سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از آمریکا و انگلیس خواست فروش سلاح به کشورهای متجاوز علیه یمن را متوقف کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه از انگلیس و آمریکا خواست فروش سلاح هایی را که از آنها در جنگ یمن استفاده می شود، متوقف کنند.

عفو بین الملل در بیانیه خود تاکید کرد که آمریکا و انگلیس مهم ترین تامین کنندگان سلاح عربستان هستند و دیگر کشورها نیز همچنان به تسهیل انتقال اسلحه که موجب بحران انسانی در سطح بی سابقه شده است، ادامه می دهند. در این بیانیه آمده است که سلاح های ارسالی این کشورها به عربستان در تجاوز علیه یمن استفاده می شود.

این سازمان شورای امنیت را به تحریم همه جانبه انتقال سلاح برای استفاده در یمن فراخوانده و اعلام کرد وقت آن رسیده است که رهبران جهان اولویت دادن به منافع اقتصادی خود را متوقف کنند.

سازمان عفو بین الملل با اشاره به مستندات خود درباره نقض حقوق بشر در یمن از جمله موارد جنایت جنگی، تاکید کرد که تمام طرف های درگیر بر اساس قانون بین المللی ملزم هستند که خطرات علیه غیرنظامیان را کاهش داده و از هدف قرار دادن مکان هایی که مردم در آن حضور دارند خودداری کنند.

لازم به ذکر است که حمله هفته گذشته جنگنده های عربستان به یک بازار محلی در استان حجه یمن دستکم ۱۲۰ شهید و تعداد زیادی زخمی برجای گذاشت که «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل نیز این حمله را به شدت محکوم کرد.

یمن یکسال است که در معرض تجاوز نظامی عربستان و متحدانش قرار دارد و مردم این کشور قربانی زیاده خواهی و خوی استکباری حکام سعودی و منافع اقتصادی حاصل از فروش سلاح کشورهای غربی هستند.