تاکید بر ادامه گفت‌وگو، حل پرونده ریاست جمهوری، حل معضل زباله‌ها، مقابله با عوامل رسوایی اینترنت غیرقانونی و لزوم حفظ معادله بازدارندگی از مهمترین محورهای سخنان سیاستمداران لبنانی در روز دوشنبه دوم فروردین ۹۵ است.

به گزارش پرس شیعه؛ «عبدالمجید صالح» عضو فراکسیون التحریر و التنیمه به رهبری نبیه بری رئیس پارلمان لبنان بر ضرورت برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در موعد مقرر به خاطر اهمیت آن در پیشبرد امور مردم تاکید کرد.

صالح در نشستی در حضور نمایندگان حزب الله و جنبش امل اظهار داشت ما باید انتخابات شهرداری‌ها را در موعد مقرر برگزار کنیم تا به یک تغییر واقعی و ایجاد جمهوری دموکراتیک شفاف برسیم و لبنان به تمدن و عزت خود بازگردد.

وی با تمجید از مقاومت و نقش آن در حمایت از لبنان و مرزهای آن و نیز تلاش‌های تمام نیروهای امنیتی در حفظ امنیت و ثبات گفت شوراهای شهر برای توسعه شهرک‌ها و روستاها و ادامه شیوه مقاومت در دفاع از میهن تلاش می‌کنند.

صالح بر لزوم تشکیل سد مستحکم در برابر دشمنانی که در کمین لبنان هستند، تاکید کرد.

علی احمد عجمی کنسول سابق لبنان در بلاروس هم بر لزوم مقابله با فتنه‌ها و بستن راه به روی فرصت‌طلبان و فتنه‌انگیزان و انتخاب رئیس جمهور بدون دادن اجازه به غرب برای دخالت در امور داخلی لبنان تاکید و از تلاش‌های ارتش لبنان در مقابله با افراط‌گرایان و تروریست‌های تکفیری تمجید کرد.

خبرگزاری رسمی لبنان هم از دیدار غطاس خوری فرستاده سعدالحریری رئیس جریان المستقبل با سمیر جعجع رئیس حزب القوات لبنان در معراب(مقر جعجع) خبر داد.جعجع رسما از نامزدی میشل عون متحد مسیحی حزب الله برای تصدی ریاست جمهوری لبنان حمایت کرده است، این در حالی است که حریری با وجود همپیمانی با جعجع در جریان ۱۴ مارس، حمایت خود از نامزدی سلیمان فرنجیه را مورد تاکید قرار داده است.

ادعاهای سفیر آل سعود،وقتی عسیری لبنانی‌تر از لبنانی‌ها می‌شود

اما علی عواض عسیری سفیر حکومت آل سعود در بیروت در گفت‌وگو با مجله الاقتصاد و الاعمال مدعی شده است از پادشاهی سعودی جز خیر برای لبنان چیزی نمی‌آید.

وی ادعا کرد اختلافات سیاسی اخیر با لبنان، دلایل مشخصی دارد، آنچه رخ داد شایسته رابطه تاریخی میان دو کشور نبود و پادشاهی سعودی همچنان بهترین محیط برای بازرگانان لبنانی و محیط مناسبی برای آنها بوده و درهای پادشاهی همواره به روی آنها باز خواهد بود.

سفیر سعودی گفت : از بازرگانان لبنانی می‌خواهم در پروژه‌های پادشاهی سعودی سرمایه‌گذاری کنند، زیرا سرمایه‌گذاری سودآوری است.

وی افزود از این‌که برخی از لبنانی‌ها خدمات پادشاهی سعودی در لبنان را فراموش کرده یا فراموش می‌کنند، ناامید شده است و از شما لبنانی‌ها می‌خواهم همانطور که ما لبنان را دوست داریم، کشورتان را دوست داشته باشید و از آنچه در زمینه سیاسی، اقتصادی و امنیتی به لبنان آسیب می‌رساند، خودداری کنید.

سفیر آل سعود در لبنان ابراز عقیده کرد مشکل لبنان در این نهفته است که از جغرافیای سیاسی حاکم بر خود تاثیر می‌پذیرد آن هم تاثیرپذیری منفی نه مثبت و مسئول این وضع، گروه‌های سیاسی هستند که از خارج کسب قدرت می‌کنند.

وی درباره نقش حکومت سعودی در حل مشکل خلاء ریاست جمهوری لبنان مدعی شد پادشاهی دخالتی درباره اسامی نمی‌کند، ولی برای خیر و خوبی تلاش می‌کند و برایش سخت است که کاخ ریاست جمهوری را بدون رئیس مشاهده کند.

سفیر سعودی، لبنانی‌ها را تهدید کرد که انتخاب نشدن رئیس جمهور فضای متشنج را تشدید خواهد کرد و آنها باید رئیس جمهوری را که مناسب(از نظر آل سعود) است، انتخاب کنند.

عسیری گفت لبنان کشور غافلگیرکننده‌هاست، و هیچ کس نمی‌تواند پیش بینی کند که فضای سیاسی در این کشور چگونه خواهد بود، سیاست در لبنان شبیه آب و هوای انگلیس است.

وی افزود با وجود چالش‌هایی که منطقه را فرا گرفته است، من ترسی درباره لبنان ندارم، تحولات منطقه‌ای مرا وادار می‌کند که درباره سرنوشت این کشور و آینده آن خوش بین باشم.

سفیر آل سعود در ادامه اظهارات فریبکارانه خود برای منحرف کردن افکارعمومی از نقش اصلی حکومت سعودی در گسترش خشونت و تروریسم در منطقه و جهان که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و متحد و حامی نخست رژیم سعودی به آن اذعان کرده، گفت مقابله با پدیده تروریسم که همه جهان را نگران کرده، تنها از راه زور امکان ندارد، بلکه باید با فکر انحرافی از طریق تصحیح مفاهیم اشتباهی که نزد تروریست‌ها وجود دارد و تعمیم گفتمان معتدل دینی مقابله کرد.

موگرینی در بیروت؛ تاکید بر منافع مشترک اروپا و لبنان

جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به بیروت سفر کرده است، گفت لبنان پذیرای بیش از نیم میلیون آواره سوری است و حل سیاسی بحران سوریه در حقیقت حل بحران آوارگان است.

وی افزود ما با احساسات انسانی ملت سوریه ابراز همدردی می‌کنیم و از جامعه بین المللی و اتحادیه اروپا انتظار داریم در این زمینه کمک کنند، آنها باید برای ریشه‌کنی تروریسم و مهار خطراتش بیشتر تلاش کنند.

موگرینی هم گفت : اتحادیه اروپا و لبنان هر دو اعتقاد دارند که بافت متنوع نقطه قوت جوامع ما است و مسئله مهم این است که آن را به یک مسئله موثر تبدیل کنیم، ما و لبنان منافع مشترکی در ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه در ژنو داریم.

اظهارات خصمانه مفتی وابسته به آل سعود علیه حزب‌الله و ایران

شیخ محمد علی الجوزو مفتی جبل لبنان که به خصومت‌ورزی با جنبش مقاومت و مردمی حزب‌الله و همچنین ایران مهمترین حامی ملت و مقاومت لبنان معروف است، در همسویی کامل با رژیم آل سعود، اتهامات بی‌اساسی را علیه ایران و حزب الله مطرح کرد. وی در حمایت از تروریست‌های تکفیری و با نادیده گرفتن نقش آنها در گسترش کشتار و ویرانی در سوریه مدعی شد ایران و حزب الله در ویرانی سوریه سهیم هستند.

وی با نادیده گرفتن خدمات جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه و نقش انکارناپذیر کشورمان در مهار توسعه‌طلبی گروه تروریستی تکفیری داعش در عراق و لبنان- که مقامات بلندپایه عراقی به صراحت اذعان کردند اگر ایران نبود، داعشی‌ها در خیابان‌های بغداد پرسه می‌زدند-مدعی شد ایران با قبضه کردن عراق و سوریه آنها را در معرض تجزیه قرار داده است.

تاکید بر اهمیت برگزاری انتخابات شهرداری‌ها

«فایز شکر» از وزیران سابق دولت لبنان و دبیرکل حزب البعث العربی الاشتراکی بر اهمیت موفق برگزار شدن انتخابات شهرداری‌ها برای تقویت توسعه محلی تاکید کرد.

اظهارات عجیب جنبلاط درباره اینترنت

به گزارش تسنیم، ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه در توئیتر به مسئله کشف اینترنت غیرقانونی در لبنان واکنش نشان داد و آن را مضحک و در عین حال گریه‌آور توصیف کرد. وی با رد فرضیه دست داشتن رژیم صهیونیستی در مسئله اینترنت غیرقانونی به طعنه نوشت البته دستگاه قضایی با مشت آهنین با این مسئله برخورد خواهد کرد، ولی مسئله‌ای که هم باعث گریه است و هم خنده، آغاز ترویج این است که این مسئله(اینترنت غیرقانونی)، یک توطئه صهیونیستی است،گویی این تجهیزات را تیم‌های ویژه‌ای از کماندوهای اسرائیلی آورده و طی سال‌ها به صورت سری فعالیت کرده‌‌اند و امروز افشا شده‌اند. جنبلاط در پایان اظهاراتش، علامت تعجب قرار داد.

تاکید نماینده پارلمان لبنان بر نقش منفی رژیم صهیونیستی

بر خلاف انکار نقش داشتن رژیم صهیونیستی در مسئله اینترنت غیرقانونی از سوی ولید جنبلاط، «علی عسیران» نماینده پارلمان لبنان و عضو فراکسیون التحریر و التنیمه به رهبری نبیه بری تاکید کرد لبنان امروز در معرض تمام سازمان‌های اطلاعاتی جهان از جمله اسرائیل قرار دارد که رسوایی اینترنت غیرقانونی این مسئله را نشان داد که این مسئله به شکاف‌های بزرگ در جامعه لبنانی‌ و نبود دیدگاه ملی واضح فراگیر برمی‌گردد.

وی افزود شهروندان لبنانی یک منبع واحدی برای اطلاعات ندارند بلکه منابع متعددی وجود دارد و این مسئله افکارش را مخدوش می‌کند، این‌که وضعیت به کجا منجر خواهد شد، ما نمی‌دانیم.وی بر ضرورت بازخواست کسانی که در رسوایی اینترنت غیرقانونی دست داشته‌اند، تاکید کرد.

دفاع قاطعانه روحانی اهل سنت از حزب الله

شیخ «ماهر عبدالرزاق» از علمای اهل سنت که مواضع شرافتمدانه‌ای در حمایت از مقاومت و مقابله با رژیم صهیونیستی و تکفیری‌ها اتخاذ می‌کند، از گروه‌های سیاسی خواست به اراده اکثریت مسیحیان و دیگر قشرهای لبنانی در انتخاب رئیس جمهوری احترام بگذارند، چرا که این احترام می‌تواند به تقویت وحدت ملی و اسلامی و افزایش قدرت و توان و ثبات و شکوفایی لبنان کمک کند.

وی افزود ما نمی‌پذیریم که رئیس جمهوری انتخاب شود که قدرت، عزت و کرامت لبنان و مردمش به ویژه در این شرایط حساس و خطرناک را نادیده بگیرد، در شرایطی که همه را تهدید می‌کند، ما به رئیس جمهوری نیاز داریم که قدرت و بازدارندگی لبنان که در ارتش و مقاومت آن متبلور است و دفاع از آن را حفظ کند.

این روحانی برجسته اهل سنت لبنان تاکید کرد: هجمه به مقاومت و خدشه وارد کردن به اعتبار و جانفشانی‌هایش، در حقیقت تعرض و هجمه به حاکمیت لبنان و اعراب و مسلمانان و خدمت به طرح صهیونیستی است.

وی تصریح کرد: ما در کنار مقاومت و گزینه‌های ملی و اسلامی آن قرار داریم و از آن حمایت می‌کنیم.

شیخ عبدالرزاق بر ضرورت افشای تمام کسانی که در پرونده اینترنت غیرقانونی دست داشته‌اند و بازداشت کسانی که محکومیتشان اثبات شود به ویژه در ارتباط با رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت ما از گفت‌وگوهای موجود که می‌تواند لبنان و وحدت ملی و اسلامی را حفظ کند، حمایت می‌کنیم.

تاکید بر ادامه گفت‌وگو میان همه طیف‌های لبنانی

علی العبدالله از اعضای دفتر سیاسی جنبش امل به رهبری نبیه بری رئیس پارلمان لبنان بر ضرورت ادامه گفت‌وگو میان همه طرف‌های لبنانی با هدف پایان دادن به تنش موجود در صحنه سیاسی و اداری کشور تاکید کرد.

وی از ادامه خلاء ریاست جمهوری، تعطیل پارلمان و دولت و به هدر رفتن بیت المال و وجود فساد و حاکم بودن زبان گفتمان سیاسی و طایفه‌ای و مذهبی و وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی، بیکاری و مهاجرت جوانان ابراز تاسف کرد و درباره رسوایی اینترنت گفت : آخرین مورد آن، رسوایی اینترنت است که باید مورد پیگیری قرار گیرد، این مسئله به حاکمیت و امنیت لبنان خدشه وارد می‌کند به ویژه پس از آنکه خبرهایی درباره وجود شرکت‌های اسرائیلی در پس این تجاوز منتشر شده است.

وی خاطر نشان کرد میز گفت‌وگوهای ملی همچنان تنها روزنه برای دستیابی به تفاهمات سیاسی است، میز گفت‌وگو میان حزب الله و المستقبل همچنان مهمترین راه برای مهار فتنه مذهبی است.

عضو جنبش امل بر مخالفت خود با هرگونه تلاش برای تقسیم و تجزیه لبنان و لزوم حمایت از ارتش لبنان که با تروریسم می‌جنگد و از مرزها حمایت می‌کند، تاکید کرد.

ابراز خوش‌بینی برای حل بحران زباله‌ها

وائل ابوفاعور وزیر بهداشت عمومی لبنان از تلاش‌های تمام سلام نخست وزیر و اکرم شهیب وزیر کشاورزی این کشور برای حل بحران زباله‌ها تمجید کرد.وی ادامه بحران زباله‌ها را دارای پیامدهای بهداشتی، زیست محیطی، امنیتی و سیاسی خطرناک دانست.

وی افزود امیدواریم اراده ملی برای حل پرونده‌های معلق وجود داشته باشد که اولین آن، انتخاب رئیس جمهوری، تصحیح رابطه لبنان با کشورهای عربی، فعال‌سازی پارلمان لبنان و غلبه منافع ملی بر منافع دیگر و بازگشت به اصول ملی است.

امارات منع بازگشت سفیرش به لبنان را تکذیب کرد

خبر دیگر اینکه دفتر مطبوعاتی سفارت امارات در بیروت در بیانیه‌ای اعلام کرد خبرهای مبنی بر جلوگیری از بازگشت سفیر امارات به لبنان صحت ندارد، زیرا امارات حساس بودن اوضاع لبنان را درک می‌کند و در شرایط خلاء‌ریاست جمهوری در لبنان، سفیر خود را تعیین کرد.

تاکید وهاب بر لزوم انتخاب میشل عون به عنوان رئیس جمهور

اما «وئام وهاب» رئیس حزب التوحید العربی لبنان بر حمایت مجدد خود از نامزدی میشل عون برای تصدی ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد و گفت از ابتکار نبیه بری رئیس پارلمان برای در نظر گرفتن نظام نسبی در موضوع انتخابات حمایت می‌کنم که این گام می‌تواند آغازی برای حل بحران‌های موجود از ریاست‌جمهوری تا قانون انتخابات و ثبات نظام سیاسی باشد که بیش از یازده سال است از بی‌ثباتی در این زمینه رنج می‌بریم.

این متحد حزب الله افزود همه گروه‌های باید متقاعد شوند که به اجماع مسیحیان احترام بگذارند و میشل عون را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند.

اظهارات رئیس حزب الکتائب لبنان

سامی الجمیل رئیس حزب مسیحی الکتائب لبنان هم گفت باید رئیس جمهور قدرتمندی را انتخاب کنیم که همه احزاب مسیحی بر گرد آن حلقه زده و از آن حمایت کنند. این عضو مطرح جریان ۱۴ مارس گفت آنچه لبنان به آن نیاز دارد، انتخاب رئیس جمهور است، رئیس جمهوری که شایسته و دارای دیدگاه اقتصادی و قادر به اداره پرونده‌ها و خارج کردن لبنان از بحران‌ها و دور نگه داشتن آن از مناقشات باشد و قدرت آن در صحنه مسیحیان هم با حمایت احزاب مسیحی از وی باشد.

تاکید بر لزوم هوشیاری در برابر توطئه‌های رژیم صهیونیستی

خلیل حمدان عضو شورای مرکزی جنبش امل لبنان بر اهمیت گفت‌وگو میان لبنانی‌ها تاکید کرد فقط دشمن صهیونیستی از درگیری و جنگ سود می‌برد، این رژیم برای تبدیل تروریسم به یک مسئله تلاش می‌کند تا تجاوزگری و زورگویی خود علیه امت اسلام و در راس آن علیه ملت فلسطین را توجیه کند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان، حمدان بر لزوم فعال سازی نهادهای قانونی و قانونگذاری و دست برداشتن از سیاست تعطیل و اصرار بر باقی نگه داشتن خلاء موجود تاکید کرد و بار دیگر خواستار تسریع در انتخاب رئیس جمهوری لبنان شد.

همپیمانی دو جریان رقیب مسیحی در مسئله انتخابات شهرداری‌ها

ابراهیم کنعان از نمایندگان پارلمان لبنان و عضو فراکسیون التغییر و الاصلاح به رهبری میشل عون مهمترین همپیمان مسیحی حزب الله تاکید کرد ما با حزب القوات(به ریاست سمیر جعجع از رهبران جریان ۱۴ مارس) در مسئله انتخابات شهرداری‌ها ائتلاف کرده‌ایم و از امروز به بعد به هیچ کس اجازه نخواهیم داد که برای تضعیف و حذف ما تلاش کند. وی افزود هر کس از گزینه مسیحیان برای ریاست جمهوری خارج شود، از منشور و همزیستی مشترک خارج شده است.

سمیر جعجع رئیس حزب القوات از گروه‌های مسیحی جریان ۱۴ مارس و همپیمان سعدالحریری به صراحت از نامزدی میشل عون برای تصدی ریاست جمهوری حمایت کرده است، عون نامزد مورد حمایت حزب الله و دیگر گروه‌های جریان هشت مارس برای ورود به کاخ بعبدا به شمار می‌رود.