دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل نقاب از چهره بزک شده ایالات متحده آمریکا در چند سال اخیر برداشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، دونالد ترامپ در اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل سعی کرد با محور قرار دادن و کنار هم گذاشتن ایران و کره شمالی همسنگی تهدیدات دو کشور را به گوش جهانیان برساند!

ترامپ در سخنرانی خود سعی کرد تا ابتدا تهدیدی قابل فهم برای جهانیان تعریف کند. از این رو وی ایران را در کنار کره شمالی قرار داد تا میزان تهدید ایران را به اندازه کره شمالی نزد جهانیان نشان دهد تا سپس بتواند برای زیر سوال بردن برجام دلیلی مناسب اقامه کند.

تأکید بر تهدیدات ایران و کره شمالی به ترامپ این کمک را کرد تا وی بتواند به شرکای خود بفهماند دلیل تأکید او بر ایران و کره شمالی از چه روی است!

ترامپ در این سخنرانی بار دیگر بر سیاست خارجی اعلامی خود مبنی بر انزواگرایی تأکید کرد و سخن از «منافع آمریکا در اولویت اول» راند ولی به شرکای خود این اطمینان را داد که پشتیبان آنهاست!

ترامپ که نماد یک آمریکایی خواه و خود برتربین است در این سخنرانی با طرح ادعاهایی علیه ایران مدعی شد: همه جهان می فهمند که مردم ایران از رهبرانشان بسیار می ترسند. این رژیم سرکوبگر نمی تواند به این وضع ادامه دهد. ایران باید یا به اقدامات خود پایان داده یا به وضع کنونی خود ادامه دهد.

سخنان ترامپ برای هر کسی که شناخت نیم بندی از فضای ایران و ساختار سیاسی آن و نسبت مردم و دولت در آن دارد مضحک می نماید. در رد این سخنان فقط کافی است به انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران اشاره کرد که تمامی گروهها و سلایق مختلف در آن شرکت کرده و از نامزد انتخاباتی خود حمایت کردند؛ مشارکتی که در دموکراسی های غربی نیز «مثال» و «نمونه» است.

این تأکید ترامپ را می توان «دال متعالی» گفتمان وی در خصوص ایران دانست. گفتمانی که در سخنان اخیر وزیر خارجه او «تیلرسون» نیز تبلور یافته بود؛ جایی که سخن از حمایت براندازان جمهوری اسلامی ایران کرده بود.

نخ نما بودن سیاست «تغییر نظام» حتی در نقد افرادی چون «جان لمبرت» رئیس سابق میز ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز منعکس شده است. لمبرت در مطلبی که برای سایت «لوب لاگ» نوشته بود سیاستهای آمریکا مقابل ایران را بعد از انقلاب اسلامی متعارض خوانده بود که ملغمه ای از «دخالت»، «تغییر نظام» و «تعامل» را شامل می شده است.

لمبرت در مصاحبه با پرس شیعه نیز این سیاستها را به نقد کشیده بود و مطرح کرده بود که «اهداف آمریکا مقابل ایران هرگز مشخص و واضح نبوده است.»

نوآم چامسکی نیز در گفتگویی که اخیراً با پرس شیعه داشته بود بر تداوم سیاست «تغییر نظام» ایران از سوی آمریکا تأکید داشت و عنوان کرده بود که این سیاست هیچگاه از سوی آمریکا مقابل ایران کنار گذاشته نشده است.

سخنرانی ترامپ به صورت عریان نشان داد که حتی در قالب سیاست تعاملی ادعایی آمریکا با ایران رگه های «تغییر نظام» خودنمایی خاص خود را دارد و نمی شود چهره این کشور را بزک کرد و تقریر انسان منشانه از رویکرد آن در خصوص کشورهای مستقل ارائه داد.

منبع؛ مهر