سند افشا شده از سازمان ملل نشان می‌دهد عربستان و امارات از شبه‌نظامیانی مانند سازمان القاعده در جنوب یمن حمایت مالی کرده‌اند.

به گزارش پرس شیعه؛ شبکه خبری الجزیره وابسته به قطر که در مناسبات خود با عربستان و امارات دچار بحرانی شدید است، سندی جدید علیه این دو کشور منتشر کرد.

شبکه خبری الجزیره در خبری فوری اعلام کرد که این سند وابسته به کارشناسان کمیته تحریم سازمان ملل است و ثابت می‌کند که عربستان و امارات از سازمان تروریستی القاعده در جنوب یمن حمایت کرده‌اند.

بنا بر این خبر، جنگ در یمن و مشخصا در شهر عدن در جنوب یمن، نقش شخصی به نام «ابو عباس» را که مورد حمایت مالی مستقیم امارات است تقویت کرده و این شخص به عناصر سازمان تروریستی القاعده اجازه داده که موضع خود در عدن را تقویت کنند.

طبق این سند، ابو عباس مورد حمایت مستقیم امارات است و در قبال دریافت پول، فعالیت حزب اخوانی «الاصلاح» در جنوب یمن را محدود کرده است.

این سند را در حالی قطر منتشر کرده که عربستان و امارات و بحرین مناسبات سیاسی اقتصادی خود با قطر را به بهانه حمایت دوحه از تروریسم در منطقه قطع کردند.

در این سند همچنین آمده که امارات همچنان به اقدامات غیرقانونی خود در بازداشت افراد در یمن ادامه می‌دهد و از طرفی دیگر، تأثیر میدانی حملات هوایی عربستان نیز بسیار ناچیز است.

طبق این سند که الجزیره هنوز تصویر آن را منتشر نکرده (تا لحظه انتشار این خبر)، کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان، از پذیرش مسؤولیت نقض‌ حقوق‌هایی که در یمن مرتکب می‌شوند، اجتناب می‌کنند.

حمایت از داعش

این سند همچنین فاش می‌کند که ابوعباس که مورد حمایت امارات است، همچنین اجازه داده که عناصر «داعش» در استان «تعز» در جنوب غرب یمن که بخشی از آن مشرف بر تنگه باب‌المندب است، مستقر شوند و مواضع خود را تقویت کنند تا با این کار نفوذ حزب «الاصلاح» محدود شود.

حملات ائتلاف سعودی به یمن از ابتدای سال ۱۳۹۴ آغاز شده و بی‌آنکه حتی یکی از اهداف این ائتلاف مثل بازگرداندن دولت مستعفی به یمن را محقق کند، همچنان ادامه دارد و تلفات بیشتری از مردم یمن می‌گیرد