح دهد، هیچگاه گمراه نخواهد ساخت.

مفتی مصر در پایان با تکرار مجدد فتوای دارالافتا در جواز رمی جمرات در طول روز خصوصا در شرایط ازدحام شدید خاطر نشان کرد که مشقت و سختی حکم به سهولت و آسانی را در پی دارد.