سرکنسول کشورمان در مومبای در دیدار فعالین این شهر گفت: اقدام نظامیان میانمار علیه مسلمانان روهینگیا و وحشیگری و جنایتی که علیه آن ها اعمال شده مصداق بارز پاکسازی قومی و نسل کشی است.

به گزارش پرس شیعه، «سید فرحت الله» رئیس هماهنگی کمیته اقلیت های حزب کنگره در مومبای اسلم خان، رئیس کمیته اقلیت ها در جنوب مومبای، «شهاب الدین خان» رئیس کمیته اقلیت ها در  شمال مومبای، «ارشاد احمد خان» هماهنگ کننده رسانه های اجتماعی با حضور در محل سرکنسولگری ایران و دیدار با «مسعود خالقی» سرکنسول جمهوری اسلامی، از پشتیبانی کشورمان از مسلمانان مظلوم روهینگیایی قدردانی کردند.

کمیته منطقه ای حزب کنگره ضمن تشکر از حمایت و پشتیبانی دولت جمهوری اسلامی ایران از مسلمانان مظلوم میانمار، همبستگی و آمادگی خود را با دولت ایران برای سرکوب نمودن هرگونه همکاری و فعالیت های سیاسی ضد بشری و اسلامی اعلام کردند. اعضای شرکت کننده در این جلسه همچنین  عدم تلاش دولت میانمار را  در راستای کنترل فعالیت هایی علیه مسلمانان محکوم کردند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مومبای در ابتدا ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این جلسه گفت: این وظیفه انسانی ماست؛ حتی اگر آنان مسلمان نبودند هم دولت ایران چنین قدمی را در راه کمک به آنان برمی داشت.

وی به سخن اخیر «دالایی لاما» در این باره اشاره کرد که گفته بود «حتی اگر بودا زنده بود، به مسلمانان مظلوم روهینگیا کمک می کرد.»

خالقی اقدام دولت میانمار را کاملا غیرانسانی خوانده و گفت: اقدام نظامیان میانمار علیه مسلمانان روهینگیا و وحشیگری و جنایتی که علیه آن ها اعمال شده مصداق بارز پاکسازی قومی و نسل کشی است.

وی در ادامه افزود:  همانطور که می دانید امروز در پی فشار جوامع بین المللی و از جمله جمهوری اسلامی ایران، «آنگ سان سوچی»  سکوت خود را شکست و در این خصوص توضیحاتی داد که البته بسیار دیر و بسیار کم بود که گفت، آماده پذیرش و مذاکره با هیات هایی است که خواهان رسیدگی به این موضوع و بازدید از منطقه هستند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مومبای به موضوع سوءاستفاده از موضوع تروریسم که امروزه به این مردم مظلوم اطلاق می شود، گفت: چگونه یک زن ۵۰ تا ۶۰ ساله و یا یک کودک می تواند تروریست باشد. اکنون زمان آن فرا رسیده است که جامعه بین المللی به این موضوع رسیدگی کند و به ویژه کشورهایی نظیر هند که همواره در گذشته در صف اول دفاع از مظلومان بوده اند نسبت به این وضعیت اعتراض نمایند.

اسلم خان رئیس کمیته منطقه ای شعبه جنوبی گفت: ما بسیار خوشحال هستیم و احساس می کنیم کسی از ما حمایت می کند.

خالقی ضمن تأکید بر سیاست و حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسلمانان جهان صرفنظر از شیعه یا سنی بودن آنها ابتدای از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ آغاز شده است و به طور مثال می توان به کمک دولت ایران به مناطق سنی نشین عراق، سوریه و یمن و همچنین دفاع بی قید و شرط از فلسطینیان که مسلمانان سنی مذهب هستند، به تعطیل کردن سفارت اسرائیل در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و واگذاری آن به نمایندگان مردم فلسطین استفاده از کلمه رژیم اشغالگر قدس به جای اسرائیل در کشور اشاره کرد.

در ادامه این جلسه فرحت الله رئیس هماهنگی منطقه ای بمبئی ضمن تشکر مجدد از حمایت دولت ایران از مظلومان اظهار کرد: ما به رهبری در جهان اسلام نیاز داریم که آن فقط به دست ایران می تواند باشد.

وی افزود: در آینده نزدیک اگر برنامه ای بود به آنان اطلاع داده شود و آن ها کاملا آماده حمایت از دولت ایران هستند.

در پایان این جلسه اعضای کمیته اقلیت های منطقه ای کنگره، نامه تقدیری را به مسعود خالقی تقدیم کردند.