نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تحقق شعار سال همکاری تمام اجزای فرهنگ، سیاست و اقتصاد را می‌طلبد، گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی راهکار اساسی و مهم برای مقابله با فقر و بیکاری است.

به‌ گزارش پرس شیعه؛ در حال حاضر تنها راه برون‌رفت کشور از مشکلات اقتصادی اجرای اقتصاد مقاومتی و دوری از اقتصاد تجارت آزاد لیبرالیستی است.

اقتصاد مقاومتی تنها با صرفه‌جویی در مصرف و دوری از تجمل‌گرایی، افزایش صادرات کالاهای تولیدی، استفاده از کالای ایرانی و موارد دیگر محقق می‌شود، به‌طوری که در اقتصاد مقاومتی مردم باید از خرید کالاهای قاچاق و وارداتی دوری کنند و برای ایجاد اشتغال و افزایش ثروت ملی به‌سوی خرید کالاهای ایرانی روی آورند.

از سویی٬ دولت باید صنعتگران را موظف به تحقیق و توسعه و استفاده از دانش و نوآوری کند، همچنین دولت باید بازار را برای افزایش فروش صنعت داخلی در بازارهای داخلی و خارجی فراهم کند که البته اگر دانشگاه‌های ما با صنعت همراه باشند و صنعت به استفاده از نخبگان دانشگاه روی آورد، در آن زمان کیفیت کالای ایرانی افزایش یافته و بومی‌‌سازی همه صنایع و جلوگیری از صنعت مونتاژ صورت می‌گیرد.

با نامگذاری سال ۱۳۹۵ به نام سال “اقتصاد مقاومتی٬ اقدام و عمل” از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت تلاش بخش‌های مختلف کشور برای تحقق این شعار و برنامه کلان دفتر خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی با دعوت از مسئولان و صاحب‌نظران راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی قرار داد.

این میزگرد در ۳ محوریت اصلی «مدیریت شهری و اقتصاد مقاومتی»٬‌ «مدیریت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی»٬ «تولید و کشاورزی و اقتصاد مقاومتی» با حضور “احمد حاتمی” رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه روح‌الله استان مرکزی، “علی‌اکبر ملکی‌راد” عضو کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون مطالعات اسلامی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان، “اسمعیل تاج‌آباد” رئیس شورای شهر اراک در دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌الله‌ احمد محسنی‌گرکانی نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری نیز به‌صورت تلفنی میهمان این میزگرد بود و در مرکزی دیدگاه‌های خود را درباره شعار سال و راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

مشروح سخنان آیت‌الله گرکانی عضو مجلس خبرگان رهبری در زیر می‌آید:

 فکر می‌کنید ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و تأکید مقام معظم رهبری بر این موضوع چیست؟

آیت‌الله گرکانی: پیام نوروزی مقام معظم رهبری و نام‌گذاری سال ۹۵به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع) نشانگر این است که لازمه داشتن کشوری توسعه‌یافته و حرکت به‌سمت جلو در همه زمینه‌ها و غلبه بر مشکلات و آسیب‌پذیری کمتر در تحولات جهانی و اقدامات خصمانه دشمنان، توجه جدی و عملی به اقتصاد مقاومتی است.

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای به اقتصاد مقاومتی داشتند، اقتصاد مقاومتی ارکانی دارد که در درجه نخست تولید اشتغالزا است چراکه تحقق اقتصاد مقاومتی ایران را به الگویی در جهان اسلام تبدیل می‌کند.

تولید اشتغالزا یعنی تولیدی که با آن بتوان جوان‌های بیکار را جذب کرد و دومین رکن اقتصاد مقاومتی این است هدف برون‌نگر داشته باشیم، یعنی تولید و اقتصاد مقاومتی، صادرات‌محور باشد.

نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه و پیشرفت کشور و عبور از مشکلات پیش‌ِرو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آیت‌الله گرکانی: دشمنان با تلاش در پی ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی و به‌زانو درآوردن ملت سرافراز ایران اسلامی هستند و مصون‌ داشتن کشور از توطئه‌های دشمنان، حفظ استقلال و توسعه کشور در همه زمینه‌ها و رفع مشکلات از اهداف اقتصاد مقاومتی است.

اقتصاد مقاومتی به‌معنای آن است که تولید هم باید درون‌نگر باشد و هم برون‌نگر، هم داخل و هم خارج را پوشش بدهد و امید است که بتوانیم به اقتصاد مقاومتی که لازمه پیشرفت مملکت از نظر کشاورزی، صنعت و سایر صنایع دستی است برسیم و ما باید توجه ویژه‌ای به این مسائل داشته باشیم.

 وظایف بخش‌های مختلف در تحقق اقتصاد مقاومتی را چگونه تبیین می‌کنید؟

آیت‌الله گرکانی: اگر دولت بتواند کشاورزی و صنعت را توسعه دهد، به‌نوعی می‌تواند اقتصاد مقاومتی را در کشور عملیاتی کند چراکه امام خمینی(ره) تأکید بسیاری بر کشاورزی داشتند و می‌فرمودند، کشور ما زمینه ۲۰۰ میلیون جمعیت را دارد که می‌تواند آنها را با درآمد داخلی خود اداره کند و منظور از این درآمد داخلی همان کشاورزی و صنعت بود.

با توجه به تأکیدات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، دولتمردان ما بایستی برای مسئله کشاورزی و صنعت تدابیری ویژه‌‌ای داشته باشند و با تقویت کشاورزی، ایران اسلامی را توسعه دهند و به گفته بزرگان کشور جامه عمل بپوشانند.

با توجه به نقش تعیین‌کننده اقتصاد در جنبه‌های مختلف توسعه‌ کشور، باید همه اقشار مختلف جامعه به‌خصوص مسئولان و برنامه‌ریزان کشور نسبت به این مهم بیشتر احساس وظیفه کنند. بنابراین٬ مسئولان اجرایی باید مسئولیت پذیرفته و تکلیف‌مدارانه منویات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار دهند و در راستای تحقق سیاست‌های کلان ابلاغی همه تلاش و همت خود را به‌کار گیرند.

: مهمترین برنامه برای تحقق اقتصاد مقاومتی از نظر شما چیست؟

آیت‌الله گرکانی: اتکا و پشتوانه ما در درجه نخست باید به سرمایه‌گذاری داخل کشور باشد، هدف ما در سال ۹۵ باید این باشد که بتوانیم اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم که به این منظور همه ارکان و ارگان‌های داخلی باید تلاش خود را در یاری رساندن به مسئولان انجام دهند.