برخی منابع آگاه می گویند وزیر خارجه آمریکا هفته آینده برای نخستین بار از زمان انتصاب به این سمت، با همتای ایرانی دیدار خواهد داشت تا درباره برجام صحبت کند.

به گزارش پرس شیعه، «فارین پالیسی» به نقل از برخی منابع دیپلماتیک از آمادگی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا برای دیدار با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی در هفته آینده خبر داد.

این نخستین بار از زمان انتصاب تیلرسون به سمت وزارت خارجه آمریکا است که وی با همتای ایرانی دیدار و در خصوص برجام صحبت خواهد کرد.

گفتنی است هفته آینده قرار است ۱+۵ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جلسه ای با موضوع برجام برگزار کند و از هم اکنون «واسیلی نبنزیا» سفیر روسیه در سازمان ملل می گوید که جز «لزوم حفظ برجام» پیام دیگری برای آمریکا ندارد.

دیدار تیلرسون و ظریف حدود یک ماه قبل از ارائه سومین گزارش ترامپ به کنگره آمریکا صورت می گیرد که باید در آن پیروی ایران از توافق هسته ای را تایید کند حال آنکه ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید در ۹ ماه گذشته، بارها تهران را به عدم پایبندی به روح برجام (!) متهم کرده است.

در طول این ۹ ماه داستان های زیادی از اختلاف نظر میان ترامپ و نزدیکان وی برای حفظ برجام بر سر زبان ها بوده است تا آنجا که گفته می شود وی در ماه جولای به اجبار تیلرسون حاضر شد در دومین گزارش خود تطابق ایران با برجام را تایید کند.

«نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز اوایل ماه میلادی جاری (سپتامبر) مدعی شد که برجام نواقص زیادی دارد و همین مسئله آمریکا را به خروج از آن ترغیب می کند!

این در حالی است که ایران و دیگر طرفین دخیل در برجام، به آمریکا هشدار داده اند که این توافق تاریخی از بُعد بین المللی برخوردار است و نباید به آن به چشم توافقی دوجانبه میان واشنگتن-تهران نگاه کرد.