متاسفانه امروز بسیاری از پرونده های عریض و طویلی که در دادگاه های کشور به آنها پرداخته می شود به دلیل عدم رعایت این اصول است یعنی اگر روح جوانمردی در افراد نهادینه می شد امروز این همه در جامعه درگیر این مسایل مشکلات و بی اعتمادی ها، دزدی ها، اختلاس ها، سواستفاده های کلان و خرد نبودیم.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام والمسلمین حجت الله سروری گفت؛ با توجه به آغاز سال جدید و اهمیت پرداختن به نکاتی که می تواند زندگی انسان ها را دستخوش تغییرات مثبت کند، می بایست به سراغ موضوعاتی رفت که بتوانند تغییرات بنیادینی در وجود انسان ایجاد کنند.

وی افزود: انسان موجودی چند ساحتی است که در نهاد خود دارای طینت و سرشت و خلق و خوی فطری و ارثی و بعدا اکتسابی است که مجموع این پشتوانه، الگوی رفتاری انسان را شکل می دهد و او را به مسیر درست یا نادرست سوق می دهد.

این استاد حوزه علمیه بیان کرد: الگوی رفتاری انسان برایند تفکرات و این پشتوانه و عقبه فکری و فلسفی و رویکردی است که باعث می شود که رفتار انسان شکل گیرد اما یکی از مهمترین مباحثی که باعث این شکل دهی به رفتار آدمی می شود، موضوع ارزش ها است که به نوعی برایند همه این مسایل است که بشر نیز با توجه به این ارزش ها مسیر زندگی خود را تعیین می کند.

نویسنده و پژوهشگر علوم انسانی اسلامی بیان کرد: ارزشها که در زبان روایات از آنها تعبیر به مکارم شده است به فرموده امیر المومنین کلیدهایی هستند که که این کلیدها تمام درهای سعادت وخوشبختی در دنیا وآخرت به روی انسان باز می کند(صَارَ مِنْ مَفَاتِیحِ أَبْوَابِ اَلْهُدَى). این استاد حوزه بیان کرد: وقتی این الگو در انسان شکل بگیرد به حدی این ارزش ها در وجود انسان رخنه می کند که همه وجود آنها مبدل به کلید هدایت می‎‏شود.

وی گفت: در باره اصحاب کهف این آیه را خوانده ایم که «اِنّهم فِتیهٌ {آنها جوانانی بودند} آمَنُوا بِرَبِّهِمْ {که ایمان آوردند به پروردگارشان} وَزِدْنَاهُمْ هُدًى و (ما هم) بر هدایتشان افزودیم»؛ «انّهم فتیه آمنوا بربهم» آنان (اصحاب کهف )جوانمرد بودند که در کلاس ایمان پروردگار شرکت کردند ظرایف خیلی زیبایی در این گنج عرشی یعنی کلمۀ رب است؛ «و زدناهم هدی» آنان، کلاس ایمان را طی کردند و بعد خدا هم به هدایت آنها افزود.
وی اظهارکرد: هدایت مربوط به قلب انسان است و کاری به چشم و گوش و دست پوست و اسکلت ندارد؛ این گونه بیان شده است که با ریاضت هایی که در حیطه شرع مقرر شده است می توان دل و قلب را به آیینده مبدل کرد؛ در حقیقت سالک الی الله هم زیر چتر یاری پروردگار با دل کار می کند و همین دل است که خداوند را به انسان متمایل می کند.
سروری بیان کرد: امیرالمؤمنین علی(ع) در خطبه ۸۶ نهج البلاغه بیان می کنند که یکی از ویژگی های بندگان واقعی خدا درخشیدن چراغ هدایت در قلب آنان است؛ ایشان در اد امه می فرمایند که «فَزَهَرَ مِصْبَاحُ اَلْهُدَى فِی قَلْبِهِ»؛ قلب از نگاه قرآن مجید و ائمه طاهرین (علیهم السلام) به منزلۀ خزانه است که هر چه انسان با اختیار از مواد مثبت و منفی با این قلب وارد کند، خداوند مهربان هم بعد از شایستگی انسان فیوضاتش را در این خزانه قرار می دهد.

وی بیان کرد: با این تفاسیر باید گفت که همه بندگان خدا و شیعیان باید در سال جدید، سه صفت را به عنوان الگو و آیتم مهم زندگی خود، در وجود خود تقویت کنند و در زندگی نیز به آنها عمل کنند.

وی اظهارکرد: یکی از مهمترین الگوها که در واقع انسان را سعادت مند می کند، مساله جوانمردی است که در گذشته بزرگترین ارزش یک انسان در جامعه به شمار می رفت و کسی که به این عنوان در جامعه مطرح بود در واقع بهترین و مهمترین فرد جامعه به شمار می رفت.

سه خصلت جوانمرد از دیدگاه امام مجتبى علیه‏السلام

استاد حوزه اظهارکرد: شخصى به امام مجتبى علیه‏ السلام عرض کرد که یابن رسول الله! شما که امام معصوم هستید، به چه کسى جوانمرد مى‏ گویید و اگر بخواهید به یک نفر بگویید که جوانمرد هستى، در این عالم، به چه کسى مى‏گویید؟ حضرت فرمودند: به کسى سه خصلت را در او ببینم.

وی افزود: حضرت فرمودند که خصلت اول، شُحُّ الرَّجُلِ عَلَى دِینِهِ است یعنی هر قدر حادثه و پیش‏آمدى سراغ دینش بیاید که دینش را بگیرد، جواب مى‏دهد که جانم را ببر، اما دینم را نمى‏دهم.

نویسنده کتاب همدلی و همزبانی دولت و ملت گفت: جوانمرد به کسی می گویند که وجود او نسبت به دینش پر از بخل باشد، یعنی هر معامله گری آمد به خریدن دینش بخیل در فروش دین باشد، دین فروش نباشد، حافظ و نگه دار دین باشد. گرچه تهدید به مرگ شده باشد؛ مانند میثم تمار، رشید هجری و عمرو بن حمق الخزاعی و حجربن عدی که هیچکدام در میدان جنگ شهید نشدند؛ اما شهید را جنگ نرم جامعه شدند.

وی اظهارکرد: بزرگان شیعه که مجتهدین ردۀ اول بودند به امثال میثم و حجربن عدی ایراد نگرفتند؛ آنان در راه حفظ ایمان به شهادت رسیدند و نسبت به دینشان واقعاً بخیل ترین بخیلها بودند که تحت هیچ شرایطی دست از دین بر نداشتند.

وی افزود: امام حسن(ع) فرمودند که خصلت دوم « وَ إِصْلاَحُهُ مَالَهُ » است یعنی کسى که تمام اموالش را اندیشه کند که پاک است، یا اگر در آن مال، حق مردم، حق یتیم مخلوط است جدا کند، و بگوید: من این دو روزه عمر، این مال حرام را نمى‏خواهم؛ کسی که در اندیشه پاک کردن مال باشد در حقیقت از جوانمردان عالم است؛ جوانمرد کسی است که گذشت کند و هر چه شاخۀ حرام در مالش است همه را بچیند و اجازه ورود هیچ نوع مال فاسدی در زندگی ندهد وزلف زندگی را به مال حرام گره نمی زند وبه مال حرام چراغ سبز نشان ندهد.

این استاد حوزه بیان کرد: خصلت سومی که امام حسن(ع) به آن اشاره می کند آن است که « وَ قِیَامُهُ بِالْحُقُوقِ »؛ جوانمرد آن است که هر حقی از کسی بر عهده اوست آن را ادا کند؛ حقی از کسی به گردن خود نمی گذارد بیدار زندگی می کند؛ انسانى که حقی اگر بر گردنش هست را در تمام زمینه‏ها رعایت کند؛ در حق همسایه، اولاد ،حق نسبت به دین نسبت به ولایت.

وی با اشاره به آیه « أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ یا حَسْرَتی‏ عَلی‏ ما فَرَّطْتُ فی‏ جَنْبِ اللَّهِ وَ إِنْ کُنْتُ لَمِنَ السَّاخِرینَ» گفت: حسرت قیامت برای کسی است که حق ولایت را عمل نکرده ودچار تفریط شده است؛ شخصى از حضرت على علیه السلام پرسید که من »لفى خسر « را درک نمی کنیم که خداوند متعال قسم خورده است؛ایشان فرمودند فرمودند : یعنى تمام عمر را پرداختن و در مقابل چیزى را به دست نیاوردن؛ یعنى کل سرمایه تباه شده است و این معنى خسر است .

نویسنده کتاب آسیب های ماهواره بیان کرد: به همین دلیل است که اگر همین سه خصلت در انسان باشد یعنی هم قدر عمر را بداند و از آن استفاده کند و آن را تباه نسازد و همچنین به فکر پاک نگاه داشتن مال و عمر و زندگی و آبروی خود باشد و همچنین حق دیگران را به آنها بازگرداند، هم وی را به بهشت رهنمون می سازد و هم از جامعه انسانی یک بهشت می سازد.

نویسنده کتاب بی بصیرتانی از تاریخ کربلا گفت: متاسفانه امروز بسیاری از پرونده های عریض و طویلی که در دادگاه های کشور به آنها پرداخته می شود به دلیل عدم رعایت این اصول است یعنی اگر روح جوانمردی در افراد نهادینه می شد امروز این همه در جامعه درگیر این مسایل مشکلات و بی اعتمادی ها، دزدی ها، اختلاس ها، سواستفاده های کلان و خرد نبودیم.