جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) مخالفت خود با دعوت فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی جهت احیای روند مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.

به گزارش پرس شیعه،به نقل از رسانه‌های فلسطین، اسماعیل رضوان از رهبران جنبش حماس تاکید کرد که تمامی دعوت های سیاسی برای احیای روند مذاکرات سازش بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین «مردود» و «بی‌فایده» است.

وی افزود که دعوت فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی تکرار راه حل‌های شکست خورده قبلی است و هدف از این کار نیز سرپوش گذاشتن بر تجاوزات روزمره اسرائیل علیه فلسطینیان است.

این رهبر حماس همچنین به تشکیلات خودگردان درباره پذیرش هرگونه پیشنهاد یا طرحی که حقوق و اصول فلسطینیان را نقض می‌کند، هشدار داد.

رضوان بار دیگر بر مخالفت حماس با ازسرگیری مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی تاکید کرد و آن را امری بیهوده و وقت تلف کردن توصیف کرد.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در مراسم جشن تبریک سال جدید فعالیت های دیپلمات های فرانسوی که روز جمعه برگزار شد گفت: فرانسه در هفته های آتی تلاش های خود را برای فراهم کردن مقدمات لازم به منظور برگزاری کنفرانس بین المللی با مشارکت کشورهایی که برجسته ترین شرکای آنها آمریکا و اروپایی ها هستند، به عمل خواهد آورد تا از این طریق به راه حل تشکیل دو دولت مستقل برسیم و این طرح به موفقیت برسد.

وی افزود: نباید اجازه بدهیم راه حل تشکیل دو دولت از بین برود، اگر چه لازم است، تاسف خود را نسبت به ادامه روند شهرک سازی های اسرائیلی هم بیان کنیم، چرا که این مساله خود یکی از عوامل شکست مذاکرات به شمار می آید، از این رو اگر این بار هم این مذاکرات به شکست منجر شود، لازم است مسئولیت خود را برعهده بگیریم و به دولت مستقل فلسطین اذعان کنیم و آن را به رسمیت بشناسیم.

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل ۲۰۱۴ به علت اختلاف درباره ادامه فعالیت های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

مذاکرات سه جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبرو شود.

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت که تاکنون ۴۳ قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی ها شده است.

تیراندازی نظامیان صهیونیست به سمت کشاورزان در شرق خان یونس

نیروهای اشغالگر اسرائیل صبح امروز شنبه به سمت کشاورزان فلسطینی در شرق شهر خان یونس واقع در جنوب نوار غزه تیراندازی کردند که البته آسیبی به کسی نرسید.

نیروهای اشغالگر تقریبا هر روز به سمت کشاورزان فلسطینی در مرز شرقی نوار غزه تیراندازی می کنند تا با ایجاد رعب و وحشت مانع از ورود آنها به اراضی مرزی شوند.

اتحادیه جهانی علمای مقاومت: مقاومت تنها راه شکست دشمن صهیونیستی است

اتحادیه جهانی علمای مقاومت شهادت ۷ مبارز دلاور قسامی بر اثر ریزش یکی از تونل های مقاومت در اثر بارندگی های شدید در نوار غزه را به حماس و گردان های شهید عزالدین قسام تبریک و تسلیت گفت.

این اتحادیه امروز جمعه در بیانیه ای مطبوعاتی تاکید کرد که این مجاهدان قسامی جان خود را در راه خدا و در راه دفاع از سرزمین فلسطین فدا کردند و تا آخرین لحظه در صف مقدم نبرد با دشمن صهیونیستی و در تونل های حفر شده در زیر زمین حضور داشتند.

اتحادیه جهانی علمای مقاومت از گردان های شهید عزالدین قسام و دیگر گروه های مقاومت فلسطین دعوت کرد لحظه ای سلاح خود را بر زمین نگذاشته و همچنان به مقاومت در برابر دشمن ادامه دهند، زیرا مقاومت تنها راه شکست دشمن و بازپس گیری سرزمین مقدس فلسطین است.

در این بیانیه آمده است که ما در اتحادیه جهانی علمای مقاومت دستان دلاورمردان قسام و دیگر مجاهدان فلسطینی را می بوسیم و پیروزی، عزت، سربلندی، ثبات و پایداری را از خداوند برای آنان آرزو می کنیم و امیدواریم خداوند در تونل های آنان برکت قرار داده و آن ها را مایه ترس و وحشت اشغالگران و پیروزی مقاومت قرار دهد. این اتحادیه از خانواده های شهدای قسامی نیز خواست به فرزندان خود که تاج سر این ملت هستند، افتخار کنند و از خداوند سبحان برای آنان صبر و شکیبایی را مسألت نمود.

گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس روز پنج شنبه از شهادت ۷ تن از مبارزانش بر اثر فرو ریختن تونلی در غزه به خاطر شرایط نامساعد جوی خبر داد. ۴ مجاهد دیگر این گردان ها که در این تونل گرفتار شده بودند، توانستند جان سالم به در ببرند.

استقبال عباس از طرح فرانسه

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی سخنانی در کنفرانس اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا ضمن استقبال از طرح فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی احیای مذاکرات سازش، بر ضرورت ایجاد سازوکارهای جدید، برگزاری کنفرانس بین المللی و فعال سازی نقش شورای امنیت تاکید کرد.

وی همچنین از طرح لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در خصوص برگزاری کنفرانس بین المللی سازش استقبال و از تلاش کشورهای عربی و اروپایی قدردانی کرد.

عباس تاکید کرد که ممکن نیست ادامه وضعیت موجود را پذیرفت و ما هرگز به استمرار اشغالگری و شهرک سازی راضی نخواهیم شد.

وی در عین حال تاکید کرد که ما هرگز تنها برای مذاکرات به پای میز مذاکرات برنخواهیم گشت و هرگز نمی پذیریم که طرف فلسطینی تنها طرف مجری توافقات امضا شده باشد و هر گز راه حل های انتقالی و موقت را قبول نمی کنیم.

گروه های ملی و اسلامی: انتفاضه تا زمان تحقق اهدافش ادامه خواهد داشت

گروه های ملی و اسلامی غزه بر حمایت خود از انتفاضه قدس و توسعه ابزارها و امکاناتش تا زمان تحقق اهدافش تاکید کردند.
این گروه ها از تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند تا از این حرکت خودجوش مردمی و خانواده های شهدای آن حمایت به عمل آورد.

یک رهبر جنبش مقاومت اسلامی حماس با ایراد نطقی به نمایندگی از این گروه ها به مناسبت “روز ملی حمایت از انتفاضه قدس”، فلسطینیان ساکن کرانه باختری را به تشکیل رهبری یکپارچه برای پیشبرد این حرکت خودجوش مردمی فرا خواند.

اسماعیل رضوان افزود:« گروه های ملی و اسلامی امروز بر حمایت خود از انتفاضه قدس در برابر اشغالگران صهیونیست تا زمان تحقق اهدافش تاکید می کنند و خواستار لزوم احیای وحدت ملی بر اساس حراست از مقاومت در فلسطین و توافقنامه های قاهره و الشاطی هستند.»

وی ضمن هشدار به دشمن صهیونیستی درباره ادامه جنایاتش علیه ملت فلسطین در کرانه باختری و قدس اشغالی، گفت که اعدام گسترده فلسطینیان و دیگر جنایات اشغالگران صهیونیست علیه فلسطینیان در کرانه باختری موجب تشدید این خیزش مردمی می شود.

وی از امت های عربی و اسلامی خواست تا از ملت فلسطین و انتفاضه این ملت در برابر اشغالگران صهیونیست حمایت های سیاسی، مادی، معنوی و رسانه ای به عمل آوردند.

این مقام بلند پایه حماس بر مخالفت گروه های ملی و اسلامی با تمامی مصوبات نژاد پرستانه رژیم صهیونیستی علیه فرزندان ملت فلسطین تاکید کرد.

رضوان یادآور شد که تنها راه حل مساله فلسطین احقاق حقوق فلسطینیان و آزاد سازی سرزمین و مقدسات فلسطین و در راس آنها مسجد مبارک الاقصی از چنگال اشغالگران صهیونیست است.

وی تاکید کرد که ملت فلسطین با عزم و اراده ای پولادین تا زمان تحقق اهداف و آرمان هایش به راه مبارزه و مقاومت ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، رئیس کمیته عالی پیگیری امور عرب های داخل سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ از الگوی مبارزاتی فلسطینیان در مصاف با اشغالگران صهیونیست تمجید کرد.

محمد برکه افزود که امروز سی ام ژانویه است و مردم فلسطین بار دیگر بر لزوم احقاق حقوق حقه خویش تاکید می ورزند.
وی یادآور شد که ملت فلسطین، ملتی بالنده و پویا است و در راستای نیل به آزادی مبازه می کند.

المصری: در صورت برگزاری انتخابات پارلمانی بار دیگر حماس پیروز میدان می‌شود

یک رهبر جنبش مقاومت اسلامی “حماس” گفت که حماس طی ۱۰ سال گذشته به رغم آن همه مشکلات و چالش های فرارویش دستاوردهای فراوانی را محقق کرده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، مشیر المصری تاکید کرد:« این جنبش به تنهایی با محاصره نوار غزه به مقابله برخاست و سه جنگ را تجربه کرد و در برابر هرگونه تلاش های باج گیرانه پایداری کرد و هرگز از اصول و آرمان ها و باورهایش کوتاه نیامد.»

وی ضمن اشاره به تشدید بحران نوار غزه در سایه تداوم محاصره این منطقه جنگ زده، گفت که حماس آماده برگزاری انتخابات پارلمانی است.

وی تصریح کرد: محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تنها کسی است که می تواند دعوت به برگزاری انتخابات کند.

وی خاطرنشان ساخت که در صورت برگزاری انتخابات پارلمانی حماس از آن حمایت خواهد کرد و در آن شرکت خواهد نمود و بار دیگر پیروز میدان خواهد شد.