فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن اعلام کرد، گروه‌های یمنی بر سر توقف درگیری‌ های خصمانه از ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) به توافق رسیده‌اند.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از «النشره»، «اسماعیل ولد الشیخ احمد» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، امروز ــ چهارشنبه ــ اعلام کرد، گروه‌های یمنی بر سر توقف درگیری‌های خصمانه از آغازین ساعت ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) به توافق رسیده‌اند.

الشیخ احمد طی کنفرانسی مطبوعاتی در ریاض گفت: «ما برای حل این بحران در سریع‌ترین زمان ممکن، تلاش می‌کنیم. راه‌حل بحران در یمن مبتنی بر ابتکار شورای همکاری خلیج فارس، نتایج گفت‌وگوی ملی و عقب‌‌نشینی (انصارالله) و خلع سلاح نیروهای آن است».

وی خاطرنشان کرد: «درخصوص تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت بازداشت شده‌ها در یمن توافق شده است».

این مقام سازمان ملل با اعلام این‌که دور بعدی مذاکرات صلح یمن در کویت برگزار خواهد شد، متذکر شد قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت یکی از ارکان مذاکرات بعدی است.

به نظر می‌رسد دولت مستعفی و فراری یمن با شروط جنبش انصارالله و حزب «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور اسبق یمن برای صلح و ورود به رایزنی‌های سیاسی جدید، موافقت کرده است.

قرار بود الشیخ احمد در جریان سفر خود به ریاض، «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن را در جریان شروط انصارالله برای صلح قرار دهد.

طبق ادعای برخی منابع یمنی، جنبش انصارالله و حزب صالح مصرّانه موافقت برای مشارکت در مذاکرات بعدی را منوط به آتش‌بس کامل و برداشتن محاصره زمینی و هوایی کرده‌اند.

این منابع تصریح کردند، ولد الشیخ به انصارالله و حزب صالح تصریح کرد که آتش‌بس در مرزها تثبیت خواهد شد ولی انصارالله آتش‌بس کامل در همه شهرها و لغو محاصره تحمیل شده از سوی ائتلاف سعودی را خواستار شده است.