مدیرکل شبکه المنار لبنان تأکید کرد که چیزی تحت عنوان رسانه میانه رو وجود ندارد و ایستادگی رسانه های محور مقاومت منجر به شکست توطئه برای نابودی سوریه شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، ابراهیم فرحات مدیر کل شبکه المنار لبنان در گفتگو با خبرنگار مهر، در حاشیه جشنواره غدیر در نجف اشرف گفت: این جشنواره فرصتی فراهم کرده تا موسسه های رسانه ای منطقه گرد هم بیایند و ضمن مبادله اطلاعات و تجربیات فرصت سالانه خوبی ایجاد شده تا رسانه ها به صورت مستقیم با هم ارتباط داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش رسانه ها در حمایت از مقاومت و مقابله با تروریسم در منطقه گفت: منطقه ما در لبنان، سوریه وعراق با توطئه بزرگی مواجه شده که هدفش اعمال فشار بر محور مقاومت بود.

فرحات گفت که این اعمال فشارها در حجم بزرگی صورت می گیرد به یاد بیاورید وقتی اسرائیل با هدف از بین بردن مقاومت در سال ۲۰۰۶ به لبنان حمله کرد، نه تنها اسرائیل نتوانست مقاومت را از بین ببرد بلکه طرح این رژیم با شکست هم مواجه شد و مقاومت پایدار باقی ماند و پیروز شد؛ اینها هموراه به دنبال ضعیف کردن مقاومت و خفه کردن صدای آن هستند. حلقه اولیه برای مقابله با مقاومت سوریه بود بدون شک این گروه ها نمی خواستند خودشان مستقیم در سوریه وارد عمل شوند به همین دلیل از مزدوران تروریسم و تکفیری بهره بردند که ادعای حمایت از اسلام را سر داده بودند در حالی که کاملا از اسلام به دور هستند و اقدامات این گروه ها این مسأله را اثبات کرده است.

بدون شک سوریه با نیروی قدرت خود و شرکایش پایدار ماند و امروز شاهد پیروزی سوریه هستیم، سوال اصلی در این میان این است که بعد از پیروزی سوریه و بعد از النصره و داعش و گروه های مشابه آن چه اتفاقی خواهد افتاد، ممکن است بتوان این گروه ها را به صورت نظامی از بین برد اما واقعیت این است که این دیدگاه در سطح ایدئولوژیک وجود دارد.

وی همچنین در خصوص نقش رسانه های محور مقاومت در مقابل رسانه هایی که متعلق به محور «میانه رو» خوانده می شوند گفت: دیگر چیزی تحت عنوان رسانه میانه رو وجود ندارد، رسانه های امروز به دنبال تقابل و انعکاس و حمایت از سیاست های آمریکا و استعمار ایالات متحده است، این رسانه ها با هدف تضعیف مردم فعالیت می کنند و تلاش می کنند تا این طرز فکر را در میان مردم جهان عرب جا بیاندازند که شما قادر به انجام هیچ کاری نیستید.

این گروه با پوششی به عنوان رسانه های میانه رو به فعالیت خود ادامه می دادند اما امروز به ویژه در نبردی که در سوریه رخ داد این رسانه ها چهره واقعی خود را نشان دادند و نه تنها دست به دست کاری در خبرها زدند بلکه روایت ها و اخبار نادرست زیادی را منتشر کرده و بسیاری از رسانه های تصویری در محور مقابل محور مقاومت از این روش استفاده کرده است به همین دلیل دیگر نمی توان گفت که چیزی تحت عنوان رسانه های میانه رو وجود دارد.

به نظر من با وجود امکاناتی که رسانه های مقاومت در اختیار دارند اما این رسانه ها موفق شده تا خود رابه خوبی اثبات کنند و با این هجمه ها مقابله کرده و در سطح رسانه ای هم علیه آنها به پیروزی برسد.

وی در خصوص نقش المنار در این زمینه نیز گفت: این شبکه یک رسانه جدید نیست و تاریخ طولانی در رسانه های محور مقاومت دارد و می توان آن را مدرسه ای آموزشی در این زمینه توصیف کرد به همین دلیل دیدیم که چگونه همواره سعی می شود که المنار را تحریم کنند و با این حال ما همواه موفق بوده ایم تا ضمن مقابله با این تحریم ها ادبیات رسانه ای المنار در رسانه ها را حفظ کنیم، پس می توان گفت که نبرد محور مقابل محور مقاومت در برابر المنار شکست خورده است.

فرحات در خصوص تحریم هایی که برخی کشورهای عربی علیه المنار اعمال کرده اند گفت که آخرین اقدامات در این زمینه تحریم های عربستان و مصر بوده که پخش المنار را از ماهواره های عرب ست و نایل ست ممنوع کرده اند، همانطور که می دانید این دو ماهواره های مهمی هستند اما المنار با استفاده از ماهواره های دیگر همچنان در فضای رسانه ای باقی مانده است.

مدیر المنار در خصوص تحولات لبنان و سوریه نیز گفت که این مسأله در سطح رسانه ای نیازمند فداکاری های زیادی بود و رسانه های اصلی در محور مقاومت نقش مهمی در این زمینه بازی کرده و همه نبردهای صورت گرفته را به صورت کامل پوشش داده و در مقابل پروژه ای که با هدف نابودی سوریه ایجاد شده بود ایستادگی کرده و اهداف آن را فاش کرده است. به همین دلیل امروز می بینیم که اکثر مردم سوریه از دولت و ارتش ملی خود حمایت می کنند که بدون شک این مسأله بدون حضور فعال و نقش تأثیرگذار رسانه ها به ویژه رسانه های سوری امکان پذیر نبوده است.

وی در پایان هم گفت که همکاری و هماهنگی رسانه ای فراوانی میان ایران، سوریه، لبنان و عراق وجود دارد و واقعیت جنگ سختی که گرفتار آن شده بودیم باعث شد سطح این همکاری ها ارتقا پیدا کند و این همکاری فواید زیادی به همراه داشته و نتیجه آن نیز موفقیت هایی بوده که در نتیجه این همکاری ها ایجاد شده است.

منبع؛ مهر