رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد حل مشکلات تهران در اختیار دولت است گفت: بدون همکاری و رضایت و خواست مردم هیچ مشکلی در کشور قابل حل نیست.

به گزارش پرس شیعه، سید یحیی صفوی، دبیر همایش «ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران» در چهارمین جلسه مسئولان برگزاری همایش با نمایندگان نهادهای دولتی و خصوصی مشارکت‌کننده در این همایش، با بیان اینکه همه به اهمیت، ارزش و ضرورت انجام اقدامی اساسی برای تهران واقف هستند، گفت: حدود ۲۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های خارج از کشور که اندیشمند و صاحب فکر هستند را برای حضور در همایش اسفندماه دعوت کرده‌ایم.

وی افزود: فکر می‌کنم امسال قدم بزرگتری هم از نظر علمی و هم عملی بتوانیم برای ساماندهی تهران برداریم. امیدواریم سازمان‌های مربوطه و به ویژه بخش خصوصی هم در همایش حضور پیدا کنند و هم کمک کنند تا این همایش به نفع مردم تهران و نظام سیاسی کشور برگزار شود و به راهکاری برسیم که بتوانیم این شهر را بهتر اداره و مشکلات آن را برطرف کنیم.

این استاد جغرافیای سیاسی با تاکید بر اینکه مردم از دولتمردان و مراجع علمی در دانشگاه برای رفع مشکلات انتظار دارند، عنوان کرد: دانشگاه تربیت مدرس در این زمینه پیش قدم شده و این سومین همایشی است که برای تهران برگزار می‌کند.

سید یحیی صفوی ادامه داد: اساتید خارجی که برای همایش دعوت شده‌اند، می‌توانند در سازمان‌ها و بخش خصوصی و صدا وسیما حضور پیدا کرده و نظرات خود را بیان کنند. این اساتید غیر از کار علمی، صاحب تجربه هستند و درباره کشورهای دیگر کار کرده‌اند و باید از ظرفیت‌های آنها استفاده کرد.

وی اظهار داشت: این اساتید پس از بازگشت از کشور، ایران و تهران و اینکه مردم ما چگونه زندگی می‌کنند، را معرفی خواهند کرد. خصوصا اینکه زمان حضور آنها هم بعد از انتخابات مجلس و هم بعد از ۲۲ بهمن است.

صفوی با اشاره به انتخابات پیش رو تصریح کرد: امیدواریم انتخابات پرشوری را پیش روی داشته باشیم و مردم مشارکت بالای ۶۰ درصد داشته باشند و انتخابات ، ۲۲ بهمن و هم اکنون که پس از برجام است، فضایی را ایجاد کند که بتواند دولت را تقویت کند ودولت بتواند مشکلات تهران را برطرف کند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران گفت: شاید ۸۰ تا ۹۰ درصد حل مشکلات تهران در اختیار دولت است. دولت قدم بیشتری بردارد و البته همکاری مردم هم اصل و بدون همکاری و رضایت و خواست مردم هیچ مشکلی در کشور قابل حل نیست.

دبیر همایش «ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران» اظهار داشت: ما از رئیس‌جمهور محترم برای حضور و سخنرانی در همایش دعوت به عمل آورده‌ایم. دو نامه برای ایشان ارسال کرده‌ایم. سال گذشته هم آقای رئیس ‌جمهور برای همایش تمرکزدایی و ساماندهی پایتخت پیام دادند که توسط ریاست دانشگاه قرائت شد. امیدواریم در همایش امسال حضور رئیس جمهور را در دانشگاه داشته باشیم ، البته زیر مجموعه ریاست جمهوری از نامه‌های ارسالی استقبال کرده‌اند.

وی تاکید کرد: امیدوارم این همایش بتواند ولو یک قدم برای حل مشکلات تهران بردارد و انتظار نداریم همه مشکلات را حل کند. ما پیشنهاددهنده هستیم. دانشگاه‌ها مشاوره علمی ارائه می‌کنند و دستگاه‌های اجرایی و مسئولان تصمیم‌گیر، اجرا کننده هستند.

سید یحیی صفوی در پایان گفت: سران کشور باید به یک عزم و اراده ملی برای حل مشکل تهران برسند و علاوه بر عزم و اراده ملی، هزینه لازم و زمان را بپذیرند. کار تهران و حل مشکلات آن یک ساله و دو ساله نیست و برای ده سال آینده باید برنامه ریزی کرد.