معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه و نماینده پوتین در امور خاورمیانه و معاون وزارت خارجه روسیه بر ضرورت آتش بس پایدار، مبارزه جدی با تروریسم و گفت و گوهای سوری – سوری تاکید کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ در تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه و میخاییل باگدانف، نماینده پوتین در امور خاورمیانه و معاون وزارت خارجه روسیه آخرین تحولات سوریه و یمن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این تماس تلفنی طرفین اهمیت گفتگوهای ژنو در مورد سوریه را مثبت ارزیابی و بر ضرورت آتش‌بس پایدار، مبارزه جدی با تروریسم و گفتگوهای سوری-سوری تاکید کردند.

همچنین دو طرف ضمن تاکید بر وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، از تلاش های نماینده دبیرکل سازمان ملل قدردانی و بر ضرورت ایفای نقش مردم سوریه در تعیین سرنوشت و آینده کشورشان تاکیدو هرگونه مداخله خارجی را محکوم کردند.

طرفین در مورد موضوع یمن نیز ابراز امیدواری کردند تلاش های سازمان ملل منجر به توقف جنگ و آتش‌بس شود و کمک های انسان دوستانه متناسب با عمق فاجعه انسانی موجود در دسترس مردم یمن قرار گیرد. همچنین ضرورت توجه جدی به خطر رشد فزاینده تروریسم در یمن و اهمیت شروع گفتگوی یمنی ها مورد توجه رایزنی تهران و مسکو قرار گرفت.

امیرعبداللهیان با اشاره به تداوم بازداشت ها و لغو تابعیت اتباع بحرینی و همچنین نقض حقوق بشر در بحرین بر توقف راه کار ناکارآمد امنیتی و ضرورت گفتگوی ملی با روش های شناخته شده دموکراتیک تاکید کرد.