نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه در سفر دو روزه به زیمبابوه و با هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان با جمعی از شخصیت‌های مذهبی و فرهنگی این کشور دیدار کرد.

به گزارش پرس شیعه، حجت‌الاسلام علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، به منظور دیدار با شخصیت‌های فرهنگی و علمی زیمبابوه به شهر حراره سفر کرد.

حجت‌الاسلام محمدی و هیأت همراه در بدو ورود به حراره مورد استقبال جناب عرفانیان، سفیر و شجاع‌خانی، رایزن فرهنگی کشورمان در زیمبابوه، حجت‌الاسلام مهدوی، روحانی اعزامی از سوی مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شیخ عبدالله ماکوئیجا، رییس مرکز اسلامی فاطمه زهرا (س)، شیخ امین جولا، رییس مرکز اسلامی امام خمینی (ره) شهر کادوما، شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور مسلمانان در زیمبابوه، کشیش تسینه، دبیرکل شورای کلیساهای آپوستولیک زیمبابوه، کشیش داچ، رییس اتحادیه کلیساهای اونجلیک، هاجر ماکوئینجا، رییس سازمان زنان فاطمه زهرا (س) و مصرف، رییس تشکل دوستان فلسطین در زیمبابوه قرار گرفتند.

با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران، برنامه‌های متعددی در زمان حضور حجت‌الاسلام محمدی در سفر به زیمبابوه تدارک دیده شد که برخی از برنامه‌های اجرا شده به شرح زیر است:

بازدید از مرکز اسلامی و کالج فاطمه زهرا (س)

حجت‌الاسلام محمدی در ادامه برنامه‌های خود در سفر به زیمبابوه در مرکز اسلامی و کالج فاطمه زهرا (س) ـ تنها مرکز آموزشی پیروان مکتب اهل بیت (ع) در زیمبابوه ـ حضور یافت و از نزدیک با فعالیت‌های این مرکز آشنا شدند.

شیخ عبدالله ماکوئینجا، رییس مرکز و همسر ایشان هاجر ماکوئینجا، رییس سازمان زنان مسلمان فاطمه زهرا (س)، ضمن خوشامدگویی به نماینده ولی فقیه، تاریخچه‌ای از تشکیل این مرکز و همکاری نزدیک آن با رایزنی فرهنگی ایران را بازگو کردند.

دیدار با تشکل دانشجویی

حجت‌الاسلام محمدی همچنین دیداری با حدود هشت تن از دانشحویان شیعه دیدار و پس از آشنایی با این دانشجویان در سخنانی کوتاه به آنها تأکید کرد که اگر می‌خواهند افراد تأثیرگذاری برای خود، مکتب اهل بیت (ع) و جامعه خویش باشند، باید امر تحصیل را بسیار جدی بگیرند.

دیدار با اعضای سازمان زنان مسلمان فاطمه زهرا (س)

حجت‌الاسلام محمدی همچنین از سازمان زنان مسلمان فاطمه زهرا (س) دیدار کرد. طی این دیدار هاجر ماکوئینجا، رییس سازمان زنان مسلمان فاطمه زهرا (س) توضیحاتی را در مورد تشکیل و فعالیت‌های این تشکل دینی و فرهنگی بیان کرد.

شرکت در نماز جمعه مسجد آل محمد (ص) شهر حراره

حجت‌الاسلام محمدی ظهر روز جمعه در نماز جمعه مسجد آل محمد (ص) شهر حراره که به امامت حجت‌الاسلام مهدوی و با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران، سفیر پاکستان، لبنانی‌های مقیم و تعدادی از مسلمانان بومی برگزار شد، شرکت کرد.

دیدار از مجلس‌العلماء زیمبابوه

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه همراه با رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه با شیخ موسی منک، بنیانگذار مجلس‌العلماء زیمبابوه، به عنوان بزرگ‌ترین و فعال‌ترین تشکل اهل سنت این کشور دیدار و ضمن آشنایی با فعالیت‌های این مرکز و شعب آن در چهار شهر دیگر کشور زیمبابوه از برخی قسمتهای آن نیز بازدید کرد.

شیخ موسی منک در این دیدار توضیحاتی را درباره دیدار خود با حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ارتباط خوب با رایزن فرهنگی ایران، ارایه داده و تاریخچه و فعالیت‌های مجلس‌العلماء را شرح داد.

پس از آن حجت‌الاسلام محمدی نیز به نکاتی درباره اهمیت وحدت مسلمین و نقش دشمنان مسلمین یعنی آمریکا و اسرائیل در ایجاد تفرقه و تشنج در میان پیروان مذاهب اسلامی و نیز به وجود آوردن گروه‌های تکفیری ـ تروریستی در جهان اسلام که نه به شیعه رحم می‌کنند و نه به سنی، اشاره کرد و گفت: این وظیفه رهبران دینی مسلمانان است که پیروان خود را در مورد نقشه‌های شوم آمریکا و اسرائیل آگاه کرده و زمینه‌های وحدت بین‌المسلمین را بیش از پیش استحکام ببخشند.

دیدار از مرکز اسلامی امام خمینی (ره) شهر کادوما

حجت‌الاسلام محمدی همچنین به همراه رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه عازم شهر کادوما شدند تا از مرکز اسلامی امام خمینی (ره) این شهر بازدید کنند.

نماینده ولی فقیه به هنگام ورود به مرکز اسلامی امام خمینی (ره) مورد استقبال سنتی شیخ امین جولا، رییس مرکز و تعدادی از مسلمانان شهر کادوما قرار گرفت و سپس به بازدید از این مرکز و گفت‌وگو با حاضران پرداخت.

شرکت در همایش وحدت پیروان ادیان توحیدی

حجت‌الاسلام محمدی پس از بازگشت از شهر کادوما، در همایشی که از سوی پنج تشکل اسلامی و مسیحی زیمبابوه و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران با عنوان «وحدت پیروان ادیان توحیدی» و با حضور حدود یکصد نفر از مسلمانان شیعه و سنی و مسیحیان شهر حراره برگزار شد، شرکت کرد.

در این همایش دو نفر از مسلمانان سنی و شیعه و دو نفر از مسیحیان، در خصوص ضرورت احترام متقابل پیروان ادیان توحیدی به یکدیگر و تلاش برای گسترش همزیستی مسالمت‌آمیز سخن گفتند.

شجاع‌خانی، رایزن فرهنگی کشورمان، سخنران بعدی این همایش بود که طی آن اظهار کرد: به برکت سه همایش گفت‌وگوی ادیان در سه سال گذشته و به تأیید بزرگان ادیان ابراهیمی و حتی ادیان بومی زیمبابوه، بسیاری از پیروان این ادیان آشنایی و آگاهی بیشتری نسبت به دیگر ادیان پیدا کرده‌اند و مطمئن هستم با همتی که بزرگان این ادیان در زیمبابوه دارند، این فضا روز بروز گسترده‌تر خواهد شد.

آخرین سخنران این همایش حجت‌الاسلام محمدی بود که در آغاز با اشاره به آیه «قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلی‏ کَلِمَهٍ سَواءٍ بَینَنا وَ بَینَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِکَ بِهِ شَیئاً وَ لا یتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ» گفت: این یک حقیقت غیرقابل انکار است که صهیونیسم بین‌الملل و آمریکا دشمن اصلی تمامی دین‌داران جهان هستند و نقش کلیدی در ایجاد تفرقه و تشنج در میان پیروان ادیان توحیدی دارند.

وی افزود: آنها به اقرار خودشان گروه‌های تکفیری ـ تروریستی و از جمله داعش و بوکوحرام را که در سوریه و عراق و در آفریقا نه به شیعه رحم می‌کنند نه به سنی و نه به مسیحیان و حتی ایزدیان، به وجود آوردند و از همه نظر مالی و تسلیحاتی حمایت می‌کنند.

حجت‌الاسلام محمدی در ادامه افزود: این وظیفه رهبران دینی است که در میان پیروان خود در مورد نقشه‌های شوم آمریکا و اسرائیل که بیشترین سود را از ایجاد درگیری میان موحدین می‌برند ایجاد آگاهی کنند.

برگزاری نشست با هیأت رییسه شورای عالی امور مسلمانان در زیمبابوه

آخرین برنامه سفر حجت‌الاسلام محمدی در سفر دوروزه به کشور زیمبابوه، حضور در نشست با اعضای هیأت رییسه شورای عالی امور مسلمانان در زیمبابوه در محل مسجد آل محمد (ص) شهر حراره بود.

در ابتدای این نشست شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور مسلمانان در زیمبابوه به ذکر تاریخچه‌ای از تشکیل این شورا و نقش ایران در ایجاد آن پرداخت.

سپس نماینده ولی فقیه با اشاره به آیه شریفه «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یسْراً» اعضای شورای عالی امور مسلمانان در زیمبابوه را به صبر و شکیبایی در برابر مشکلات و ادامه راهی که برگزیده‌اند دعوت کرد.