حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کردند: علمای حوزه قدر این روزها را که همه شرایط برای تحصیل و تبلیغ طلاب فراهم است، می دانند و به همین خاطر است که همیشه به طلاب جوان تاکید می کنیم قدر این روزها و این امنیت و آرامش را بدانند و درس بخوانند؛ زیرا در گذشته اصلا چنین آرامشی وجود نداشت.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی در اولین جلسه درس خارج خود در سال جدید که امروز هفتم فروردین ماه در مسجد اعظم برگزار شد، به تدریس پرداختند.

ایشان در ابتدای این درس با اشاره به اهمیت تحصیل طلاب گفتند: امروز در حالی که بسیاری از مردم در تعطیلات به سر می برند، درس مراجع در حوزه آغاز شده است .

معظم له بیان کردند: نباید طلاب به تعطیلات و بیکاری در تعطیلات عادت کنند؛ زیرا در حوزه تعطیلی معنی ندارد و حتی در تعطیلی نیز باید فعالیت های علمی و تبلیغی انجام داد.

ایشان گفتند: اگر ما به این تعطیلات و بیکاری در تعطیلات اعتراض داریم و این درس را از همین آغاز سال آغاز کردیم به این جهت است که دوران گذشته را تجربه کرده ایم و امروز را قدر می دانیم.

این مرجع تقلید بیان کردند: در گذشته روزهایی را تجربه کرده ایم که طلاب به دلیل فشار رژیم ستم شاهی، هیچ آرامشی برای کار و درس و تبلیغ نداشتند و به قدری تحت فشار بودند که شاید تصورش برای بسیاری در امروز قابل درک نیست.

معظم له بیان کرد: به خاطر فشار رژیم صبح ها طلاب در بیابان های اطراف قم پراکنده می شدند که از شر دشمنان و دژخیمان شاه در امان باشند و شب ها به حجره ها باز می گشتند و درس می خواندند و تدریس می کردند تا این علم در حوزه علمیه قم جاری بماند.

ایشان گفتند: همین دلایل است که امروز مراجع و بزرگان و علمای حوزه قدر این روزها را که همه شرایط برای تحصیل و تبلیغ طلاب فراهم است می دانند و به همین دلیل اصلا روا نداریم که لحظه ای از وقت مان در این مسیر تلف شود و به همین خاطر است که همیشه به طلاب جوان تاکید می کنیم قدر این روزها و این امنیت و آرامش را بدانند و درس بخوانند، زیرا در گذشته اصلا چنین آرامشی وجود نداشت.