روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان طی نشستی مشترک در اسلام‌آباد، درباره مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ظهر شنبه در نشست با ممنون حسین رئیس‌جمهور پاکستان که بیش از یک ساعت به طول انجامید، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از توسعه روابط تهران اسلام‌آباد در همه عرصه‌های مورد علاقه استقبال می‌کند.

وی با اشاره به آمادگی ایران برای تامین انرژی مورد نیاز پاکستان، اظهارداشت: دوره پسابرجام و پساتحریم این فرصت را برای دو کشور فراهم کرده که همکاری‌های خود را در حوزه‌های انرژی، پتروشیمی و امور بانکی بیش از پیش گسترش دهند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقتصادهای ایران و پاکستان می‌توانند مکمل یکدیگر باشند، گفت: تقویت مناطق و بازارچه‌های مرزی، گام برداشتن به سمت تجارت آزاد و ایجاد حساب‌های مشترک تجاری می‌تواند همکاری‌های تجاری دو کشور را عمق بیشتری بخشد.

روحانی گسترش زبان و ادبیات فارسی در پاکستان را ضروری دانست و گفت: اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی دو ملت، بستر را برای همکاری‌های فرهنگی از جمله تبادل استاد و دانشجو فراهم کرده است.

وی به اهمیت امنیت در مرزهای دو کشور برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای پرداخت و اظهار داشت: همان‌طور که مرزهای ایران برای پاکستان امن است، تلاش‌ها باید در آن سوی مرز نیز گسترده‌تر شود و شاهد ناامنی در آن بخش نباشیم.

رئیس‌جمهور پاکستان نیز در این دیدار با اعلام آمادگی کشورش برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور بویژه در عرصه اقتصادی گفت: باید با افزودن بر تلاش‌ها، هر چه سریعتر مبادلات تجاری دو کشور را که هم اکنون بیش از یک میلیارد دلار است، افزایش دهیم.

“ممنون حسین” تقویت همکاریهای فرهنگی دو کشور را با توجه به اشتراکات عمیق دو ملت ضروری خواند و گفت: بوستان و گلستان امروز در مدارس پاکستان تدریس می‌شود و مردم پاکستان به سعدی و حافظ عشق می‌ورزند.

وی با اشاره به معضل تروریسم در منطقه، اهمیت تقویت و تعمیق همکاری تهران – اسلام آباد برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را نیز مورد تاکید قرار داد.