رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در توضیح دستاوردهای سفر خود به ترکیه گفت: در خصوص احتمال همه‌پرسی برای استقلال شمال عراق، ۲ کشور در این خصوص اشتراک نظر دارندکه جغرافیای سیاسی عراق نباید تغییر کند.

به گزارش پرس شیعه؛ سرلشکر محمد باقری در حاشیه بازدید از ستاد فرماندهی مرزبانی ناجا در جمع خبرنگاران افزود: امروز جلسه بسیار خوب و پرباری در فرماندهی مرزبانی تشکیل شد و مجموعه معاونت های ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهی و معاونان ناجا همچنین فرماندهی مرزبانی و فرماندهان برخی استان های مهم مرزی در این جلسه شرکت داشتند.

وی اضافه کرد: مباحث کاملی در مورد به تقویت مرزبانی صورت گرفت و انشاالله مطابق تصمیمات اخذ شده با یک شیب مناسب تقویت مرزبانی از لحاظ کمی و کیفی اتفاق خواهد افتاد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تقویت مرزبانی توضیح داد: این مهم از بعد تقویت نیروی انسانی پایور، نیروی وظیفه، مسائل مربوط به قوانین و مقررات همچنین زیرساخت ها، تأسیسات، ابنیه، تجهیزات، تسهیلات، مهمات و … در ابعاد مختلف خواهد بود. در واقع در این زمینه ها نیاز به تصمیم گیری بود که اتخاذ شد.

سرلشکر باقری بیان کرد: ما معتقدیم مسئولیت و مأموریت مرزبانی بسیار حساس، مهم و قابل توجه در کشور و نیروهای مسلح است به همین جهت امتیازات خاصی برای کارکنان این بخش از نیروی انتظامی در نظر گرفته شد.

این مقام عالی نظامی تأکید کرد: تزریق اعتبارات، تأمین تجهیزات و تأسیسات و ارائه امتیاز مسکن های سازمانی در مرزبانی نسبت به سایر بخش ها در اولویت قرار می گیرد و ان شا الله بتوانیم خدمت کوچکی برای کارکنان خدوم مرزبانی انجام دهیم که در سراسر مرزهای کشور و مناطق دورافتاده سخت ترین مأموریت ها را با بیشترین خطرات انجام می دهند و بخش اعظمی از امنیت مطلوب کشور را مرهون تلاش و زحمات این عزیزان هستیم.

این مقام عالی نظامی در ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به سفر اخیر خود به ترکیه عنوان کرد: ما در سفر به ترکیه با رئیس ستاد ارتش ترکیه در خصوص مسائل مرزی مشترک بحث کردیم و بحمداله توافقات خوبی در این زمینه انجام شد.

وی اضافه کرد: ترکیه در مرزهای مشترک در زمینه انسداد مرزی، بستن مسیر قاچاقچیان هم از بعد انسانی و هم از لحاظ مهندسی فعالیت هایی را آغاز کرده که ما از این روند استقبال می کنیم.

سرلشکر باقری خاطر نشان کرد: در این سفر ما نیز گزارشاتی در خصوص اقدامات، انسداد مرزی و دیگر فعالیت ها ارائه کردیم.

سرلشکر باقری تأکید کرد: اقدامات ایران و ترکیه در مرزهای مشترک برای امنیت بهتر و مقابله با قاچاق انسان، مواد مخدر ، سلاح و … که مشکلاتی را برای امنیت و مسائل فرهنگی دو کشور ایجاد کرده است، مکمل یکدیگر خواهد بود.

وی ادامه داد: در مسئله مبارزه با تروریسم در مرزهای مشترک و جلوگیری از عبور تروریست ها که بعضا اتفاق می افتد و ناامنی ایجاد می کند نیز توافقات خوبی صورت گرفت.

سرلشکر باقری ادامه داد: رئیس ستاد ارتش ترکیه به زودی برای تکمیل مذاکرات و جمع بندی به ایران سفر خواهد کرد و ان شا الله در این سفر مباحث نهایی و کامل خواهد شد.

وی در خصوص حل بحران سوریه نیز عنوان کرد: در سفر به ترکیه در خصوص امنیت منطقه صحبت های مفید و کاملی صورت گرفت، همچنین درباره سوریه و عراق نیز مباحث خوبی مطرح شد.

این مقام عالی نظامی در ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: درباره نقش ایران و ترکیه در برقراری آرامش و امنیت در سوریه و تقویت روند مذاکرات “آستانه” توسط نیروهای مسلح دو کشور موضوعاتی مطرح شد، خصوصا درباره منطقه “ادلب” و همچنین استقرار کامل حاکمیت قانونی دولت سوریه در مناطق مختلف به خصوص در شمال سوریه که متجاوزان آمریکایی بدون کسب مجوز از دولت قانونی سوریه در آنجا حضور دارند توافقاتی صورت گرفت که ان شاءالله عملی خواهد شد.

سرلشکر باقری ادامه داد: در مورد عراق هم در خصوص احتمال وقوع همه پرسی برای استقلال شمال عراق مذاکراتی صورت گرفت که دو کشور در این خصوص اشتراک نظر داشتند که جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه از جمله عراق به هیچ وجه نباید تغییر کند و هرگونه مباحثی در مورد اختلافات کردستان و حاکمیت مرکزی بغداد باید در چارچوب قانون اساسی عراق صورت بگیرد و تغییر جغرافیای سیاسی منطقه با توجه به اختلافاتی که بین “اکراد و دولت مرکزی درباره کرکوک و سایر مناطق وجود دارد می تواند موجب آغاز تنش ها و درگیری ها در داخل عراق باشد، که این موضوع به هیچ وجه صرفا در داخل جغرافیای عراق محدود نخواهد شد و ناامنی به کشورهای همجوار از جمله ایران و ترکیه نیز سرایت می کند” که در این خصوص مذاکراتی صورت گرفت و صحبت هایی رد و بدل شد