قم- امام جمعه قم گفت: قوای سه گانه برای ایجاد پایه های اقتصاد مقاومتی دست به دست هم دهند

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد، به کنترل خشم و غضب در روابط اجتماعی و خانوادگی اشاره کرد و اظهار داشت: اساس مدیریت جامعه به مدیریت انسان بر می گردد و پایه مدیریت ها، مدیرت خویشتن است و انسان باید بتواند اندیشه ها و گرایش های خود را کنترل کند.

وی با بیان اینکه اسلام بر اصل مودت و رحمت، دوستی و رعایت اخلاق در روابط خانوادگی تأکید دارد، گفت: خشم آرامش را از فضای خانواده و جامعه از بین می برد چراکه طبق روایت خشم همچون آتشفشانی است که اگر کنترل نشود ایمان، خانواده، جامعه و جهان را نابود می سازد.

امام جمعه قم ضمن بیان اینکه خشم و غضب ضرورت حیات انسان است و به دو قسم کنترل شده و کنترل نشده تقسیم می شود، افزود: خشم را باید کنترل و غضب را تحت سیطره عقل درآورد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود مردم را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد و گفت: به دنیا دل نبندید که ظاهر دنیا آراسته و فریب دهنده و باطن آن آلوده و هلاکت کننده است.

آیت الله اعرافی شروع سال فاطمی را به همه به ویژه زائران و مجاوران حرم حضرت معصومه(س) تبریک گفت و از همه مسؤلین و کسانی که در این ایام مشغول خدمت رسانی به زائرین هستند تقدیر و تشکر کرد.

قوای سه گانه برای ایجاد پایه های اقتصاد مقاومتی دست به دست هم دهند

وی در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: فلسفه این شعار این است که با وجود تمام خدمات انجام شده اما هنوز دچار رکود، تورم، بیکاری، واردات لوکس، فقر و فاصله طبقاتی هستیم و در شرایط پسابرجام نیز نگرانی هایی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود لذا مسئولان و قوای سه‌گانه باید دست به دست یکدیگر داده و پایه‌های اقتصاد مقاومتی را در جامعه اسلامی ایجاد کنند.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی ریاضتی نیست و اقتصاد شکوفایی است که باید موجب رفاه مردم شود، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است و دانشگاهیان و نخبگان ما باید در این زمینه فعال شوند همچنین اقتصاد مقاومتی مردم محور بوده و بخش خصوصی به طور واقع باید درآن فعال شود.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی خام فروشی نیست، توانایی برقراری ارتباط بین‌المللی با کشورهای مختلف که از قدرت‌های استکباری آزاد هستند را دارد، واردات و صادرات را مدیریت می کند، به صنایع کوچک و متوسط توجه می کند، در اقتصاد مقاومتی میان دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار و صنایع دفاعی دارای اهمیت است.

در موضوع امنیت، اقتدار و پیشرفت کشور با کسی گفت و گو و معامله نمی کنیم

آیت الله اعرافی با بیان اینکه ایران با عقلانیت در برجام برخورد کرده اما استکبار به میثاق‌های خود پایبند نیست، گفت: ما در امنیت خود با کسی معامله نمی کنیم و هرگز بر سر امنیت، اقتدار و پیشرفت کشور با کسی گفت و گو نکرده و بر سر عهد با شهدا هستیم.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت صنایع موشکی برای دفاع از ملت ایران و پشتوانه مقاومت اسلامی است، اظهار کرد: این ها جای عقب‌نشینی و گفت و گو ندارد و ملت یکپارچه در مسیر انقلاب و پشتیبان رهبری هستند و بر سر این موضوع‌ها معامله نمی‌کنند.

رئیس جامعهالمصطفی العالمیه انفعال در برابر غرب و استکبار و احساس اینکه نمی توانیم کاری کنیم، موج های سکولاریستی و دوری از ارزش های اسلامی، داعش و جنگ های مذهبی را سه خطر امروز جهان اسلام عنوان کرد و افزود: ایران در برابر تهدیدات جهان اسلام موضع‌گیری مشخصی دارد و معتقد است که مسلمانان باید در مقابل دشمنان مشترک خود ایستادگی کنند.

وی با تاکید بر اینکه مقاومت، عقلانیت، وحدت و ایستادگی پیام ملت ایران و اسلام است، اظهار کرد: حوادث کنونی اروپا محکوم است و غربی‌ها باید نگاه جامعی به این حوادث داشته باشند چرا که تروریست‌ها نتیجه افکار غربی‌ها هستند.

برگزاری نماز جمعه هفته آینده در مصلی قدس

آیت الله اعرافی در پایان ضمن تشکر از ستاد اقامه نماز جمعه در اماده سازی مصلی قدس، گفت: نماز جمعه بیستم فروردین ماه در این مصلی برگزار می‌شود.