عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تاکید بر لزوم تبدیل تهدیدات به فرصت در عرصه فضای مجازی، تصریح کرد: اگر در فضای مجازی در برابر تهدیدات دشمن منفعل عمل کنیم ، مغلوب خواهیم شد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین سعید بهمنی با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: رشد و توسعه فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی، سبب شده ما اگر به درستی از این فضا به نحو آرمان های دینی و انقلابی خود به خصوص نشر معارف قرآنی استفاده کنیم، فرصتی ارزشمند و کم نظیر تلقی شود و حال آن که برعکس، اگر در این باره منفعلانه رفتار کرده و کوتاهی کنیم، به تهدیدی علیه فرهنگ و باورهایمان تبدیل می شود.

وی با اشاره به این که در حال حاضر توسعه فضای مجازی باعث تحولات شگرف فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی در دنیای کنونی شده، خاطرنشان کرد: البته تاریخ نشان داده ما مسلمان ها به خصوص ایرانی ها در مواجهه با پدیده‌های نوین تا حدود زیادی مثبت‌گرا هستیم، به این معنا و مفهوم که کارکردهای مطلوب مسایل را در کنار کارکردهای منفی شان بررسی کرده و بر بهره‌مندی از کارکردهای مطلوب تأکید می‌کنیم.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی ِشورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: از حیث باید گفت که فضای مجازی با همه‌ی جنبه‌های سلبی و آسیب هایی که طبعاً به همراه دارد، فضایی بی‌سابقه برای ارایه معارف و کلام الهی و قرآنی به بشر امروز است که در زمانه کنونی بیش از هر وقت دیگری نیازمند و تشنه کسب و دریافت آن هاست.

تهدید را به فرصتی ارزشمند تبدیل کنیم

وی افزود: گرچه متاسفانه حجم بالای عکس و فیلم و مطالب و پیام‌های نامطلوب در این فضا چنان است که باعث رویگردانی بخشی از جامعه از آن شده اما ما با فرهنگ سازی مناسب و نیز آموزش شیوه های استفاده درست از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می توانیم تهدید را به فرصتی جهت تبلیغ معارف الهی تبدیل کنیم و هنر ما در واقع باید این باشد که از این فضا و بستر بتوانیم به نحو مطلوب بهره برداری خود را داشته باشیم.

مدیر گروه قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم همچنین با تاکید بر این که بی شک بهره‌مندی از این فرصت بی‌نظیر نیازمند رویکرد هوشمندانه و مدیریت و برنامه ریزی راهبردی است، گفت: در واقع برنامه‌ریزی راهبردی در پرتو مدیریت راهبردی زمینه‌ بهره‌مندی بهینه از این فضا را فراهم آورده و متقابلاً مانع از هدر رفت استعداد ها و منابع در این باره خواهد شد.

جهاد علم و فضیلت در فضای مجازی

وی در ادامه با بیان این که فضای مجازی، امروز مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و مرزهای قومی و فرهنگی ملت‌ها را نیز پشت سر گذاشته، افزود: به نظر می رسد با توجه به شتاب تحولات در دنیای امروز ، فضای مجازی برتری غیرقابل انکاری در مقایسه با سایر ابزار رسانه‌ای جهان دارد و به همین خاطر است که مقام معظم رهبری در چند سال اخیر بیش از پیش بر لزوم توجه به این مقوله و محتوا سازی برای آن به منظور بهره برداری مطلوب در مسیر اهداف انقلابی و دینی تاکید کرده اند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین بیان داشت: حقیقتاً اگر ما در این خصوص بی توجه و منفعل باشیم و به قول معروف قافیه را به دشمن ببازیم، مغلوب خواهیم شد و تاثیرات نامطلوب این بی توجهی و کم توجهی را در کوتاه مدت دریافت خواهیم کرد.

وی با بیان این که در شرایط فعلی، کمک به دین خدا با احساس مسئولیت و حضور متعهدانه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی میسر است، گفت: البته همان طور که بزرگان ما به خصوص رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند سپر مقابله در برابر جنگ نرم دشمن در فضای مجازی همانا تکیه بر سلاح تقوا و تقویت بُعد ایمانی است و گرنه اگر این حضور غیرمتعهدانه و به دور از تقوا و دین داری باشد چه بسا خود باعث گمراهی و ضلالت شود.

الزامات جهاد در محیط فضای مجازی

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که جهاد در فضای مجازی، لوازم و الزامات خاصی دارد، گفت: تکیه بر علم و فضیلت و تقوا بی تردید مهم ترین این لوازم و بایسته ها را برای حضور در فضای مجازی و فعالیت مجاهدانه در این باره تشکیل می دهد

وی اضافه کرد: تاکید بر این مولفه ها و به خاطر آن است که اساساً محیط و فضای مجازی محیطی خصوصی را فراهم می‌کند و کمتر کسی می‌تواند به آن سرک بکشد؛ به دیگر سخن فضایی خلوت را شکل می‌دهد که طبق تعالیم قرآن کریم، مؤمنان نیازمند فضیلتِ خشیت از رب در آن هستند تا به سلامت از دام نفس و شیطان عبور کرده، بتوانند به هدایت انسان ها بپردازند.

با تکیه بر آموزه های دینی حضور فعالانه ای داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین بهمنی با بیان این که استقاومت و جهاد در فضای مجازی استحکامات درونی و دانش و مهارت‌های تهاجمی خاصی را می طلبد، خاطرنشان کرد: حرکت در چارچوب شریعت پاک اسلام و سیره و سنت حضرات معصومین (ع) شیوه‌ای بسیار کارآمد و اثربخش برای فعالیت در فضای مجازی و حضور فعالانه در شبکه های اجتماعی است که نباید هیچ گاه از آن غفلت کرد.

وی با اشاره به این که امروز دشمنان به همه امکانات و حربه های شیطانی خود به جنگ باورها و اعتقادات ما در فضای مجازی آمده اند، اظهار داشت: البته ما برای مقابله با دشمن و هدایتگری در این خصوص نباید از حربه های شیطانی استفاده کنیم به این معنا کسی که می خواهد با حضور فعالانه خود در فضای مجازی به دین خدا کمک کند، حق ندارد که از ادبیات شیطانی دشمن برای انتقال پیام حیات‌بخش اسلام استفاده کند.

وی افزود: به عبارت دیگر اینجا هم باید توجه داشت که هدف وسیله را توجیه نمی کند و بنابر این چنین فردی حتی اگر مجادله هم می‌کند با حفظ کرامت انسانی و با الهام از آیات الهی فطرت‌ها را مخاطب خود ساخته و دست به روشنگری و بصیرت بخشی می زند.

بهره مندی از علوم دینی ؛ لازمه توفیق در جهاد سایبری

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در خاتمه سخنان خود با بیان این که جهاد سایبری بیش از هر چیز مستلزم بهره مندی از علوم و معارف قرآنی و دینی است تا راه را به خطا نرویم، گفت: به لطف الهی و به برکت نهضت امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ، امروز دل ها و جان های بسیاری از مردم جهان متوجه حق و حقیقت شده و نگارش و عرضه دو نامه مهم مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربی در حقیقت در همین راستاست که ما بکوشیم فطرت پاک بشریت را بیدار کرده و او را از گمراهی ها و جهت دهی های شیطان نجات دهیم.