سایت جست وجوگر گوگل، روز دوشنبه، نود و سومین سالگرد تولد نزار قبانی شاعر بزرگ و دیپلمات سوری را گرامی داشت.

به گزارش پرس شیعه؛ نزار قبانی، در ۲۱ مارس ۱۹۲۳ در دمشق به دنیا آمد و از پدر و پدربزرگش، تمایل به هنر و ادبیات را به ارث برد.

وی به محض فارغ التحصیل شدن از دانشکدۀ حقوقِ دانشگاه سوریه در سال ۱۹۴۵، به سلک دیپلماسی درآمد و در پایتخت های مختلف جهان، نماینده کشورش شد.

ورودِ نزار قبانی به دنیای سیاست، یک سال پس از انتشار نخستین کتاب شعرش به نام “آن گندمگون به من گفت” صورت گرفت.

او تا پیش از از شکست اعراب از رژیم اسرائیل در ژوئن۱۹۶۶، فقط اشعار عاشقانه می سرود، اما بعد از آن شکست بود که وارد سیاست شد و قصیده “یادداشتی بر دفتر شکست” را سرود که در محافل ادبی و سیاسی جهان عرب غوغا به پا کرد.

نزار قبانی، به مدت بیست سال سفیر سوریه در کشورهای مختلف بود و در همان سال ها بود که در عملیاتی تروریستی، همسر خود “بلقیس الراوی” را از دست داد.

این شاعر بزرگ سوری، در مدت نیم قرن، بیش از ۳۵ کتاب شعر منتشر کرد و انتشاراتی برای چاپ اشعارش در بیروت تاسیس کرد و ۱۰ سالِ آخر عمر خود را در لندن زیست تا این که سرانجام در ۳۰ آوریل ۱۹۷۸ میلادی در ۵۵ سالگی بدرود حیات گفت و به دستور “حافظ اسد” رئیس جمهور وقت سوریه، تشییع جنازه ای باشکوه برای او برگزار شد و پیکرش در دمشق به خاک سپرده شد.

سایت گوگل، در مناسبت های خاص، صفحۀ نخستِ خود را تغییر شکل داده و به آن مناسبت اختصاص می دهد و روز دوشنبه، به احترام زادروز نزار قبانی، عکسی از او را زمینۀ صفحۀ نخستِ خود کرد.