قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان در پیامی بر توجه بیشتر به مسئله تربیت و تزکیه اسلامی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تأکید کرد.

به گزارش پرس شیعه، متن پیام آیت الله العظمی جعفر سبحانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به دین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَی المُؤمِنینَ إِذ بَعَثَ فیهِم رَسولًا مِن أَنفُسِهِم یَتلو عَلَیهِم آیاتِهِ وَیُزَکّیهِم وَیُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَالحِکمَهَ وَإِن کانوا مِن قَبلُ لَفی ضَلالٍ مُبینٍ﴿آل عمران / ۱۶۴﴾

«خداوند بر مؤمنان منت نهاد [نعمت بزرگی بخشید] هنگامی که در میان آن‌ها، پیامبری از خودشان برانگیخت؛ که آیات او را بر آن‌ها بخواند و آن‌ها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد؛ هر چند پیش از آن، در گمراهی آشکاری بودند.»

ضمن تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر، آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را به مسئولین، اساتید، دانشجویان، کارمندان دانشگاه‌ها تبریک عرض می‌نمایم. امید آن دارم که جامعه دانشگاهی ما در پرتو عنایات حضرت حق (جل جلاله) و نیز ائمه معصومین علیهم السلام، بتوانند به نحو احسن به وظایف خود جامه عمل بپوشانند.

یکی از وظایف مراکز آموزشی از نظر اسلام، تربیت و تزکیه همراه علم آموزی است. اهمیت تزکیه در اسلام به حدی است که در قرآن تزکیه همواره در کنار علم آموزی و تعلیم کتاب و حکمت آمده است.
انسان‌هایی که در آن‌ها فطرت الهی و فضائل اخلاقی و انسانی و دینی، شکوفا شده است، اگر با علم و معرفت توأم گردند می‌توانند سعادت خود و جامعه را به ارمغان بیاورند. متأسفانه امروزه مسئله تزکیه و تربیت آن گونه که شایسته است مورد توجه مراکز علمی جهان و کشور ما قرار نگرفته است؛ و بیشتر به علم بماهوعلم آن هم از زاویه محدود مادی گرایانه و تجربه گرایانه تأکید شده است.

پیشرفت‌های علمی و صنعتی مادی، ذهن عده‌ای را چنان مسحور کرده است که تنها راه و روش کسب معرفت را حس و تجربه دانسته و به راه‌های دیگر کسب معرفت، کمتر توجه دارند. این نوع تصور سبب گردیده که انسان‌ها از نتایج و کارکردهای سایر حوزه‌ها و منابع معرفتی محروم شوند که باز خسارتی مضاعف است.

آنچه وجود آن در مراکز علمی بیشتر احساس می‌گردد توجه و تأکید به مسئله تزکیه و تربیت اسلامی است. محصلان و دانشجویان مراکز علمی باید به گونه‌ای اسباب رشد و تربیتشان فراهم گردد که شایسته عنوان وارث انبیاء شوند (العلماء ورثه الانبیاء). آنان باید مانند انبیاء الهی نسبت به هدایت جامعه از تاریکی‌ها به نورانیت دلمشغول و دلنگران باشند و با هر گونه شرک، جهالت، تاریکی، خرافه و ظلم و تبعیض و اوهام پرستی و نژادپرستی است به مقابله برخیزند و خود و جامعه را در مسیر نورانیت و خشیت الهی که همان مسیر اسلام ناب محمدی است، قرار دهند. در آن صورت است که کارنامه مراکز آموزش عالی بسی پر فروغ خواهد بود.

از این رو از همه مسئولان و دست‌اندکاران تدبیر امور دانشگاهی تقاضا می‌شود که به مسئله تربیت و تزکیه اسلامی، بیش از گذشته توجه نموده و برنامه‌های لازم جهت تحقق این مهم هر چه بیشتر فراهم گردد؛ و نیز باز بر مسئله اسلامی کردن دانشگاه‌ها و علوم انسانی تأکید می‌کنم که سعادت و موفقیت دانشگاه‌ها در گرو این امر است.

امروزه بیش از نیمی از ظرفیت دانشگاه‌ها را دانشجویان و اساتید رشته‌های علوم انسانی تشکیل می‌دهند. طبعاً انسانی را که افکار مادی گرایانه و تجربه گرایانه معرفی می‌نماید و بریده از مبداء و غایت و نیز فطرت الهی است، غیر آن انسانی است که خداوند در قرآن به عنوان خلیفه الله مطرح می‌نماید. اساتید و دانشجویان رشته‌های مختلف علوم انسانی باید در تحقیقات و رساله‌ها و پایان‌نامه‌های خود بر اساس آموزه‌های اسلامی در این حوزه به نظریه پردازی و نوآوری همت گمارند تا خدای ناکرده، ذهن دانشجویان، انباشتی از نظرات الحادی و مادی در باب انسان و کارکردهای او نگردد.

همچنین از همه مسئولین این امر خواسته می‌شود که عنایات بیشتر و برنامه ریزی دقیق‌تر برای نیل به این فرجام به انجام رسانند تا دِین خود را به جامعه اسلامی ادا نمایند.

در پایان از درگاه خداوندمنان برای همه آن عزیزان، سلامتی و توفیقات روز افزون مسئلت می‌نمایم.

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته