روزنامه السفیر پرده از واقعیت جدیدی از رژیم سعودی برداشت.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه السفیر چاپ لبنان در گزارشی به قلم محمد بلوط، درباره بیماری سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نوشت: عربستان، اسیر بیماری آلزایمر پادشاه این کشور است که درمانی هم ندارد. بیماری پادشاه عربستان که از سال دو هزار و هشت شروع شد، یکی از بزرگترین اسرار این کشور به شمار می‌رود. پادشاهان پیشین این کشور نیز بیمار بودند با این تفاوت که بیماری هایشان جسمی بود نه «مغزی».

بلوط با اشاره به بیماری ملک فهد، پادشاه اسبق عربستان نوشته است: ملک فهد در سال هزار و نهصد و نود و شش سکته کرد و همین مسئله باعث شد اداره امور کشور را پسرش، عبدالعزیز ، در دست بگیرد و او تا زمان مرگ پدرش در سال دو هزار و پنج، حاکم در سایه عربستان بود. اما پادشاه کنونی عربستان، آلزایمر، دارد و هیئت بیعت این کشور (هیئت بیعت سی و چهار عضو دارد که شامل فرزندان ملک عبدالعزیز و نوه های اوست)، آنگونه که حق دارد برای دخالت پادشاه دخالت کند، نمی‌تواند برای برکناری سلمان بن عبدالعزیز وارد عمل شود؛ زیرا سیزده فرزنده زنده عبدالعزیز، ضعیف هستند و محمد بن سلمان نیز نفوذ بسیاری دارد.

امیر سعود بن سیف النصر، درباره بیماری سلمان و سرنگونی خاندان حاکم هشدار داد. وی، قبل از اینکه در آوریل گذشته مجبور به سکوت شود، در بیانیه ای گفته بود به سبب ناتوانی سلمان در اداره امور کشور و بیماری های مختلفش، بهتر است، پادشاه عربستان تغییر کند.

نویسنده درباره شروع شایعات بیماری پادشاه کنونی عربستان نوشت: شایعات اولیه در این خصوص از داخل خاندان حاکم بیرون آمد. در آخرین تلاش اطرافیان ملک عبدالله که یکسال قبل از مرگ او و برای مانع تراشی در راه بازگشت جناح السدیری به قدرت صورت گرفت، خبر بیماری آلزایمر سلمان شایع شد. چند ماه پیش نیز مجددا شایعه ای از دل این خاندان به بیرون راه پیدا کرد.

اما سلمان قبل از حل و فصل درگیری بین «محمدین»، یعنی بن نایف ولیعهد و بن سلمان، پسرش، استعفا نخواهد کرد. از زمانی که شایعات درباره بیماری سلمان،‌شروع شده است، آمریکایی ها، خاندان حاکم و دستگاه امور دینی، یعنی مثلث تصمیم گیری در عربستان، تغییر یا وضع قواعد جدید برای تعامل با او را بررسی می‌کنند. از این رو باید گفت بیماری سلمان، باعث می‌شود در تصمیماتی که وی از زمان به قدرت رسیدن اتخاذ کرده است، تردید شود و این سوال به وجود آید که آیا خودش این تصمیمات را گرفته است یا دیگران و خطرناک ترین تصمیم وی، که بدون توجه به شرایط و اوضاع اتخاذ شد، جنگ یمن بود.

بلوط با اشاره به رفتارهای سلمان در دیدار با برخی سران کشورها از جمله باراک اوباما، نوشته است: برای سومین یا چهارمین بار از ماه ژوئن گذشته است که درباره سفر سلمان به مسکو صحبت می‌شود و بار دیگر سعودی ها زمان این سفر را تغییر دادند. بنا بر اطلاعاتی که از دیوان پادشاهی عربستان به دست آمده است، شاید این دیوان مجبور شود، در آینده بازهم سفر پادشاه عربستان به مسکو و سایر کشورها را لغو کند؛ زیرا هر روز که می‌گذرد بیماری جسمی و ذهنی پادشاه عربستان تشدید می‌شود.

با توجه به اطلاعاتی که از پرونده پزشکی پادشاه عربستان به دست آمده است، وی طی یکسال و نیم آینده قادر نخواهد بود، به تنهایی در زمینه های سیاسی تصمیم گیری کند. با تشدید بیماری آلزایمر پادشاه عربستان که به مراحل پیشرفته رسیده است، وی به زودی حتی نخواهد توانست در فضای اجتماعی اطراف خود حضور یابد. ام آر آی انجام شده از ملک سلمان در سپتامبر دو هزار و نه نشان می‌دهد که وی به بیماری «دمانس عروقی» (بیماری نقص حافظه و قابلیت های شناختی که بر اثر از بین رفتن سلول های عصبی قسمت جلوی مغز به وجود می‌آید) مبتلا است که تا حد زیادی شبیه آلزایمر است. این دو بیماری در از دست دادن تدریجی حافظه کوتاه مدت و سپس بلند مدت و در نهایت افسردگی و جنون، مشترک هستند. اما علل و پیشرفت این دو بیماری متفاوت است. آلزایمر طی چهار یا پنج سال فرد مبتلا را از پای در می‌آورد اما دمانس عروقی طی شش یا هشت سال مغز را از بین می‌برد. آلزایمر به صورت کلی از نابودی تدریجی سلول های مغز به وجود می آید که این مسئله می‌تواند علت ژنتیکی داشته یا به سبب پیری زودتر سلول ها باشد اما علت دمانس عروقی، لخته شدن خود در رگ های مغز و اختلال در جریان خون است که به کاهش رسیدن اکسیژن لازم جهت تغذیه سلول ها منجر می‌شود.

اطلاعات پزشکی حاکی از آن است، که پادشاه عربستان به سبب از بین رفتن قسمت جلوی مغز به دوگانگی شخصیتی مبتلا شده است و رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می‌‌دهد.

نویسنده با اشاره به اشتباهاتی که در تکلم از پادشاه عربستان سر می‌زند، نوشته است: مرکز نطق، به قسمت جلو متصل است و اختلال در این قسمت به اختلال در تکلم و تکرار کلمات منجر می‌شود. علاوه بر این، تغییرات ناگهانی حالت چهره پادشاه عربستان، نشان دهنده اختلال در وظایف قسمت جلوی مغز به شمار می‌رود؛‌قسمتی که وظیفه کنترل احساسات، عواطف و حالت های چهره را بر عهده دارد. پزشکان به نزدیکان پادشاه عربستان توصیه کرده اند، از حضور در برنامه های مستقیم تلویزیونی، جشن ها و تعامل با مردم خودداری‌کند، زیرا به تنش عصبی و خستگی سلول های مغزی دچار می‌شود. اما آنچه پزشکان درباره بیماری پادشاه عربستان، مهم می‌دانند، به سیاست داخلی این کشور و درگیری های خاندان حاکم بر سر قدرت و انتخاب ملک سلمان، ششمین پسر پادشاه، به عنوان ولیعهد، مربوط می‌شود؛ زیرا پادشاه عربستان مانند سایر بیماران دمانس عروقی از فرآیند بازگشت به دوران کودکی رنج می‌برد.