یکی از نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه تاکید کرد در صورتی که در انتخابات آتی به پیروزی برسد، در روابط کشورش با رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و قطر تجدیدنظر خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رای الیوم، برونو لومیر یکی از نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه قول داد در صورت راهیابی به کاخ الیزه در روابط فرانسه با قطر و عربستان سعودی تجدید نظر کند.

این رسانه نوشت انفجارهای تروریستی اخیر در بروکسل بار دیگر مسئله روابط برخی کشورهای اروپا با رژیم‌های حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی و قطر را مورد توجه قرار داد به طوری که برونو لومیر نامزد راستگرایان فرانسوی در انتخابات ریاست جمهوری آتی تهدید کرد در روابط با این کشورها در صورت پیروزی تجدید نظر خواهد کرد.

رسانه‌های فرانسوی بر عربستان سعودی و قطر به خاطر سرمایه‌گذاری‌ آنها در برخی کشورهای اروپایی و شرط بندی آنها بر ایجاد لابی‌هایی برای حمایت از سیاست‌های خارجی و روابطشان با تشکل‌های اسلامی همسو با خود در اروپا تمرکز کرده‌اند.

برونو لومیر نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که با سارکوزی و آلن ژوبه رقابت خواهد کرد، تاکید کرد برای بازنگری در روابط با عربستان سعودی و قطر تلاش خواهد کرد.

بر اساس گزارش مجله لوبوان، لومیر افزود روابط آتی فرانسه در صورت راهیابی‌ام به کاخ ریاست جمهوری، با بازنگری در روابط با عربستان سعودی و قطر همراه خواهد بود.

وی از اقدام دولت فرانسه در دادن نشان افتخار به محمد بن نایف ولیعهد و وزیر کشور آل سعود در جریان سفر اخیرش به پاریس انتقاد کرد.

این اقدام دولت فرانسه در دادن نشان افتخار به بن نایف سبب بروز کشمکش سیاسی و اخلافی در فرانسه شده است، دولت فرانسه اقدام خود را به عنوان دفاع از منافع توجیه کرده است.

مجله ماریان در واکنش به این اقدام، پرونده‌ای را درباره آن که رسوایی خواند، اختصاص داد و نوشت دولت اولاند، خود را در مقابل قراردادهایی به عربستان سعودی فروخت. عنوان این شماره مجله ماریان این بود:”روابط فرانسه و عربستان سعودی، ننگ و عار است.”