مقامات رژیم بحرین در حالی سلب تابعیت یکی از روسای قبایل در قطر را محکوم کردند که آل خلیفه تابعیت تعداد زیادی از بحرینی ها را سلب کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسانه های بحرینی، وزیر خارجه و موسسه حقوق بشر حکومتی بحرین در حالی اقدام حکومت قطر به سلب تابعیت از یکی از روسای قبایل قطری را محکوم کردند که این وزیر و این موسسه حکومتی چشم خود را به روی بیش از ۴۰۰ مورد سلب تابعیت از شهروندان بحرینی و اخراج آنان از این کشور توسط حکومت آل خلیفه به دلایل سیاسی و شکنجه زندانیان سیاسی بسته اند.

در واکنش به اقدام قطر به سلب تابعیت از “طالب بن محمد بن لاهوم بن شِریم آل مُره” رئیس قبیله آل مره و حدود ۵۰ نفر اعضای خانواده او، “خالد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در صفحه توییتر خود این اقدام قطر را مایوس کننده و باعث قطع ریشه های عربی قطر و فک ارتباط آن با اطرافیانش خواند.

همگام با وزیر خارجه بحرین موسسه حقوق بشر حکونتی این کشور نیز با صدور بیانیه ای این حرکت قطر را خودسرانه خواند و از قطر خواست تا نسبت به بازگرداندن تابعیت و اموال مصادره شده آل مره اقدام کند.

گفتنی ست “طالب آل مره” شخصا به نشر فیلمی از خود در شبکه های اجتماعی اقدام نموده است که در این فیلم ضمن تاکید بر اینکه تابعیت قطری به قبیله اش و خانواده اش توسط شیخ علی بن عبدالله آل ثانی (امیر قطر تا پیش از استقلال در سال ۱۹۶۰) انجام گرفته و امیر قطر حق سلب آن را ندارد مدعی شده است که سلب تابعیت از وی در پی سرپیچی وی و قبیله اش از دستور امیر قطر مبنی بر اهانت به عربستان سعودی و بحرین و پادشاهان این دوکشور رخ داده است. وی همچنین مدعی شده است از دیگر دلایل سلب تابعیت از وی دیدار و دیگر سران قبیله با ولیعهد عربستان و اعلام بیعت با وی است. در پایان فیلم وی متذکر شده قبیله آل مره تنها بخاطر پادشاه عربستان خشم خود را کنترل نموده و اگر او اجازه دهد نسبت به پس گرفتن حق خود اقدام خواهند نمود. وی در این فیلم امیر قطر را گمراه خطاب کرده است.