جنبش مقاومت اسلامی حماس با صدور بیانیه ای اعلام کرد در راستای حل اختلافات داخلی، شورای اداری خود در نوار غزه را منحل می کند و با برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین موافق است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه العربیه، جنبش حماس بامداد یکشنبه (امروز) با صدور بیانیه ای اعلام کرد شورای اداری خود در نوار غزه را منحل کرده است.

شورای اداری حماس در غزه یکی از اصلی ترین دلایل اختلاف جنبش مقاومت حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین به شمار می رفت.

حالا حماس با صدور بیانیه ای از دولت رامی الحمد الله نخست وزیر دولت وفاق ملی فلسطین خواست برای انجام وظایف خود به نوار غزه بیاید.

حماس همچنین اعلام کرده که با برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین موافق است و دعوت قاهره برای گفتگو با جنبش فتح در خصوص فعال سازی ساز و کار اجرای توافق قاهره که در سال ۲۰۱۱ حاصل شده را پذیرفته است.

به این ترتیب حماس موافقت کرده تا دولت وحدت ملی در چارچوب مذاکراتی که همه گروه های سیاسی فلسطینی در آن مشارکت دارند بر اساس توافق قاهره تشکیل شود.

جنبش حماس در بیانیه خود اعلام کرد که این تصمیم ها در پاسخ به تلاش های مصر برای پایان دادن اختلافات درونی فلسطینیان گرفته شده است و این تلاش ها نشان داده که قاهره به دنبال پایان دادن به اختلافات داخلی فلسطینیان است.

پیشتر هیأتی از حماس که برای گفتگو به قاهره سفر کرده بود اعلام کرده بود این جنبش آماده حل اختلافات خود با فتح است.

از سوی دیگر دفتر حماس در قاهره بعد از سه سال تنش میان مصر و جنبش مقاومت، بازگشایی شد و گزارش ها حاکی است که اولین جلسه حماس با حضور اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی این جنبش در قاهره برگزار شد.