تأکید بر لزوم توجه جدی و مسئولانه سیاستمداران لبنانی به سخنان اخیر سید حسن نصرالله، دعوت به ثبت و ایستادگی در خط مقاومت، ادامه حمایت از نامزدی میشل عون و … از مهمترین محورهای سخنان سیاستمداران لبنانی در روز سه‌شنبه سوم فروردین ۹۵ است.

به گزارش پرس شیعه؛ وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای انفجارهای تروریستی بروکسل را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است : تکفیری‌ها عزم و اراده ما را برای مقابله با تروریسم افزایش دادند.

این بیانیه آورده است : بار دیگر تروریست‌های جنایتکار بازگشتند تا غیرنظامیان را دچار رعب و وحشت کنند و امنیت آنها را به خطر اندازند، این بار ایستگاه‌‌های حمل و نقل هوایی و زمینی را که مملو از شهروندان بیگناه بود، هدف قرار دادند که یک اقدام انتقامی بزدلانه بود.

در این بیانیه آمده است تکفیری‌ها که نقش آنها در این جنایت زشت، آشکار و نمایان است، اشتباه می‌کنند، آنها گمان می‌کنند که با حمله به وسایل حمل و نقل می‌توانند پیوندهای جهان متمدن را قطع کنند، آنها عزم و اراده ما را برای مقابله با تروریسم افزایش می‌دهند و جنایت آنها تاکیدی بر درست بودن استراتژی مشترک ما مبنی بر اولویت داشتن مبارزه با تروریسم است.

لزوم مقابله با رسوایی اینترنت غیر قانونی

جبهه عمل اسلامی در بیانیه‌ای در جریان نشست دوره‌ای خود به ریاست شیخ زهیر الجعید بر ضرورت پیگیری موضوع شبکه اینترنت غیرقانونی و حل نهایی این مسئله و بازخواست و مجازات مسئولان آن و زندانی کردن آنها پس از آنکه ارتباط آنها با دشمن صهیونیستی جنایتکار و به خطر افتادن امنیت لبنان آشکار شد، تاکید کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، این بیانیه بر ضرورت استحکام و تقویت جبهه داخلی و پر کردن شکاف‌ها و جلوگیری از هرگونه رخنه امنیتی و حفظ صلح و آرامش و ثبات داخلی تاکید کرد و با اشاره به تحولات سوریه آورده است فدرالیسم یا تقسیم سوریه یک مسئله بسیار خطرناک است و ما آن را به شدت رد می‌کنیم،‌این مسئله به نفع منافع مشترک دولت شرور آمریکا و دشمن غاصب صهیونیستی است.

در این بیانیه تصریح شده است حل بحران سوریه باید سیاسی به دور از فشارها و دخالت‌های خارجی باشد و سوریه هم باید پس از جنگ وحشیانه‌ای که علیه آن به راه افتاده،‌یکپارچه و متحد باقی بماند.

ادامه خوش‌خدمتی برخی طیف‌های لبنانی به آل سعود

سفارت رژیم سعودی در بیروت همچنان شاهد رفت و آمد برخی سیاستمداران و شخصیت‌های وابسته لبنانی است تا عمق سرسپردگی و وابستگی خود به رژیم آل سعود را نشان دهند و البته بتوانند همچنان از کمک‌های ملوکانه حکام حجاز بهره مند شوند.

در این زمینه فارس فتوحی رئیس حزب التکتل اللبنانی الواعد با حضور در سفارت سعودی با علی عواض عسیری سفیر آل سعود دیدار کرد و وی را در جریان مسیر و اهداف سیاسی و فعالیت‌های حزب متبوعش قرار داد و در حقیقت به وی گزارش کار ارائه کرد.

فتوحی در این دیدار ضمن بررسی مسائل سیاسی و بحران دیپلماتیک اخیر مدعی شد تلا‌ش‌های حکومت سعودی در راستای حمایت از لبنان در همه زمینه‌ها قرار دارد و از آن تقدیر می‌کند.

تاکید بر ثبات و ایستادگی در خط مقاومت

خبر دیگر این‌که رئیس تجمع علمای صور لبنان در بیانیه‌ای بر ثبات و ایستادگی در خط مقاومت تاکید کرد. شیخ علی یاسین با تمجید از مادران شهدا و مجاهدان مقاومتی که سرزمین لبنان را از لوث صهیونیست‌های غاصب آزاد کردند، گفت ما از مادران جبل عامل استوار تقدیر می‌کنیم، کسانی که فرزندان شجاع و مجاهدی را به دنیا آوردند که سرزمین را آزاد کردند و دشمن را از تجاوز بازداشتند. مادران از طریق پرورش مجاهدان در حمایت از مقاومت سهیم هستند.

وی تاکید کرد هیچ مجال و جایی برای زندگی کریمانه و عزتمندانه و آزاد جز از طریق ثبات و استواری در خط مقاومت و مقابله با این دشمن که فقط زبان زور را می‌فهمد، وجود ندارد.

تنها معادله‌ای که ضامن حفظ لبنان است

رئیس جمعیت موسوم به قولنا و العمل لبنان هم تاکید کرد فقط معادله ملت، ارتش و مقاومت از لبنان حمایت می‌کند.

شیخ احمد القطان از علمای اهل سنت لبنان با تمجید از سخنان شامگاه دوشنبه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت این سخنان در سطح دیدگاه‌ها و خواسته‌ها و آرمان‌های آزادگان جهان و مستضعفان جهان و به طور خاص جنبش‌های مقاومت و به ویژه لبنانی‌ها بود.

وی از عقلا و سیاستمداران لبنان خواست بدون تعصب مذهبی و طایفه‌ای و حزبی کینه‌توزانه، سخنان سید حسن نصرالله را مورد توجه قرار دهند و آن را در دو راهی بازگرداندن اقتدار به کشور و حفظ و بقای آن به ویژه با توجه به این‌که دشمن صهیونیستی و تکفیری وجود و بقای لبنانی‌ها را تهدید می‌کند، قرار دهند.

شیخ القطان پرسید : وقتی دشمن اسرائیلی از سمت فلسطین و دشمن جنایتکار تکفیری از سمت سوریه ما را تهدید می‌کنند و با توجه به از هم گسیختگی شبکه اینترنت و حضور برخی داعشی‌های داخلی اعم از لبنانی و غیر لبنانی، چه چیزی به جز معادله ارتش، ملت و مقاومت، لبنان را حفظ خواهد کرد؟

تاکید بر نامزدی میشل عون برای ریاست جمهوری

خبر دیگر این‌که زیاد اسود عضو فراکسیون پارلمانی التغییر و الاصلاح به رهبری میشل عون از مهمترین همپیمانان مسیحی حزب الله به رادیو صدای لبنان گفت جریان ملی آزاد، نام نامزد رسمی خود برای پر کردن کرسی پارلمانی در جزین طی یک هفته اعلام خواهد کرد.

اسود افزود سند تفاهم میان جریان ملی آزاد و حزب القوات(به ریاست سمیر جعجع) در انتخابات جزین، مسئله مهمی است.

سمیر جعجع از نامزدی میشل عون برای تصدی ریاست جمهوری لبنان حمایت کرده است.

جوزف المعلوف از نمایندگان وابسته به جریان ۱۴ مارس هم گفت حزب القوات همچنان از نامزدی میشل عون حمایت می‌کند و امیدوار است که حزب الله گام‌هایی در این زمینه برای رساندن عون به ریاست جمهوری بردارد از جمله این‌که سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده را تحت فشار قرار دهد تا نامزدی خود برای ریاست جمهوری را پس بگیرد. وی از همه فراکسیونها خواست در نشست پارلمان لبنان شرکت کنند.

عضو حزب القوات از وجود تفاهم میان حزب وابسته به سمیر جعجع و جریان ملی آزاد درباره انتخابات منطقه جزین خبر داد.

معن الاسدی دبیرکل جریان الاسدی لبنان در واکنش به انفجارهای بروکسل گفت عملیات تروریستی در بروکسل ساخته و پرداخته سازمان‌های اطلاعاتی مرتبط با موساد اسرائیل است.

الاسعد افزود هدف از انفجارهای بروکسل، فشار بر آوارگان سوری و درخواست برای اخراج آنها و بازگرداندنشان به ترکیه در چارچوب طرح شورای همکاری و اسرائیل و ترکیه با اتحادیه اروپاست تا ترکیه آنها را در کشورهایی که شاهد تنش‌های امنیتی هستند از جمله لبنان، توزیع کند.

تاکید بر قدرت بازدارندگی مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی

شورای مرکزی تجمع علمای مسلمان لبنان در بیانیه‌ای در نشست هفتگی خود تاکید کرد مقاومت توان بازدارندگی در برابر رژیم صهیونیستی را داراست.

در این بیانیه آمده است خطر تکفیری تنها محدود به یک منطقه مشخص در جهان نیست، بلکه خطری است که تمام جهان را تهدید می‌کند، این تصادفی نیست که تکفیری‌ها، رژیم صهیونیستی و آمریکا را تهدید نمی‌کنند، چون تکفیری‌ها ساخته و پرداخته این دو طرف هستند و حتی رژیم صهیونیستی به تکفیری‌ها خدمات پزشکی و لجستیکی و اطلاعاتی ارائه می‌کند.

این بیانیه آورده است حملات تروریستی در بلژیک و پیش از آن در فرانسه و اخیرا در ترکیه این مسئله را مورد تاکید قرار می‌دهد که وحوش دست پروده قدرت‌های توطئه‌گر که آنها را علیه مقاومت تربیت کرده‌اند، از کنترل خارج شده و این کشورها مسئولیت جنایات دست پرورده‌های خود را برعهده دارند.

در این بیانیه آمده است ما ضمن تاسف از کشته شدن جمعی از غیرنظامیان بیگناه، خواهان تشکیل پیمان واقعی برای پایان دادن به حالت تکفیری هستیم که از خشکاندن منابع حمایت فکری و مالی شروع می‌شود که این حمایت‌ها از سوی کشورهایی صورت می‌گیرد که برای همه معروف و شناخته شده هستند.

تجمع علمای مسلمان لبنان در ادامه بیانیه خود به جنایات مستمر آل سعود علیه ملت یمن اشاره کرد و افزود جنایت هولناکی را که نظامیان سعودی در بازار الخمیس یمن مرتکب شدند و به شهادت ده‌ها غیرنظامی بیگناه منجر شد و همه جمعیت‌های حقوق بشری آن را محکوم کردند، محکوم می‌کنیم و بر ضرورت اتخاذ اقداماتی که مانع ارتکاب مجدد این جنایات از سوی متجاوزان شود،‌تاکید می‌کنیم.

تجمع علمای مسلمان لبنان در این بیانیه تاکید کرد ما آمریکا و کشورهایی را که از رژیم آل سعود حمایت تسلیحاتی می‌کنند، شریک این جنایت می‌دانیم.

این بیانیه همچنین اقدام رژیم آل سعود در بازداشت آیت الله شیخ حسین آل راضی از علمای مظلوم شیعه عربستان را به جرم حمایت از مقاومت و رد توصیف آن به عنوان سازمان تروریستی، محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است تهدیدهای صهیونیستی برای حمله به لبنان بر اساس آنچه جناب سید حسن نصرالله بیان کرد، تهدیدهای توخالی است و مقاومت توان و قدرت بازداشتن این رژیم از هرگونه فکر کردن برای دست زدن به تجاوز را داراست و اگر این رژیم دست به ماجراجویی بزند، ما مطمئن هستیم که واکنش مناسبی به این رژیم که آغازی برای پایانش خواهد بود، داده خواهد شد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان، این بیانیه درباره سوریه هم تاکید کرد با هرگونه سخن گفتن از فدرالیسم در سوریه و تجزیه عراق مخالف است، این گونه سخنان از طرح اساسی موسوم به بهار عربی پرده برمی‌دارد که هدف از آن ایجاد خاورمیانه جدیدی است که منجر به تجزیه کشورهای عربی و اسلامی به کشورهای طایفه‌ای و مذهبی و نژادی است تا زمینه تحمیل رژیم صهیونیستی و پیوستن آن به اتحادیه عرب بر اساس پایه‌های جدید فراهم شود.

بیانیه تجمع علمای مسلمان در زمینه اوضاع لبنان هم از دولت خواسته است اقدامات قانونی سریعی را علیه کسانی که باعث و بانی رسوایی اینترنت مرتبط با رژیم صهیونیستی شدند، انجام دهد.

سفر رئیس یک حزب لبنانی به روسیه

خبر دیگر این‌که فواد مخزومی رئیس حزب الحوار الوطنی لبنان با سفر به روسیه با میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه این کشور دیدار کرد. مخزومی در این دیدار بر اهمیت نقش روسیه در حمایت از ثبات لبنان تاکید کرد.

انکار وخیم شدن حال سلمان از سوی سفیر وی در بیروت

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر وخامت وضعیت جسمانی سلمان بن عبدالعزیز ، علی عواض عسیری سفیر آل سعود در بیروت در بیانیه‌ای مدعی شد آنچه درباره وضعیت سلامتی ملک سلمان گفته شده، غیر واقعی و نتیجه تخیلات گسترده است.

عسیری با رد گزارش روز گذشته روزنامه السفیر درباره وضعیت نابسامان ملک سلمان و تشدید زوال عقلی وی مدعی شد این رهبر بزرگ کاملا صحیح و سالم است و برای تحقق بهترین شرایط برای ملت‌های عربی و اسلامی و اهتمام مستمر به امور شهروندانش، شب و روز تلاش می‌کند.

ابراز وفاداری وزیر اطلاع رسانی لبنان به آل سعود

رمزی جریح وزیر اطلاع رسانی لبنان از وزیران وابسته به جریان ۱۴ مارس با علی عواض عسیری سفیر آل سعود در بیروت دیدار کرد و انتقادهای اساسی برخی رسانه‌های لبنانی از رژیم سعودی به سبب مواضع خصمانه‌اش علیه لبنان را مغرضانه خواند و خواستار توقف هرگونه انتقاد و اعتراضی علیه آل سعود شد.

خنجر مسموم صهیونیستی در پشت امت اسلام

شیخ هاشم منقاره رئیس شورای رهبری جنبش التوحید الاسلامی و اتحادیه علمای سرزمین شام تاکید کرد تجزیه سوریه خنجر مسموم صهیونیستی در پشت امت اسلام است.

وی تصریح کرد پیروزی مقاومت در جنگ جولای ۲۰۰۶، طرح‌های تجزیه منطقه را خنثی کرد و اعلام ایجاد نظام فدرالی در مناطق تحت سیطره کردها، مسئله بی‌نهایت خطرناکی است که باید متوقف و با قاطعیت با آن برخورد شود.