بسیاری از مقامات انگلیسی خروج از اتحادیه اروپا و تحقق بگزیت را اصلی ترین پیش شرط ایجاد محدودیت علیه مهاجرین می دانند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، طی روزهای اخیر، نخست وزیر اسبق انگلیس مواضع سلبی خود علیه برگزیت را تشدید کرده است. تونی بلر، از زمان برگزاری همه پرسی سال گذشته میلادی در انگلیس که منتج به رای مثبت شهروندان این کشور مبنی بر خروج از اروپای واحد گردید، حضور فعالانه تری در عرصه سیاسی انگلیس پیدا کرده است.

حدود دو ماه قبل، تونی بلر صراحتا اعلام کرد که وی جهت مقابله با برگزیت و تبعات آن ، وارد عرصه سیاسی کشورش خواهد شد. با این حال  در ان زمان بسیاری از سیاستمداران و رسانه های انگلیسی سخنان تونی بلر را جدی تصور نمی کردند. اما هم اکنون بلر صراحتا واردعرصه تقابل با برگزیت شده است.

تونی بلر در مقاله ای که در نشریه ساندی تایمز منتشر کرده است، عملا مخالفت خود را با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اعلام کرده است. وی در این خصوص عنوان کرده است: «بریتانیا می تواند کنترل های جدید سختگیرانه‌ای را در زمینه مهاجرت اعمال کند بدون اینکه واقعا نیازی به خروج از اتحادیه اروپا باشد».  این مواضع بلر با واکنش اعضای دولت ترزا می رو به رو شده است. مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس در این خصوص می گوید: «دولت باید روند برگزیت را اجرا کند.

این کشور تصمیم خود را گرفته است. ما اکنون در حال خروج از اتحادیه اروپا هستیم و این بدان معناست که جابجایی آزاد شهروندان اروپایی به پایان خواهد رسید. باید محدودیت هایی را علیه کسانی که قصد ورود به این کشور را دارند، اعمال کنیم».

به عبارت بهتر، بسیاری از مقامات انگلیسی ، خروج از اتحادیه اروپا و تحقق بگزیت را اصلی ترین پیش شرط ایجاد محدودیت علیه مهاجرین می دانند. فارغ از دیالوگی که میان مقامات فعلی و سابق انگلیسی در خصوص برگزیت شکل گرفته است، کلیت تلاش تونی بلر در خصوص بازگشت به عرصه سیاسی انگلیس قابل تامل می باشد. آنچه مسلم است اینکه بلر نه تنها جایگاهی در میان اکثر شهروندان انگلیسی ندارد، بلکه در میان هم حزبی های خود د حزب کارگر نیز قدرت مانور خود ا از دست داده است.

حضورر جرمی کوربین در راس معادلات اجرایی حزب کارگر بدترین شکست ممکن برای بلر محسوب می شود. نخست وزیر اسبق انگلیس تلاش زیادی کرد تا مانع از رهبری کوربین در حزب کارگر شود اما در این خصوص ناکام ماند.

هم اکنون، تونی بلر قصد داد با اسم مز برگزیت به صحنه سیاسی انگلیس باز گردد. به عبارت بهتر، بلر برای بازگشت به صحنه سیاسی انگلیس به دنبال بهانه ای بود تا بتواند با استناد به آن بار دیگر حضور خود در قدرت را توجیه کند. برگزیت بهترین بهانه ای بود که بلر توانست به آن استناد کند! در حال حاضر مذاکرات برگزیت میان مقامات انگلیسی و اروپایی در حال برگزاری است. مذاکراتی که تا کنون به کندی پیش رفته و به قول بسیاری از تحلیلگران مسائل اروپا، آینده ای برای آن قابل تصور نیست. در چنین شرایطی بلر قصد دارد ضمن مقابله با برگزیت، همراهی مخالفان برگزیت را با خود ( جهت حضور دوباره در قدرت) جلب کند.

اینکه بلر در نهایت تا چه اندازه ای در این مسیر موفق خواهد بود مشخص نیست! با این حال بر همگان مسجل است که نخست وزیر اسبق انگلیس قصد ندارد فرصتی را که به واسطه برگزیت در اختیار وی قرار داده است را به سادگی از دست بدهد!